Czasy, w których odpowiednie ocieplenie budynku było kwestią wyboru inwestora to już przeszłość. Od 2021 roku każdy nowo wybudowany dom będzie musiał spełniać normy związane z energooszczędnością. Właściwa termoizolacja staje się nie tylko symbolem nowoczesnego, bardziej ekologicznego budownictwa, ale absolutnym must-have w planie inwestora i warto o tym pamiętać przed rozpoczęciem budowy!

Chyba nikt z nas nie lubi marznąć we własnym domu. Kiedy przychodzimy zziębnięci z zewnątrz, chcemy, żeby było nam ciepło i przytulnie. Jeżeli do naszego komfortu termicznego dołożymy jeszcze niskie rachunki za ogrzewanie, mamy sytuację prawie idealną… Prawie, ponieważ przy wyborze termoizolacji warto pamiętać także o środowisku. Pytanie jak ocieplić dom małym kosztem, bez szkody dla naszej planety? Oczywiście za pomocą styropianu!

Oszczędne ocieplanie
Ogrzewanie domu bez odpowiedniej termoizolacji jest jak lanie wody do wanny z otwartym odpływem. Zupełnie niepotrzebnie generuje to bardzo duże koszty i zwyczajnie nie ma zbyt wiele sensu” – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin. Straty energii spowodowane niewłaściwym ociepleniem domu są przyczyną wysokich rachunków za ogrzewanie. Dlatego warto zwrócić uwagę na ocieplenie – szczególnie miejsc narażonych na oddziaływanie trudnych czynników zewnętrznych i pogodowych. Dach to właśnie ten element domu, który stanowi jedną z większych przegród zewnętrznych budynku, przez którą straty ciepła mogą być bardzo zauważalne. Dzieje się tak, ponieważ, ciepłe powietrze unosi się do góry i bez odpowiedniej termoizolacji utrzymanie optymalnej temperatury wymaga wzmożonego ogrzewania. Do ocieplenia dachów odwróconych, dachów płaskich i stropodachów doskonale sprawdzi się styropian Hydromin firmy Styropmin – nie tylko dzięki bardzo dobrym właściwościom hydrofobowym, ale także za sprawą niskiego współczynnika przewodzenia ciepła, który plasuje się na poziomie (λD) ≤ 0,034. Taka wartość jest optymalna, jeżeli zależy nam na jak największym zminimalizowaniu ucieczki ciepła z naszego domu.

Czy wiesz czym oddychasz?
Niewłaściwa termoizolacja to jednak nie tylko straty finansowe. W połączeniu z nieodpowiednimi paliwami używanymi do ocieplenia domu, jest to przepis na dramatycznie złą jakość powietrza, którym przecież wszyscy oddychamy. Bez wątpienia wielu z nas kojarzy zimowe ferie w dzieciństwie czy wczesnej młodości z wszechobecnym zapachem smogu lub unoszącym się w powietrzu dymem, przypominającym mgłę. Pomimo podejmowanych działań edukacyjnych i rosnącej świadomości, w wielu miejscach takie warunki w dalszym ciągu są „na porządku dziennym”. Dlatego sami powinniśmy pamiętać, by zadbać o planetę oraz przyszłe pokolenia i wybrać odpowiednią termoizolację naszych domów. W przeciwnym razie ucierpimy wszyscy – występowanie smogu wiąże się z coraz bardziej powszechnymi chorobami układu oddechowego. Na szczęście działania proekologiczne cieszą się coraz większą popularnością, a produkty nieszkodliwe dla środowiska od dłuższego czasu nie wychodzą z mody. Ocieplenie domu w odpowiedni sposób, z użyciem właściwych materiałów do izolacji to dzisiaj prawdziwy must-have!