Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych stosowanych do ocieplenia budynków. Nic dziwnego – ma szerokie zastosowanie, bardzo dobre właściwości izolacyjne oraz co najważniejsze, sprawia, że rachunki za ogrzewanie maleją, a inwestorzy oszczędzają. Często budującym domy nasuwa się jednak pytanie – „czy ten materiał, który wybrałem spełni swoją funkcję i nie straci właściwości z biegiem czasu”? Jak to wygląda w rzeczywistości? Zadaliśmy to pytanie ekspertom firmy Styropmin.

Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego  do ocieplenia domu to nie lada wyzwanie dla inwestorów. Na co zwrócić uwagę? Jaki styropian sprawdzi się najlepiej? Czy w trakcie użytkowania może stracić właściwości izolacyjne? To pytania, które najczęściej są zadawane przez inwestorów przed podjęciem decyzji o wyborze materiału izolacyjnego, na które postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.  

Po pierwsze – projekt, projekt i jeszcze raz projekt

To jaki styropian wybierzemy w głównej mierze zależy od tego co znajduje się w projekcie budowlanym. Przepisy budowlane regulują normy, jakie muszą spełniać wszystkie budynki – a co za tym idzie, jakie materiały budowlane należy wybrać, aby spełnić wymogi pod kątem energooszczędności. Warto zatem skonsultować się z projektantem, który opracuje projekt docieplenia i termoizolacji. Uwzględni on potrzeby naszego domu „od stóp do głów” i wskaże jakie materiały powinny zostać wykorzystane do izolacji poszczególnych elementów domu. Co innego wykorzystamy do izolacji fundamentów, co innego do ocieplenia ścian czy podłóg.

W sytuacji kiedy wiemy już jakie wymagania pod względem energooszczędności ma dany budynek, warto także zwrócić uwagę na wybór konkretnego materiału. W przypadku styropianu na rynku znajdziemy dedykowane rozwiązania.

Na przykład izolacja ścian zewnętrznych styropianem jest jedną z najpopularniejszych kwestii i takiego materiału najczęściej poszukują inwestorzy. Na rynku istnieje kilka rodzaju styropianów, które spełniają wymogi i doskonale sprawdzą się w tym przypadku. Zazwyczaj w swojej nazwie posiadają słowo „fasadowy”. Rozróżniamy dwie kolorystyczne odmiany do izolacji ścian – biały styropian oraz szary, grafitowy, który w swoich składzie posiada elementy grafitu – sprawiają one, że styropian ma jeszcze lepsze właściwości izolacyjne.

Jednak musimy pamiętać o tym, że styropian fasadowy nie w każdym przypadku będzie najlepszym wyborem. W miejscach charakteryzujących się szczególnymi warunkami warto zdecydować się na rozwiązania dedykowane. Na przykład cały dół budynku, w tym jego fundamenty narażone są na większą wilgotność i nacisk ziemi, dlatego  potrzebują ocieplenia materiałami o podwyższonej odporności na wilgoć. Izolacja fundamentu styropianem jest zatem bardzo kluczowa, aby chłód i zimno z gruntu, nie przenikały do wnętrza domu. W tym przypadku najlepiej zastosować specjalistyczny styropian FUNDAMIN . Natomiast wewnątrz domu nie możemy zapomnieć o izolacji podłogi styropianem. Warto przy tym pamiętać, że przed ułożeniem materiału izolacyjnego na podłodze, należy zadbać o odpowiednią izolację przeciwwilgociową pod styropian tak, aby zapobiec przenikaniu wilgoci z gruntu do domu. Odpowiednio wykonane ocieplenie – fundamentów, podłóg czy ścian wpływa na komfort użytkowania budynku, zmniejszenie rachunków za ogrzewania. A warto pamiętać – im więcej ciepła zostaje w domu, tym mniej energii potrzebujemy do jego ocieplenia, a co za tym idzie – koszt energii jest o wiele niższy.

Czy styropian straci swoje właściwości izolacyjne?

Odpowiadamy na ostatnie, często nurtujące inwestorów pytanie – styropian nie traci właściwości izolacyjnych w trakcie eksploatacji. Istnieją jednak trzy warunki, które szczegółowo opisuje ekspert firmy Styropmin. „Po pierwsze – zawsze należy pamiętać, aby stosować się do zaleceń producenta na opakowaniu produktu. Po drugie, montaż płyt powinien zostać wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną. Dodatkowo musimy zadbać o odpowiednie przechowywanie styropianu by nie narazić płyt styropianowych na niekorzystne warunki atmosferyczne – takie jak deszcz, wilgoć, nadmierne promieniowanie UV. Jest to bardzo istotny element. Odpowiednie warunki przechowywania, montaż płyt styropianowych i ich zabezpieczenie są kluczowe, aby materiał izolacyjny zachował swoje właściwości„ – wskazuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.