Budowa domu to bardzo złożone przedsięwzięcie, do którego warto się odpowiednio przygotować. Przed rozpoczęciem prac w natłoku informacji wcale nie tak trudno się pogubić. Może pojawić się sporo wątpliwości – jakie są kolejne etapy prac budowlanych, na co zwrócić szczególną uwagę i jak zaplanować wszystkie działania w taki sposób, żeby wszystko przebiegło możliwie sprawnie i bez komplikacji? Jakich materiałów użyć, aby budynek był trwały i ciepły? Krótko mówiąc – jak zbudować dom, w którym będzie nam się dobrze mieszkało? Poniżej przedstawiamy w formie „pigułki” harmonogram budowy domu – od planowania do uzyskania pozwolenia na użytkowanie.

Dom jest jak żywy organizm, w którym wszystkie elementy powinny ze sobą współpracować. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich materiałów oraz sprawdzonej ekipy budowlanej, która zadba o właściwe wprowadzenie planu budowy w życie. Jeszcze na etapie planowania prac warto zwrócić szczególną uwagę na obowiązujące normy, które z roku na rok stają się coraz bardziej restrykcyjne. Na początku 2021 roku „w życie” weszły nowe przepisy, które znacznie podniosły wymagania techniczne dotyczące energooszczędności budynków użytkowych. Z tego względu szczególnie istotne jest właściwie dopasowane do danego budynku ocieplenie – to już nie tylko kwestia naszego komfortu, oszczędności czy ekologii, ale także regulacji prawnych. W takim razie jaki materiał do termoizolacji sprawdzi się najlepiej? „Styropian jest dobrym materiałem izolacyjnym, ponieważ można ocieplić nim niemal każdy fragment budynku. Oferta styropianów dostępnych na rynku jest obecnie tak szeroka, że dla każdego elementu domu możemy znaleźć inny jego rodzaj, który będzie naprawdę niezawodny” – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin. Jakie są etapy budowy domu i w którym momencie dokonuje się montażu termoizolacji? Wyjaśniamy!

Etap 1: Sprawy formalne
Uporządkowanie wszystkich spraw formalnych to etap, którego nie można bagatelizować. Istotne jest zgromadzanie wymaganych pozwoleń i zgód (przede wszystkim pozwolenia na budowę) oraz określenie specyfikacji budynku. Warto wiedzieć, że do otrzymania pozwolenia na budowę niezbędny jest projekt budowlany, a czas oczekiwania na decyzję może wynosić aż 65 dni od daty złożenia wniosku. Musimy to uwzględnić w naszym kalendarzu budowy.

Etap 2: Stan zerowy
Właściwa budowa rozpoczyna się od ogrodzenia terenu oraz określenia dokładnego położenia domu. Pamiętajmy, że wytyczenie budynku w terenie może dokonać jedynie geodeta posiadający określone pozwolenia. Następnym krokiem jest wyrównanie działki oraz rozpoczęcie budowy fundamentów i piwnicy. Na tym etapie planuje się także niezwykle istotną izolację fundamentów oraz całej części podziemnej. Bardzo dobrze sprawdzi się tu styropian dedykowany miejscom wilgotnym, taki jak Styropmin Fundamin. Ważne, by był to materiał o wyjątkowo dobrych właściwościach hydrofobowych, które ochronią konstrukcję między innymi przed grzybami i pleśnią.

Etap 3: Stan surowy otwarty
Do tego etapu najlepiej jest przystąpić w miesiącach wiosennych lub letnich. Obejmuje on wykonanie ścian zewnętrznych, stropu, schodów betonowych i komina, a w następnej kolejności – zrobienie więźby dachowej, ułożenie pokrycia dachu oraz montaż okien dachowych i rynien.

Etap 4: Stan surowy zamknięty
Pod koniec tego etapu budowy, dom będzie już dobrze zabezpieczony przed działaniem czynników atmosferycznych. To czas, w którym należy skoncentrować się na wykonaniu instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i gazowych, osadzeniu drzwi oraz stolarce okiennej. Następnym krokiem jest wykonanie suchych tynków i szlicht, uporządkowanie ogrodu i przygotowanie docelowego ogrodzenia działki.

Etap 5: Wykończenie
Etap, który obejmuje wszelkie prace wykończeniowe, po których dom będzie w stanie nadającym się do użytku. Dokonuje się wtedy między innymi wykończenia kuchni i łazienki, wykonuje ściany działowe, kładzie tynki i gładź gipsową oraz maluje ściany. Na tym etapie odbywa się też instalacja ogrzewania, lamp i gniazdek elektrycznych. Możemy przystąpić też do montażu izolacji termicznej ścian zewnętrznych oraz dachu. Jeśli zależy nam na szczególnie dobrych właściwościach termoizolacyjnych, warto wybrać wysokiej klasy styropian pasywny, na przykład Styropmin Passive λ Pro 30.

Etap 6: Zakończenie prac, czyli powrót do formalności
Po zakończeniu prac budowlanych pozostaje nam zamknięcie wszelkich spraw formalnych. Przed rozpoczęciem użytkowania budynku należy złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie w przypadku chęci zamieszkania w nieukończonym domu. Pamiętajmy, że formalnie dopiero po otrzymaniu pozwolenia i zamknięciu wszelkich niezbędnych formalności możemy się wprowadzać do naszego nowego lokum. 😉