W terminologii budowlanej słowo „pasywny” określa technologię charakteryzującą się wyjątkowo małym zużyciem energii. Najpierw – jeszcze w latach 80. zeszłego wieku – powstała idea domów pasywnych, a następnie zaczęły się pojawiać materiały budowlane, które miały tę ideę urzeczywistnić. Tak pojawił się styropian pasywny – przeznaczony do budownictwa ekologicznego i energooszczędnego.
Styropian – jako materiał izolacyjny – już z samego założenia jest produktem sprzyjającym ograniczeniu zużycia energii i przyjaznym środowisku. Jak to działa? Izolacja termiczna, wykonywana z płyt styropianowych, sprawia, że ciepło nie ucieka z budynku. To jest jej podstawowy cel. A im więcej ciepła jesteśmy w stanie zatrzymać w środku, tym mniej energii potrzeba do jego wyprodukowania. Tym samym zmniejsza się też zużycie paliw kopalnych (węgiel, gaz, ropa), które nadal są podstawowym źródłem energii.
Domy, które nie mają izolacji, są niczym studnie bez dna, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na ciepło, a tym samym i na energię. Stąd tak duży nacisk jest na termomodernizację istniejących budynków. W Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków, którą rząd przyjął w lutym tego roku, założono, że do 2050 roku zostanie wykonanych 7,5 mln (!) termomodernizacji. Termin ten określa wszystkie działania, które sprawią, że po pierwsze, że dom zacznie potrzebować mniej energii, a po drugie – że będzie to energia czystsza. Są to zatem np. wykonanie docieplenia, czyli izolacji termicznej, wymiana okien i drzwi, czy wymiana źródeł ciepła.
Styropian pasywny sprawdza się i w nowo budowanych obiektach, i przy ocieplaniu tych starszych. W tym drugim przypadku znaczenie ma też to, że warstwa izolacji wykonanej ze styropianu pasywnego będzie cieńsza niż wykonana ze styropianu standardowego. Oznacza to, że będzie niejako mniej widoczna w takich newralgicznych punktach, jak obramowanie okien czy drzwi, które nie powinny być zbyt grube.
Charakterystyka styropianu pasywnego
Na oko łatwo go poznać – dodatek grafitu sprawia, że ma charakterystyczny ciemnoszary kolor. Nie po to jednak grafit trafił do styropianu. Dzięki niemu płyty styropianowe są lepszym izolatorem – a konkretnie mają lepszy, czyli niższy od płyt standardowych, współczynnik przewodzenia ciepła.
Szare styropiany Styropminu to seria PASSIVE λ PRO. Ich współczynnik przewodzenia ciepła mieści się w przedziale λ ≤ 0,033 – λ ≤ 0,030. Informacja o parametrach styropianu znajduje się np. na opakowaniu.
Tego rodzaju ekologiczny styropian stosuje się do ocieplania ścian zewnętrznych, dachów krokwiowych, czy podłóg na legarach. Sprawdza się także przy izolacji tzw. trudnych miejsc – np. loggii czy balkonów. Wszędzie tam, gdzie płyty styropianowe trzeba docinać i dopasowywać rośnie ryzyko powstawania mostków termicznych, czyli punktów przez które ucieka nadmiernie dużo ciepła. Pilnowanie zasad układania styropianu w takich miejscach i stosowanie płyt o wysokiej jakości jest zatem nieodzowne.
Szary? Znamy. A niebieski?
Z miejscami wymagającymi kojarzą się także piwnice, fundamenty i co do zasady te części budynków, które są przy gruncie. Warto pamiętać, że do ich ocieplania przeznaczone są styropiany o podwyższonej odporności na wilgoć, takie jak Fundamin czy Hydromin. Nie tylko nazwy, ale i kolor – kojarzący się z wodą niebieski – mają wskazywać na ich zastosowanie.
Wielka trójka
Prawidłowo wykonana izolacja termiczna to:
- Po pierwsze – mniejsze zużycie energii
- Po drugie – pozytywne skutki dla środowiska
- Po trzecie – niższe rachunki za ogrzewanie
Te korzyści styropianu ekologicznego dokładnie pokazujemy w poradniku “Jak zostać królem oszczędzania ”.