To mission impossible – chciałoby się powiedzieć. Nie do końca. Prawdziwym kłopotem są tylko takie słabe punkty domu, przez które ciepło ucieka w sposób niekontrolowany, czyli mostki termiczne. Im jednak można zaradzić. Warunek pierwszy to prawidłowe zaprojektowanie izolacji. Warunek drugi – jej idealne wykonanie.
W największym uproszczeniu można powiedzieć, że ryzyko powstania mostków termicznych w domu jest wszędzie tam, gdzie ma miejsce przerwanie izolacji. Łatwo zatem się zorientować, że już sam kształt domu będzie miał niebagatelne znaczenie. Im prostszy projekt, im więcej płaskich powierzchni, im bardziej oszczędna i minimalistyczna bryła, tym mniejsze ryzyko błędów budowalnych, których skutkiem będą mostki termiczne. Chodzi po prostu o to, że łatwiej jest wówczas dopilnować prawidłowej izolacji.
Z kolei skomplikowana bryła, np. z licznymi załamaniami, sprawi, że trzeba się będzie nieźle nagłówkować, jak prawidłowo kleić styropian. Każde miejsce w domu, które wymaga przycinania i dopasowywania płyt styropianowych, z których wykonywana jest izolacja termiczna, to potencjalne miejsce przerwania izolacji i ryzyko niekontrolowanej utraty ciepła.
Trudne miejsca
Oczywiście, dom to nie bunkier. Ma okna, drzwi, balkon czy taras. Pamiętajmy jednak – okno czy drzwi, chociaż „przerywają” gładką ścianę, to nie są jeszcze mostki termiczne. Dopiero błędy w wykonaniu izolacji na tzw. łączeniach mogą sprawić, że powstanie mostek cieplny.
Inne kłopotliwe miejsca, które wymagają szczególnej staranności przy kładzeniu płyt styropianowych, to oprócz miejsc montażu okien i drzwi, także: połączenie balkonu z bryłą domu, czy miejsce styku fundamentów z podłogą. Mostki termiczne na poddaszu mogą z kolei się pojawić w przypadku błędów w izolacji połączenia dachu ze ścianami czy szczytu dachu skośnego (nazywanego kalenicą).
Projekt i wykonanie przesądzają o sukcesie
Niezależnie od tego, na jaki dom się zdecydujemy, izolacja termiczna, od której w dużej mierze zależy potem komfort mieszkania, musi być uwzględniona już na etapie projektu. To projekt właśnie będzie podstawowym drogowskazem dla późniejszych wykonawców. Właściwy projekt, profesjonalne wykonanie oraz styropian wysokiej jakości – dopiero te trzy elementy realnie eliminują ryzyko powstawania mostków cieplnych.
W przypadku izolacji np. okien czy drzwi dopasowywanie płyt styropianowych już na miejscu budowy jest nieuniknione. Jednak staranność cięcia, a także dokładne klejenie styropianu przeznaczonymi do tego produktami (np. klejem cementowym lub pianką PUR) znacząco ograniczają ryzyko powstawania błędów.
Z kolei w przypadku izolacji dachów sprawa jest jeszcze prostsza. Profesjonalni producenci styropianu dostarczają płyty wymierzone i przycięte pod konkretny projekt. Tak działa Styropmin. Oferowany przez nas system ocieplania dachów to tak naprawdę system na życzenie. Wszystkie elementy izolacji są przygotowywane na zamówienie i uwzględniają potrzeby konkretnego projektu. Nic nie jest zostawione przypadkowi.
Utrata ciepła, czyli…?
Eliminowanie mostków termicznych to, rzecz jasna, nie jest sztuka dla sztuki. Przede wszystkim jeśli ciepło ucieka z domu w sposób niekontrolowany, nie tylko źle nam się mieszka w niedogrzanym domu, ale i znacząco rosną rachunki. Gra idzie zatem i o wygodę i o oszczędności.
Jednak w czarnym scenariuszu, gdy mostki termiczne są wyjątkowo dotkliwe, może dojść nawet do zawilgocenia np. ściany czy piwnicy. To idealne warunki dla rozwoju pleśni albo grzybów, a to już oznacza negatywne konsekwencje dla zdrowia mieszkańców domu. W dodatku remont takich miejsc i przywrócenie ich do prawidłowego stanu to całkiem pokaźny wydatek.
Jak sprawdzić mostki termiczne
Jeśli mamy podejrzenia, że nasz dom nie jest tak dobrze chroniony przed utratą ciepła jakbyśmy chcieli, można to sprawdzić za pomocą kamery termowizyjnej. Rozkład kolorów na zdjęciach pokaże, jak przedostaje się ciepło przez konkretny element domów. Takie badanie najlepiej powierzyć specjaliście. Nie tylko prawidłowo zinterpretuje wyniki, ale także zadba o to, by całość odbyła się w odpowiednich warunkach. Jednym z takich kluczowych warunków jest np. temperatura – różnica między wnętrzem a zewnętrzem musi wynosić co najmniej 15 stopni Celsjusza.