Budowa domu to nie lada wyzwanie. Szczególnie jeśli inwestorom zależy na tym, aby ich przyszłe „cztery ściany” były nie tylko energooszczędne, ale i przyjazne dla środowiska. Dlatego, aby zniwelować ucieczkę ciepła z domu na zewnątrz (i obniżyć koszty za ogrzewanie) należy zwrócić szczególną uwagę na mostki termiczne. Czym one są, jak powstają i przede wszystkim jak ich uniknąć?

Co to jest mostek termiczny? Wielu inwestorów nie ma pojęcia, że ten tajemniczo brzmiący element może powodować poważne straty ciepła w czasie eksploatacji domu. Mostek termiczny, często zwany także mostkiem cieplnym, to miejsce na powierzchni, w którym została przerwana ciągłość izolacji termicznej. Co szczególnie ważne – zazwyczaj nie widać go na pierwszy „rzut oka”, do znalezienie miejsc ucieczki ciepła z domu często niezbędne są specjalne kamery termowizyjne. Najczęściej mostki termiczne występują przy łączeniu elementów przegród, np. balkonu ze stropem, przy oknach, drzwiach czy wieńcach i nadprożach. A dlaczego powstają? Przede wszystkim w wyniku błędów na etapie projektowania lub błędów podczas budowy domu. Dlatego tak ważne jest, aby projektant przygotował projekt uwzględniający odpowiednią izolację, z dobrym jakościowo materiałem – np. styropianem, a ekipę budowlaną do jej wykonania wybrać z dużym doświadczeniem lub… z polecenia.

Mostki termiczne dzielimy na liniowe i punktowe. Te pierwsze powstają na zewnątrz, zazwyczaj kiedy brakuje ciągłości izolacji. Są to na przykład mostki termiczne przy oknach czy mostki termiczne w narożniku. Punktowe natomiast związane są z tzw. „punktowym” wykorzystaniem innego materiału i jest to np. spowodowane niewłaściwym użyciem łączników do zamontowania izolacji. Dlatego tak ważny jest wybór doświadczonej ekipy wykonawczej.
Przykładowe miejsca, w których mogą powstać mostki termiczne:

  1. ściany piwnic,
  2. połączenie ściany fundamentowej z podłogą na gruncie,
  3. miejsca montażu okien/drzwi,
  4. połączenie ściany z płytą balkonową,
  5. połączenie dachu i ściany zewnętrznej,
  6. nadproża,
  7. szczyt dachu skośnego.

Jak uniknąć mostków termicznych?
Mostki termiczne na elewacji czy w innych miejscach powstają zazwyczaj tam, gdzie została przerwana izolacja. Nie da się ich całkowicie uniknąć, ale można i… trzeba dążyć do maksymalnego ograniczenia. Dlatego przed rozpoczęciem prac budowlanych warto zwrócić uwagę na kilka elementów:

  • Po pierwsze – projekt. Im prostszy, tym lepiej. Jeżeli chcemy ograniczyć ilość mostków to powinien zawierać jak najmniejszą ilość załamań. Oznacza to ograniczenie ilości balkonów, tarasów czy wybór takiego dachu, który nie będzie zbyt skomplikowany.
  • Kolejnym krokiem jest wybór dobrej jakości materiałów do izolacji. Doskonale sprawdzi się tu styropian, który możemy wykorzystać zarówno do ocieplenia ścian, podłóg, dachów, jak i fundamentów. Niektóre z płyt styropianowych są specjalnie zaprojektowane i dedykowane do różnych elementów domu.
  • Ostatnim etapem, aby zminimalizować występowanie mostków termicznych jest wybranie odpowiedniej ekipy budowlanej, która zadba o prawidłową budową domu oraz dobrze ociepli te newralgiczne miejsca, gdzie występować może ucieczka ciepła z wnętrza domu.

Wykonanie odpowiedniej izolacji domu pozwoli znacząco obniżyć koszty za jego ogrzewanie. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na projekt, materiał budowlany, wybranie sprawdzonej ekipy budowlanej oraz doświadczonego kierownika budowy, dzięki czemu będziemy mogli wyeliminować i ograniczyć powstawanie mostków termicznych.