My na dole z gośćmi, a na górze odgłosy radosnej zabawy. Tak się zazwyczaj bowiem składa, że pokoje dzieci znajdują się na piętrze. Dobrze zatem zawczasu pomyśleć o wewnętrznej izolacji akustycznej, która wyciszy takie uciążliwości jak tupanie czy stukanie.

W piętrowych domach życie toczy się najczęściej na parterze – w salonie, kuchni, pokojach dziennych. Wyższą kondygnację rezerwujemy na relaks, odpoczynek, czy po prostu dla rodziny. To tam projektujemy sypialnię i zazwyczaj pokoje dzieci, choć one przełamują podział na strefę dzienną i nocną. Są bowiem jednocześnie i miejscem zabawy, i odpoczynku.

WARTO WIEDZIEĆ, że dźwięki uderzeniowe obejmują sporą grupę odgłosów. Są to m.in.:

  • kroki,
  • stukot obcasów,
  • trzaśnięcia drzwiami (pośrednio),
  • upadek przedmiotów

Dzieci biegają, tupią, czasem coś upuszczą na ziemię, czasem nawet czymś rzucą. Tego rodzaju odgłosy należą do dźwięków uderzeniowych. Nie są tak dokuczliwe jak stały hałas zza okna, ale skoro można zapobiec ich roznoszeniu się po domu, warto to zrobić. Rozwiązaniem jest izolacja akustyczna stropów, czyli wszystkich przegród poziomych, tych, które oddzielają od sobie piętra, potocznie – podłóg. – Gdy budujemy dom, taką izolację można wykonać razem z izolacją termiczną. Odpowiedni do tego jest styropian, który ma dodatkowe właściwości wyciszające, czyli akustyczny – wyjaśnia Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Dwie pieczenie przy jednym ogniu
Warstwę wyciszającą należy zaplanować na etapie projektu domu. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z warstwami izolacyjnymi, najlepiej sprawdzi się technologia podłogi pływającej. W tej technologii warstwy nie przylegają do ścian pomieszczenia, ale mogą się przemieszczać, co jest nieuniknione, gdy pod wpływem ciepła czy wilgoci kurczą się i rozszerzają.
Jeśli do izolacji wybierzemy styropian akustyczny, np. Stropomin EPS T, osiągniemy za jednym zamachem dwa cele. Po pierwsze – efektywną warstwę termiczną. Po drugie – skuteczne wyciszenie dźwięków, które mogą się przedostawać między piętrami. – Rośnie świadomość, że hałas nie jest obojętny dla zdrowia, nie mówiąc już o komforcie życia. Najczęściej nie mamy wpływu na otoczenie zewnętrzne, ale zdecydowanie możemy zadbać o większą ciszę w domu – podkreśla doradca techniczny w firmie Styropmin.
Nowoczesne materiały takie jak styropian akustyczny zdecydowanie przyczyniają się do tego, że komfort życia we własnym domu jest coraz większy. Polacy coraz mniej narzekają na hałas we własnym domu – z raportu CBOS pt. „Zagrożenie hałasem. Opinie z lat 1999-2009” wynika, że odsetek osób skarżących się na hałas w mieszkaniu zmniejszył się z 29 proc. do 21 proc. Można założyć, że w kolejnych latach wyniki jeszcze się poprawiły. Jednocześnie trzeba pamiętać, że ogólne natężenie hałasu, zwłaszcza w miastach, rośnie. Dbajmy zatem o ciszę tam, gdzie możemy.

GDY BUDUJESZ DOM, POMYŚL O HAŁASIE:

  • Przyjrzyj się dobrze otoczeniu, zastanów się, gdzie i jakie są źródła hałasu
  • Zapoznaj się z planami zagospodarowania przestrzennego, rozważ, jak realne jest, że w pobliżu Twojego domu powstanie ruchliwa droga lub centrum handlowe
  • Wybieraj materiały budowlane (w tym także okna, drzwi) także pod kątem ich parametrów akustycznych
  • Przeanalizuj rozkład pomieszczeń w domu, zastanów się jak możesz wyodrębnić strefy ciszy
  • Wykonaj izolację akustyczną stropów, wykorzystując styropian akustyczny

 

Kontakt dla mediów:
Martyna Andziak, Best Brands PR
tel. 505 993 003, e-mail: m.andziak@bestbrandspr.pl