Do izolacji dachu przeznaczone są specjalne systemy styropianowe. Dachy płaskie, czyli takie, które praktycznie nie mają nachylenia, również powinny być ocieplane z wykorzystaniem dedykowanych im rozwiązań. Specjalistyczny system pozwoli nie tylko na skuteczne ocieplenie dachu, ale również ułatwi odprowadzanie wody.
W obecnym budownictwie – zarówno mieszkaniowym i indywidualnym, ale także komercyjnym – dachy płaskie są coraz częściej spotykane. Mają bowiem kilka zalet: pasują do nowoczesnych, prostych form, pozwalają na zagospodarowanie całej powierzchni górnej kondygnacji, a nawet można na takim dachu urządzić ogród, jeśli brakuje na niego miejsca na działce.
Dach w tej technologii nie jest idealnie płaski. Zazwyczaj spadek wynosi do 20 proc., ale należy pamiętać, że minimalne i jednocześnie bezpieczne nachylenie spadku nie powinno być niższe niż 2 proc. Spadki, co ciekawe, mogą być skierowane na zewnątrz lub do wewnątrz budynku. W zależności od konstrukcji należy zastosować odpowiedni system izolacji styropianem.
Izolacja dachu styropianem w systemie oferowanym przez Styropmin pozwala na takie profilowanie dachu, dzięki któremu woda szybko i skutecznie jest odprowadzana z powierzchni dachu do wpustów i rynien. Zalegająca woda zwiększa ryzyko uszkodzenia powierzchni dachu. Zanim zorientujemy się, że konieczny jest remont dachu (co jest bardzo kosztowne), już wcześniej odczujemy to w rachunkach. Wszelkiego rodzaju usterki dachu, jak nieszczelność czy przecieki, oznaczają stratę ciepła w budynku i wyższe opłaty za ogrzewanie.
Ocieplenie dachu – krok po kroku
Każdy dach wymaga dopasowanego do konkretnego projektu systemu ocieplenia. Tak też działa Styropmin. Pierwszy krok zatem to dostarczenie:
1. Rzutu dachu
2. Przekroju budynku
3. Informacji o minimalnej wysokości termoizolacji
4. Informacji o nachyleniu dachu.
Na tej podstawie w Styropminie powstaje projekt izolacji dedykowanej dla danego dachu. Kolejny krok to ewentualne poprawki i akceptacja projektu. Na tej podstawie inwestor otrzymuje wycięte, oznakowane i gotowe do wykorzystania płyty styropianowe. Do każdego projektu przygotowana jest szczegółowa specyfikacja dotycząca rozmieszczenia poszczególnych elementów na dachu wraz z instrukcją montażu.
Płyty spadkowe Styropminu produkowane w serii styropianów „passive” (o zwiększonych parametrach izolacyjnych), sprawdzą w budownictwie pasywnym czy energooszczędnym.
Ocieplenie poddasza
Dachy płaskie często nazywane są stropodachami ze względu na to, że kondygnacja pod dachem płaskim jest najczęściej wykorzystywana do celów mieszkalnych lub użytkowych. W przypadku takich dachów izolacja oznacza jednocześnie ocieplenie poddasza. To jeszcze jedna zaleta tego typu konstrukcji. Kolejna ważna kwestia to cena ocieplenia poddasza, która również będzie zależała od konstrukcji dachu, a tym samym od tego ile styropianu i jakiego rodzaju będziemy potrzebować.
Na cenę termoizolacji, podobnie jak i na jej efektywność, mają wpływ dwa czynniki. Po pierwsze jakość styropianu, której jednym z wyznaczników jest współczynnik przewodzenia ciepła. Im jest niższy, tym lepszym izolatorem jest styropian. Płyty dachowe Styropmin mają współczynnik przewodzenia ciepła tzw. lambdę od λ ≤ 0,038 do λ ≤ 0,030. Po drugie grubość warstwy izolacyjnej. W praktyce oznacza to, że potrzebujemy mniej styropianu o lepszych parametrach izolacyjnych lub więcej materiału o gorszych parametrach.