Styropian, jaki jest każdy widzi? Nic bardziej mylnego. Katalogi producentów styropianu zawierają czasem kilkadziesiąt produktów. Wystarczy jednak znać podstawowe odmiany styropianu, by sprawnie się po nich poruszać i, co ważniejsze, dokonać właściwego wyboru.
Takie terminy, jak izolacja domu albo termomodernizacja, weszły do powszechnego użycia wraz z coraz głośniejszą debatą o konieczności oszczędzania energii. Tym samym więcej uwagi poświęcamy wyborowi materiałów ociepleniowych. Nawet gdy zdajemy się na fachowców, chcemy rozumieć, jakie rozwiązania nam proponują.
Szukając styropianu, na początek warto pamiętać o dwóch kluczowych rzeczach:
- Różne odmiany styropianu przeznaczone są do różnych elementów domu
- Styropian może mieć różne parametry, jeśli chodzi o zdolność do zatrzymywania ciepła wewnątrz (patrz: ramka)
Co w piwnicy, co na dachu
Dom musi być ocieplony w całości, od dołu do góry. Każda przerwa w izolacji oznacza, że ciepło znajdzie sobie drogę ucieczki. Dlatego ważne jest, by nie tylko nie pomijać żadnej części budynku, ale wręcz zapewnić jej możliwie najlepszą izolację termiczną. Co innego będzie bowiem potrzebne przy gruncie, tam gdzie wilgotność jest największa, a co innego sprawdzi się w przypadku stropów (czyli przegród poziomych, oddzielających kondygnacje), bo one muszą przenosić większe obciążenia. To tylko dwa przykłady różnych wymagań wobec tego samego ociepleniowego materiału – styropianu.
PARAMETRY IZOLACYJNE STYROPIANU
Najważniejszym parametrem styropianu, który określa ile ciepła zatrzymuje, jest współczynnik przewodzenia ciepła, inaczej lambda λ. Im jest niższy, tym styropian jest lepszym izolatorem, a to oznacza, że mniej ciepła „ucieka“ na zewnątrz. W przypadku styropianów białych (uniwersalnych) współczynnik przewodzenia ciepła wynosi od λ ≤ 0,045 W/mK do maksymalnie λ ≤ 0,036 W/mK. Styropian grafitowy (pasywny) będzie miał jeszcze niższe parametry, jeśli chodzi o przewodzenie ciepła – nawet λ ≤ 0,030 W/mK.
Najbardziej powszechny jest styropian fasadowy. Służy przede wszystkim do ocieplania ścian domu. To duże, równe płaszczyzny, które więcej uwagi wymagają tam, gdzie są otwory – głównie okna i drzwi. Ten sam efekt, jeśli chodzi o efektywność izolacji, uzyskamy stosując cieńszą warstwę styropianu o lepszych parametrach izolacyjnych lub grubszą warstwę płyt o słabszych parametrach. W nowo budowanych domach łatwo tak zaplanować prace, jeszcze na etapie projektu, by ewentualną grubą warstwę styropianu odpowiednio ukryć. Z kolei w przypadku ocieplania budynków już istniejących, zbyt gruba warstwa może spowodować, że optycznie okna „schowają się“. W takim przypadku lepiej sięgnąć o styropian o wyższych parametrach izolacyjnych. Będzie go potrzeba mniej.
Ściany to przegrody pionowe. Przegrody poziome zaś to stropy. Będą to zatem podłoga na gruncie, stropy między piętrami, strop pod dachem. Te elementy także potrzebują izolacji i w tym przypadku stosowany jest styropian podkładowy, przystosowany do znoszenia większych obciążeń. Kupując materiał ociepleniowy do stropów, właśnie o to trzeba pytać: jak jest wytrzymały.
Zupełnie odrębny system ociepleniowy jest przeznaczony do samego dachu. Specjalnie wyprofilowane płyty (dach, nawet tzw. płaski, musi mieć spadek, by możliwe było odprowadzenie wody i śniegu) są zazwyczaj przycinane na wymiar pod konkretny dach.
Podłoga na gruncie zaś to pionowa przegroda bardzo specyficzna. Musi być tak samo ocieplona jak piwnica i fundamenty, to znaczy styropianem o większej odporności na wilgoć. Suche i ciepłe ściany to podstawa zdrowego domu i to w dosłownym znaczeniu. Ewentualne zawilgocenie nie tylko jest kłopotliwe do usunięcia, ale i może negatywnie odbić się na zdrowiu domowników. Wśród produktów Styropminu miejscom narażonym na większą wilgotność dedykowane są Fundamin i Hydromin.
Kolory styropianu
Wielu naszych klientów pyta także, dlaczego styropian różni się kolorem. Chodzi przede wszystkim o dwa: biały i ciemnoszary, zwany inaczej grafitowym. Biały to styropian uniwersalny. Ciemny ma dodatek grafitu, który oprócz zmiany koloru odpowiada także za lepsze parametry izolacyjne. Z tego względu nazywany jest styropianem pasywnym. Powstał przede wszystkim w odpowiedzi na potrzeby budownictwa energooszczędnego. Nieco rzadziej spotyka się styropian niebieski. To Hydromin – płyty polecane do ocieplania miejsc, gdzie może występować większa wilgoć.