Jakość to nie jest efekt końcowy. O jakości trzeba myśleć od początku, już na etapie planowania, a potem wybierania każdego materiału i każdego produktu. Jest to tym bardziej ważne, gdy efekt końcowy, tak jak w przypadku termoizolacji, ma nam służyć długie lata. Dlatego, gdy Styropmin zaczął produkować styropian z przeznaczeniem pod ogrzewanie podłogowe, kurs, który obrał mógł być tylko jeden.
„Stworzyć system. To jasne” – wyjaśnia Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w Styropminie. Zaczęło się od płyt styropianowych, o podwyższonej wytrzymałości na nacisk (bo są to płyty na podłogę) oraz z dodatkową warstwą folii, która ułatwiała układanie całej instalacji ogrzewania podłogowego. Folia przymocowana już do płyt to jedna warstwa ruchoma mniej. A jedna warstwa ruchoma mniej to mniejsze ryzyko, że coś się przesunie, nie dopasuje itd.
Ale to był dopiero początek. „Zawsze powtarzamy naszym klientom, że wysokiej jakości styropian to tylko jeden element. Równie ważne jest to, by dobrać także wysokiej jakości zaprawę klejową, siatkę wzmacniającą itd. Zadbać o każdy etap. Dlatego gdy w naszej ofercie pojawił się pierwszy produkt z przeznaczeniem pod ogrzewanie podłogowe, szybko okazało się, że musimy stworzyć system elementów, które do siebie pasują i nie są przypadkowe” – opowiada Dariusz Pruszkowski.
System, czyli co?
Przykład: Olga ma dużą rodzinę, pokoje dzieci i łazienkę, z której najczęściej korzystają najmłodsi, znajduje się na piętrze. Olga chce nie tylko zapewnić biegającym boso dzieciom wygodę (a sobie trochę spokoju, może mniej się będą przeziębiać) i ułożyć ogrzewanie podłogowe, ale też wyciszyć łazienkę. Wszelkie odgłosy uderzeniowe bardziej przecież słychać na twardych płytkach. Olga może użyć płyt Instal Panel, czyli tych z dodatkową folią, przeznaczonych pod „podłogówkę”, ale co wtedy w wyciszeniem pomieszczenia? Ma jednak wybór: może zdecydować się na styropian tzw. akustyczny z rodziny Styropminu i dokupić do niego folię z serii akcesoriów Instal Panel.
Folia tworzy system z różnymi płytami styropianu, tzw. podkładowego, czyli przeznaczonego do izolacji podłóg. To może być wspominany już styropian akustyczny, ale też np. płyty o określonych parametrach pod kątem wytrzymałości na nacisk. Folia nie tylko pasuje do płyt Styropminu, ale też ma ułatwić układanie rurek ogrzewania podłogowego. Temu służy nadruk siatki. Dzięki oczkom siatki łatwiej wymierzyć odległość między rurkami.
„Folia to tylko jeden z naszych nowych akcesoriów. W ofercie mamy także klipsy mocujące instalację ogrzewania podłogowego oraz dwa rodzaje taśmy dylatacyjnej. W tworzeniu systemu produktów chodzi o to, żeby do siebie pasowały, ale także o to, by można je było kupić bez kłopotu w jednym miejscu” – mówi Dariusz Pruszkowski.
Ciepła podłoga na kryzysowe czasy
Warto pamiętać, że ogrzewanie podłogowe jest nie tylko wygodne, ale i praktyczne. Długo pomijano ten aspekt, ale w obecnych czasach, gdy przy wyborze technologii zadajemy sobie pytanie, czy jest ekologiczna i oszczędna, ogrzewanie podłogowe pozytywnie się wyróżnia. Odpowiedź na oba pytania brzmi bowiem „tak”. Dlaczego?
Jest to tzw. ogrzewanie niskotemperaturowe. Oznacza to, że woda, która zasila podłogówkę, może być chłodniejsza niż w przypadku zwykłych kaloryferów, a efekt grzewczy będzie ten sam. Ponadto temperatura w pomieszczeniach ogrzewanych podłogówką jest zazwyczaj o 1-2 stopnie C niższa przy tradycyjnym ogrzewaniu, dlatego że daje rozkład temperatury, który jest bardziej komfortowy dla człowieka (cieplej przy nogach, chłodniej przy głowie) i nie ma potrzeby nadmiernego grzania.
Kontakt dla mediów
Martyna Andziak, Best Brands PR
tel. 505 993 003, e-mail: m.andziak@bestbrandspr.pl