Nowoczesne budownictwo zyskuje na popularności w naszym kraju. Proste bryły są nie tylko modne i wpisują się w minimalistyczną estetykę, ale także zdecydowanie bardziej energooszczędne i prostsze w przypadku prac termoizolacyjnych. A ma to niebagatelne znaczenie z punktu widzenia potencjalnych błędów – im prostsza bryła budynku i mniej zakamarków i załamań, tym mniejsze ryzyko. Szczególnie kiedy inwestor może liczyć na pełne wsparcie od producenta styropianu, jak jest to w przypadku firmy Styropmin.

Proste bryły budynków zazwyczaj mają zaprojektowane dachy płaskie, zdecydowanie łatwiej jest je ocieplić, a ryzyko błędów w izolacji jest mniejsze – nie ma bowiem skomplikowanych załamań, gdzie trzeba docinać i łączyć płyty izolacyjne. Co podkreślają eksperci branżowi – im mniej jest łączeń, tym mniejsze ryzyko powstania także tzw. mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ucieka zbyt dużo ciepła.

Ta sama zasada dotyczy dachów. Dach płaski ma zazwyczaj mniejszą powierzchnię niż jego skośny odpowiednik na tej samej bryle domu, dlatego wykonanie jest zatem często tańsze. Zaś ocieplenie jest prostsze, a tym samym bardziej efektywne. – Termoizolacja dachu płaskiego przypomina składanie konstrukcji z klocków, przy czym “klocki”, które dostajemy w przypadku firmy Styropmin, zostały wcześniej dokładnie dopasowane do konkretnego dachu – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Profesjonalny i indywidualny projekt
Dach płaski to taki, który ma maksymalnie 12 stopni nachylenia. W zależności od konstrukcji spadki mogą być skierowane na zewnątrz lub do wewnątrz. Można je uzyskać już w konstrukcji dachu, ale wygodniejsze jest zastosowanie przeznaczonych do izolacji dachów płaskich płyt styropianowych z odpowiednim spadkiem. Firma Styropmin projektuje specjalny system płyt spadkowych dla konkretnego domu na podstawie dostarczonych przez właściciela/inwestora rzutów dachu. W dokumencie musi być także być zaznaczony sposób odwadniania oraz niezbędna jest też informacja o projektowanym spadku.

Po akceptacji projektu inwestor otrzymuje specjalnie wycięte, oznakowane i gotowe do wykorzystania styropianowe płyty spadkowe. Do projektu zostaje dołączona także szczegółowa specyfikacja, która przedstawia rozmieszczenie poszczególnych elementów na dachu oraz instrukcja montażu. Dzięki temu prace związane z termoizolacją są bardzo proste, intuicyjne i bezproblemowe, co w znacznym stopniu eliminuje ryzyko błędów.

Systemy dachowe to za każdym razem indywidualny projekt dopasowany do potrzeb konkretnego domu. Niezmiennie natomiast jest to system, który zapewnia skuteczne odprowadzanie wody. Składa się on z płyt różnego rodzaju: jednospadowych, jak i dwuspadowych, które ułatwiają profilowanie dachu. Możemy zaprojektować spadki na zewnątrz z tzw. płyt grzbietowych, jak i do wewnątrz z płyt koszowych. Wszystko zależy od potrzeb konkretnego dachu – wylicza Dariusz Pruszkowski.

Zastosowanie takiego rozwiązania, jak specjalistyczny styropianowy system spadkowy, to kilka korzyści w jednym: zapobiega spiętrzeniu się wody oraz zaleganiu kurzu czy mułu. I nie zapominajmy o podstawowym efekcie, czyli zapewnieniu właściwej izolacji cieplnej tak wymagającego elementu domu, jakim jest dach, który przecież latem mocno się nagrzewa, a zimą musi dać opór mrozom.

Zielono, ale bez wilgoci
Dach płaski ma jeszcze jedną, istotną zaletę. W modnym nurcie ekologicznym daje możliwość zagospodarowania go na zielony ogród czy taras. – Zielone dachy są coraz popularniejsze wśród naszych klientów, także o tym trzeba myśleć na etapie projektowania domu. Konstrukcja takiego dachu musi być wzmocniona, a warstwy izolacyjne muszą być przygotowane na zwiększoną obecność wilgoci. W przypadku docieplenia warto sięgnąć po specjalistyczny styropian – wskazuje doradca techniczny w Styropminie. W takich “trudnych” miejscach narażonych na działanie wilgoci doskonale sprawdzi się odporny na wodę styropian Styropmin Hydromin. Jest to materiał nie tylko bardzo trwały, ale także chroni przed zawilgoceniem konstrukcji i zapobiega powstawaniu pleśni czy grzybów. Te cechy pozwalają na wykorzystanie go do izolacji niemal wszystkich miejsc narażonych na długotrwały kontakt z wilgocią.

Czy wiesz, że…
System spadkowy Styropmin wykonany jest zarówno z białych, jak i szarych styropianów. Posiada bardzo dobre parametry izolacyjne, które sprawdzą się także w budownictwie pasywnym i energooszczędnym. Płyty dachowe Styropmin mają współczynnik przewodzenia ciepła tzw. lambdę od ≤ 0,038 do ≤ 0,030.