Wielu inwestorów przed wyborem projektu swojego wymarzonego domu zastanawia się czy powinien on zawierać garaż w bryle budynku. A może wolnostojący lub blaszany? Wszystko zależy oczywiście od naszych potrzeb. W tym artykule skupimy się na najbardziej popularnym rozwiązaniu oraz wyjaśnimy dlaczego tak ważne jest jego ocieplenie.
Garaż w bryle domu to najbardziej popularne rozwiązanie w Polsce. Musimy jednak pamiętać, że jeśli jest połączony co najmniej jedną ścianą z budynkiem to ma on wpływ na efektywność energetyczną. Często zdarza się, że tylko jedne drzwi, na przykład z przedpokoju, dzielą nas od garażu. Takie rozwiązanie jest wygodne – ułatwia przenoszenie zakupów z samochodu oraz jest to dodatkowe miejsce na przechowywanie np. rowerów, narzędzi lub przetworów. Nasuwa się pytanie – czy taki garaż powinien zostać ocieplony? Jeśli tak to w jaki sposób, żeby było to optymalne rozwiązanie? Na to pytanie odpowiada ekspert firmy Styropmin. „Ocieplenie garażu jest bardzo ważne – szczególnie jeśli jest to garaż ogrzewany. Należy pamiętać, że wszystkie ściany zewnętrze powinny zostać zaizolowane podobnie jak ściany całego domu. W przypadku garażu nieogrzewanego – należy dodatkowo ocieplić ściany wewnętrze, które oddzielają je od pomieszczeń, w których jest wyższa temperatura. Jest to bardzo ważne, ponieważ od tego zależeć będzie komfort domowników, jak i wysokość rachunków za ogrzewanie. Najpopularniejszym materiałem do izolacji ścian zarówno domu, jak i garażu jest styropian. Posiada on bardzo dobre właściwości izolacyjne, jest wytrzymały, lekki, a dodatkowo na polskim rynku znajduje się szeroka oferta płyt styropianowych” – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.
Nie zapomnij o stropie
W wielu projektach domów jednorodzinnych garaż w bryle domu jest połączony z budynkiem, a bezpośrednio nad nim znajduje się pomieszczenie mieszkalne. W takim przypadku należy pamiętać, że dodatkowo strop garażu musimy zaizolować termicznie i akustycznie. Sprawi to, że chłód nie będzie przenikał do góry, a tym samym nie będzie zmniejszał temperatury pomieszczeń mieszkalnych. W ten sposób unikniemy także rosnących rachunków za ogrzewanie, a i dla domowników będzie to znacznie większy komfort. Warto także wiedzieć, że od 2021 roku weszły w życie nowe przepisy określane jako Warunki Techniczne 2021. Nowe wymagania zaostrzyły zasady dotyczące energooszczędności budynków, mają one na celu zminimalizowanie ucieczki ciepła na zewnątrz. Ogromny wpływ na parametry związane z niższym zużyciem energii w domu ma wybór technologii i materiałów budowlanych. Jak to wygląda w praktyce? Przy ścianach wewnętrznych oddzielających pomieszczenie ogrzewane od nieogrzewanego współczynnik przenikania ciepła UC(max) nie może być większy niż 0,30, natomiast przy ścianach zewnętrznych – 0,20. Zaostrzone wymagania to element szeroko zakrojonej polityki Unii Europejskiej, która zmierza do stopniowego wdrażania przepisów związanych z „zeroemisyjnym” budownictwem. „Aktualne wymagania mają sprawić, że budynki będą potrzebowały mniejszej ilości energii. Co oznacza, że będą zatrzymywać ciepło wewnątrz. Założeniem jest, aby były one „samowystarczalne” jeśli chodzi o wykorzystywanie i produkowanie energii. Do tego celu potrzebne jest stosowanie nie tylko lepszych i energooszczędnych materiałów budowlanych, ale także montowanie odnawialnych źródeł energii. Warto w nie zainwestować – nie tylko ze względu na prawo, ale także dlatego, że ma to ogromny wpływ na rachunki i środowisko” – podsumowuje Dariusz Pruszkowski.
Zobacz, jak zmienił się współczynnik przenikania ciepła:
ti – temperatura pomieszczenia ogrzewanego
źródło: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20130000926/O/D20130926.pdf