Styropian to jeden z najbardziej popularnych materiałów ociepleniowych na polskim rynku. Wybór konkretnego rozwiązania jest jednak nie lada wyzwaniem dla inwestorów. Dlaczego? Renomowani producenci mają w swojej ofercie niekiedy kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt rodzajów tego materiału. W takim razie jaki styropian wybrać i kupić? Na co zwrócić uwagę? Wystarczy znać podstawowe różnice, a wybór będzie o wiele łatwiejszy.
Podczas budowy domu czy termomodernizacji już istniejącego budynku inwestorzy często zastanawiają się jaki projekt będzie zarówno ekologiczny, jak i energooszczędny. Dlatego coraz więcej uwagi poświęca się na wybór odpowiednich materiałów ociepleniowych, które mają spełnić najbardziej wymagające normy i regulacje – nie tylko ustawowe, ale również… te własne. Jednym z kluczowych elementów jest odpowiednie ocieplenie najważniejszych i najbardziej newralgicznych elementów domu – fundamentów, ścian, podłóg, balkonów i tarasów czy dachów (w przypadku wykorzystania tego materiału dotyczy to dachów płaskich i odwróconych). Poszukując i wybierając odpowiedni styropian warto pamiętać o dwóch kluczowych kwestiach:
- rodzaju styropianu – różne materiały przeznaczone są do różnych elementów domu,
- parametry techniczne – różnią się one między sobą parametrami – izolacyjnością cieplną, wytrzymałością, odpornością, dlatego należy się kierować tym gdzie chcemy wykorzystać dany materiał i co chcemy osiągnąć.
Najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, który określa ile ciepła zatrzymuje wewnątrz budynku, jest współczynnik przewodzenia ciepła czyli lambda. Im niższa jego wartość, tym styropian jest lepszym izolatorem. Oznacza to, że więcej ciepła pozostaje wewnątrz pomieszczeń, a mniej „ucieka” na zewnątrz budynku. Współczynnik lambda osiąga od λ ≤ 0,045 W/mK (w przypadku białych styropianów) do nawet λ ≤ 0,030 W/mK (w przypadku grafitowych, pasywnych materiałów).
Styropiany do ocieplenia domu możemy znaleźć w kilku kolorach. Najpopularniejszym i najbardziej znanym na rynku materiałem jest odcień biały i ciemnoszary, grafitowy. Pierwszy z nich to standardowy materiał wykorzystywany do ocieplenia budynków, natomiast drugi posiada w swojej strukturze dodatki grafitu. Sprawiają one nie tylko, że styropian ma inny kolor, ale ma także lepsze właściwości i parametry izolacyjne. Innym kolorem – rzadziej spotykanym – jest odcień niebieski. To materiał przeznaczony do miejsc, które będą w przyszłości narażone na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych i wilgoci. W ofercie marki Styropmin jest to np. styropian Hydromin , który służy do izolacji miejsc o podwyższonej wilgotności. „Warto wybierać rozwiązania renomowanych producentów jak Styropmin, bo mamy wtedy pewność, że zostały one przebadane i zaaprobowane przez znane instytucje, np. Instytut Techniki Budowlanej. To gwarancja najwyższej jakości materiałów” – podsumowuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.
Przeznaczenie ma znaczenie
Każdy dom musi zostać ocieplony od dołu do góry – „od stóp do głów” tak, aby nie powstawały przerwy w izolacji, które prowadzą do powstawania mostków termicznych – a co za tym idzie, do nadmiernej ucieczki ciepła z wnętrza domu. Dlatego tak istotne jest, aby odpowiednio zaizolować każdy element budynku. Co ważne – inny materiał potrzebny nam będzie w okolicach fundamentów, gdzie wilgotność jest podwyższona, a inny wykorzystamy np. do ocieplenia podłóg. Jeden i drugi element budynku potrzebuje określonej izolacji spełniającej konkretne wymagania, dlatego wybierając materiał powinniśmy zwracać uwagę na takie parametry na których nam zależy na danej powierzchni w wybranym miejscu domu.