Doskonały izolator, który jednocześnie jest lekki, trwały, łatwy w montażu i wielofunkcyjny. Istnieje. To styropian lub inaczej polistyren ekspandowany. Od lat płyty styropianowe pozostają najpopularniejszym materiałem ociepleniowym.
Styropian to połączone ze sobą zamknięte komórki, które zawierają do 98 proc. powietrza. Temu zawdzięcza aż dwie bardzo cenione cechy. Po pierwsze mało waży, co oznacza, że lekkie ocieplenie nie obciąży konstrukcji budynku, a tym samym jest dla niej bezpieczne. Po drugie to właśnie dzięki powietrzu styropian ma doskonałe właściwości izolacyjne. Jak to działa, wie każdy, kto miał na sobie kurtkę puchową.
Najlepsza izolacja
Właściwości izolacyjne, czyli mówiąc prościej to, ile ciepła warstwa styropianu zatrzyma wewnątrz domu, określa współczynnik przewodzenia ciepła, inaczej lambda (λ). Im jest mniejszy, tym styropian ma lepsze parametry izolacyjne.
Styropian pasywny (o szarym kolorze) ma lambdę na poziomie λ ≤ 0,033 do λ ≤0,030; a płyty standardowe (białe) – λ ≤ 0,042 do λ ≤0,034.
Informacja o współczynniku musi znajdować się na opakowaniu styropianu. Trzeba jednak pamiętać, że wybór materiału o najniższym współczynniku przewodzenia ciepła nie oznacza automatycznie najlepszej izolacji. Ostateczny efekt, jeśli chodzi o właściwości izolacyjne, zależy i od parametrów i od grubości warstwy. To znaczy, że ten sam efekt dadzą: cieńsza warstwa styropianu o niższej lambdzie lub grubsza warstwa materiału o wyższej lambdzie.
Kryteria wyboru styropianu
Izolacyjność nie jest jednak jedynym parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę przy projektowaniu izolacji termicznej. Każdy styropian co do zasady jest odporny na wilgoć, wytrzymały na zginanie oraz wytrzymuje duży nacisk, przy czym również te parametry mogą być niższe lub wyższe w zależności od przeznaczenia styropianu. Na tym polega jego wielofunkcyjność – chodzi o to, że styropian nie tylko może być używany w różnych częściach domu, ale i ma cechy, dzięki którym jest specjalnie przeznaczony do określonych miejsc.
I tak – podwyższoną odporność na wilgoć będzie miał styropian używany do ocieplenie fundamentów, piwnic, podłóg na gruncie czy cokołów, a także styropian używany w systemie dachowym. Z kolei większą wytrzymałością na nacisk charakteryzuje się styropian podkładowy, czyli taki, który stosowany jest do ocieplanie stropów (strop oddziela od siebie kondygnacje), balkonów, czy tarasów.
Najważniejsze cechy styropianu:
- bardzo dobre właściwości izolacyjne
- lekki
- odporny na wilgoć
- samogasnący
- wytrzymały na zginanie
- przenosi duże obciążenia
Szybki montaż
Położenie styropianu nie nastręcza trudności bez względu na to, czy ocieplamy nowo budowany dom, czy też przeprowadzamy termoizolację już istniejącego budynku. Kładzie się go metodą lekką mokrą, czyli z użyciem zaprawy klejowej, do rozrobienia której potrzebna jest woda (stąd nazwa). Oczywiście, izolacja musi być położona dokładnie i zgodnie ze sztuką, by zminimalizować ryzyko powstawania mostków termicznych (czyli miejsc, które ze względu na łączenie styropianu mogą przepuszczać więcej ciepła na zewnątrz).
Po stronie inwestora czy właściciela domu jest natomiast właściwe zaplanowanie terminu prac. Nie może być zimniej niż plus 5 stopni Celsjusza, ani cieplej niż plus 25 stopni. Warto też dopilnować, by styropian nie był wystawiony na działanie słońca – musi być przechowywany w nieuszkodzonym, fabrycznym opakowaniu, a w przypadku prac latem potrzebna będzie osłona elewacji.