Minimalizm i nowoczesność. Te dwie cechy charakteryzują jeden z najbardziej popularnych rodzajów domów z płaskim dachem. Najprostsze konstrukcje są coraz częściej wybierane przez inwestorów w Polsce ze względu na modę na minimalistyczne formy architektoniczne, jak i… mniejsze ryzyko popełnienia błędów wykonawczych. Aby podjąć ostateczną decyzję na jaki projekt się zdecydować warto znać wszystkie argumenty „za” i „przeciw”. W artykule skupimy się na jednym z najważniejszych aspektów i przedstawimy różnice technologiczne w izolacji dachów płaskich – zarówno w rozwiązaniu tradycyjnym, jak i wersji pozwalającej na wykorzystanie dodatkowej przestrzeni, czyli dachu o odwróconym układzie warstw.
Prawidłowe ocieplenie domu to jeden z kluczowych elementów pozwalających na minimalizację ryzyka powstawanie mostków termicznych – miejsc przez które ciepło ucieka z wnętrza w niekontrolowany sposób. Dzięki zastosowaniu sprawdzonego rozwiązania nie tylko zadbamy o oszczędności związane z energooszczędnością (im mniej ciepła ucieknie, tym więcej pieniędzy zostanie w kieszeni dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie czy klimatyzację), ale także zwiększymy komfort mieszkania. Pamiętajmy jednak, że izolacja ma do spełnienia funkcję zarówno zimą – chroni przed utratą ciepła, jak i latem – ogranicza nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń. Ocieplenie domu nie dotyczy tylko standardowych miejsc takich jak fundamenty, podłogi czy ściany. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią izolację dachu , ponieważ przez nieodpowiednie ocieplenie może przez niego uciekać nawet do 30 procent ciepła z domu. Na tym aspekcie skupimy się w poniższym artykule. Mocno upraszczając temat mamy do wyboru dwa rozwiązania. Pierwsze to termoizolacja dachu płaskiego, tradycyjnego, a druga – tzw. dachu odwróconego. Główną różnicą pomiędzy nimi jest układ i kolejność warstw.
Izolacja dachu płaskiego
Prosta konstrukcja dachu to często jedna z kluczowych cech, które decydują o wyborze projektu budynku. Nie wszyscy jednak wiedzą, że z punktu widzenia architektonicznego dach płaski tak naprawdę nie jest… płaski. Zazwyczaj spadek wynosi maksymalnie do 20 procent, a minimalne i jednocześnie bezpieczne nachylenie spadku nie powinno być mniejsze niż 2 procent. Dzięki temu woda opadowa może spływać swobodnie, co ogranicza ryzyko powstawania zawilgocenia czy uszkodzenia konstrukcji. Jak powinna wyglądać prawidłowa izolacja? Ocieplenie dachu płaskiego od zewnątrz składa się z następujących warstw:
• Paroizolacja to pierwsza warstwa na dachu płaskim. Jest to zazwyczaj folia z tworzywa sztucznego lub zwykła papa podkładowa. Jej głównym zadaniem jest przeciwdziałanie przenikania pary wodnej i wilgoci z pomieszczeń znajdujących się poniżej dachu.
• Ocieplenie dachu wykonać można ze styropianowego systemu spadkowego Styropmin, który doskonale izoluje i profiluje dach. Rozwiązanie pozwala na skuteczne odprowadzenie wody zalegającej na dachu do wpustów i rynien.
• Hydroizolacja dachów płaskich to warstwa, która zabezpiecza powierzchnię dachu przed wodą. Jest to zazwyczaj papa podkładowa.
• Pokrycie dachu płaskiego ze względu na mały kąt nachylenia możemy wykorzystać papę termozgrzewalną lub membranę dachową.
Izolacja dachu odwróconego
Inwestorzy decydujący się na dach odwrócony, czyli dach o odwróconej kolejności warstw w porównaniu z tradycyjnym dachem płaskim, powinni wiedzieć, że jego konstrukcja pozwala na uzyskanie dodatkowej powierzchni do celów użytkowych i rekreacyjnych, czyli tzw. „zielony taras”. Jeśli dodatkowa przestrzeń na dachu została zaplanowana w przyszłości jako ogród to warto pamiętać, że najbardziej zewnętrza warstwa dachu będzie warstwą wegetacyjną dla roślin. Bezpośrednio pod nią znajduje się filtr, drenaż oraz warstwy, które chronią dach przed uszkodzeniami zarówno mechanicznymi, jak i przed skutkami ewentualnego przerastania korzeni. W przypadku takiej konstrukcji szczególnie ważne jest odpowiednie odwodnienie dachu odwróconego. Jego warstwy składają się (od dołu) z hydroizolacji, ocieplenia dachu odwróconego oraz pokrycia. Izolację cieplną warto wykonać za pomocą specjalistycznego styropianu, np. Hydromin Super , który ma dodatkowe właściwości. Posiada zwiększoną wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, wyjątkowo niską nasiąkliwość oraz jest odporny na zmiany temperatury. Jeśli zastosujemy go jako izolację cieplną będziemy mieli pewność, że woda opadowa nie spowoduje zniszczeń na dachu.