Dom w stanie surowym, z zamontowanymi oknami i drzwiami, jest praktycznie gotowy do przeprowadzenia prac wykończeniowych niezależnie od pory roku. Większość z nich powinna bowiem odbywać się w temperaturze powyżej 5 st. Celsjusza, a stan surowy zamknięty często pozwala spełnić ten wymóg.

Prace wewnątrz budynku – wtedy, gdy ochrona domu przed zimnem jest zapewniona – mają swoją kolejność. Chociaż możemy założyć, że ekipa wykończeniowa będzie realizowała zlecenie zgodnie z zalecanymi standardami, warto nie tylko znać kolejność robót, ale i dobrze je zaplanować, także ze względu na koszty. Stan surowy otwarty to ok. 30 proc. budżetu; następnie – po montażu drzwi i okien oraz pokryciu dachu – wydatki sięgają połowy budżetu, zatem trzeba się liczyć, że wydamy jeszcze drugie tyle, przystępując do prac wykończeniowych.

Na etapie planowania trzeba mieć już koncepcję urządzenia wnętrza. Musimy bowiem wiedzieć w co będzie wyposażony dom, np. czy będzie kominek, ogrzewanie podłogowe albo sauna, a jeśli tak, to gdzie będą się znajdować. Od tego zależy np. odpowiednie poprowadzenie instalacji. Na etapie planowania trzeba też wybrać materiały wykończeniowe

Pierwsze prace instalacyjne
Na pierwszy ogień idą instalacje wodno-kanalizacyjne oraz przewody podtynkowe, czyli elektryczne, teleinformatyczne, systemu alarmowego. Wykonanie ich tak wcześnie pozwoli ukryć je w ścianach. Jeśli natomiast w planie jest także instalacja gazowa, wykonuje się ją później, bo rury muszą być poprowadzone po powierzchni ścian. To zresztą jest ogólna, logiczna zasada: wszelkie rury i przewody, które mają być niewidoczne, należy montować jak najwcześniej.

Tynkowanie ścian
W przypadku tynkowania ścian ważne jest, by temperatura nie była niższa niż 10 st. Celsjusza. Musi zatem być cieplej niż w przypadku wielu innych robót, gdzie graniczną temperaturą jest 5 st. Celsjusza. Najpierw tynkujemy sufity, potem ściany, a na końcu – wszelkie wnęki oraz otwory na drzwi i okna. Świeżych tynków nie należy dosuszać dmuchawami czy grzejnikami. Zbyt szybkie schnięcie to ryzyko uszkodzenia powierzchni.
Jeśli natomiast ściany mają być wykończone np. płytami gipsowo-kartonowymi, należy je położyć dopiero wtedy, gdy gotowe będą podkłady podłogowe.

Izolacja podłóg i instalacja grzewcza
Teraz przychodzi pora na wykonanie izolacji podłogi. Trzeba pamiętać, że powierzchnia musi być czysta i równa. Należy nie tylko usunąć śmieci i pozostałości po poprzednich pracach, ale także porządnie ją odkurzyć. Na tak przygotowaną powierzchnię można położyć izolację ze styropianu. Do takich prac dedykowane są specjalne styropiany podkładowe takie, jak produkty Styropminu oznaczone DP CS PRO. Styropiany podkładowe są wytrzymałe na obciążenia, odkształcenia i zginanie.

Jednocześnie, aby styropian spełniał swoją rolę (a trudno sobie wyobrazić, by ocieplenie budynku dobrze pracowało bez skutecznego ocieplenia podłóg), trzeba też wziąć pod uwagę najważniejszy parametr, czyli współczynnik przewodzenia ciepła. Im jest niższy, tym styropian jest lepszym izolatorem. Ma to zatem znaczenie dla całościowego efektu, jakim powinna być wysoka ochrona domu przed zimnem oraz bezpośrednio przekłada się na grubość warstwy styropianu.
W trakcie układania izolacji należy już rozprowadzić instalację centralnego ogrzewania (c.o.), w tym także ogrzewania podłogowego, jeśli jest przewidziane. Trzeba wyprowadzić podejścia do grzejników, uwzględniając ich odpowiednią długość, muszą bowiem wystawać z podłogi, a ta znacząco jeszcze zwiększy się o grubość podkładu i posadzki.

Podkład podłogowy
Gdy rury grzewcze już leżą, należy ułożyć podkład podłogowy, który najczęściej wykonany jest przy użyciu gotowej zaprawy. Z kolei suchy jastrych to podkład wykonany ze specjalnych płyt gipsowo-kartonowych. Najczęściej stosuje się także wylewkę samopoziomującą, by powierzchnia była równa. Nie jest to konieczne jedynie w tych pomieszczeniach, gdzie podłoga będzie wykończona płytkami ceramicznymi (zazwyczaj są to kuchnia i łazienka, trzeba zatem dopilnować odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej). Po wylaniu warstwy samopoziomującej, podkład podłogowy musi „odpocząć“ kilka tygodniu, zanim będzie można na nim ułożyć parkiet, czy panele. Równolegle mogą trwać prace związane z montażem schodów.

Ostatnie prace
Wreszcie przychodzi moment malowania i/lub tapetowania sufitów i ścian (w tej kolejności), montażu drzwi wewnętrznych, a także tzw. białego montażu. Warto przeprowadzić test działania urządzeń i instalacji, by w razie czegoś dokonać koniecznych poprawek przed meblowaniem i przeprowadzką.

ZWRÓĆ UWAGĘ
Jeszcze do niedawna ocieplenie budynku można było odłożyć nawet na kilka lat po oddaniu domu do użytku i tak często się działo. Jednak obecnie, gdy coraz popularniejsze jest budownictwo energooszczędne i pasywne, a domy wyposaża się w instalacje takie, jak panele fotowoltaiczne, systemy „zapewniające“, prąd i ciepło są od siebie zależne i na siebie wpływają. Ocieplenie budynku zatem powinno być wykonywane w trakcie budowy domu ze względu na funkcjonalność, komfort cieplny oraz wysokość przyszłych rachunków za ciepło.