Z punktu widzenia prawidłowej izolacji – im prostsza i mniej złożona bryła budynku, tym lepiej. Dzięki nieskomplikowanej konstrukcji domu – bez dużej ilości łączeń i styków np. podłogi balkonu ze ścianą, powstaje mniej mostków termicznych czyli miejsc przez które ciepło może w sposób niekontrolowany uciekać na zewnątrz. Dlatego żeby zminimalizować to ryzyko wielu inwestorów decyduje się na budowę domu z dachem płaskim. To nie tylko dodatkowa przestrzeń na np. zamontowanie energooszczędnych paneli fotowoltaicznych, ale także miejsce na tzw. dach zielony – czyli dodatkową przestrzeń dla relaksu.
Prawidłowa termoizolacja jest bardzo ważna zarówno zimą, jak i latem. W chłodne dni chroni przed utratą ciepła, a w gorące ogranicza nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń. Dzięki odpowiedniemu i dobrze wykonanemu ociepleniu domu zadbamy także o oszczędności związane z energooszczędnością. Oznacza to, że mniej ciepła ucieknie, mniej pieniędzy wydamy na ogrzewanie czy klimatyzację, a także zwiększymy komfort cieplny użytkowników. Musimy jednak pamiętać, że izolacja domu zaczyna się już od fundamentów, przez podłogi, ściany aż po dach, przez który może uciekać nawet do 30% ciepła z domu. Na prawidłowym ociepleniu tego elementu skupimy się w tym artykule.
Dach płaski a stropodach odwrócony
Dachy płaskie to często spotykane rozwiązanie w halach produkcyjnych, dużych, przemysłowych budynkach, ale także coraz więcej nowych domów budowanych jest właśnie z taką konstrukcją dachu. Rozwiązanie to cieszy się dużą popularnością na rynku, ponieważ daje dodatkowe możliwości dla inwestorów. Dodatkową przestrzeń można zagospodarować np. jako doskonałe miejsce na panele fotowoltaiczne, stworzyć strefę do wypoczynku czy modny ostatnio ogród na dachu. Kiedy zdecydujemy się na ostatnie rozwiązanie, musimy wiedzieć, że „dach zielony” to dach płaski o innej konstrukcji, nazywany dachem odwróconym. Warstwy dachu odwróconego są ułożone w odwrotnej kolejności niż tradycyjny dach płaski.
Jakie są różnice między nimi i na co należy zwrócić uwagę przy izolacji? Dach płaski tak naprawdę nie jest do końca płaski. Zgodnie z prawem budowlanym spadek powinien wynosić do 20 stopni, a minimalne i jednocześnie bezpieczne nachylenie dachu płaskiego nie powinno być mniejsze niż 2%, natomiast dachu odwróconego powinno być pomiędzy 0-5%. Taki odpowiedni spadek pozwala na to, by woda opadowa swobodnie spływała z powierzchni do wpustów i rynien, a to eliminuje ryzyko powstawania zawilgocenia czy uszkodzenia konstrukcji. Jak powinna zatem wyglądać prawidłowa izolacja dachu? Warstwy izolacyjne dachu, a szczególnie warstwy stropodachu odwróconego składają się kolejno z:
- hydroizolacji – ta pierwsza warstwa zabezpiecza powierzchnię dachu przed wodą, często stosowana jest w tym celu papa podkładowa,
- ocieplenie dachu – warstwę tę można wykonać za pomocą styropianowego systemu spadkowego Styropmin, a w przypadku dachu zielonego ze specjalistycznego styropianu np. Hydromin Super,
- pokrycie dachu.
Projekt dachu płaskiego i dachu odwróconego
Dach, jako jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych domu powinien posiadać odpowiedni dla danego budynku projekt systemu ocieplenia. W takim przypadku najlepiej wybrać sprawdzonego producenta, który dostarczy specyfikację i dokumentację projektową ocieplenia. Dzięki temu będziemy mieli pewność wykonania prawidłowej izolacji. Na przykładzie firmy Styropmin, eksperci pracujący dla producenta na specjalne życzenie inwestora mogą przygotować projekt systemu spadków dachowych na tradycyjny dach płaski, jak i na dach o odwróconym układzie warstw. W tym celu niezbędne będą dodatkowe informacje takie jak:
- rzut dachu w formacie dwg, pdf lub w formie dokładnego skanu,
- przekrój budynku,
- minimalna wysokość termoizolacji,
- kąt nachylenia dachu.
Na podstawie tych informacji eksperci firmy Styropmin są w stanie przygotować profesjonalny projekt dedykowany konkretnemu dachowi. Następnie po akceptacji i złożeniu zamówienia inwestor otrzymuje specjalnie wycięte, oznakowane i gotowe do wykorzystania płyty spadkowe. Dodatkowo do projektu zostaje dołączona szczegółowa specyfikacja, która wskazuje rozmieszczenie poszczególnych elementów na dachu. Dzięki temu prace przebiegają prościej i sprawniej, a montaż jest bezproblemowy i intuicyjny, co eliminuje ryzyko błędów.