Coraz dłuższe dni i cieplejsza pogoda sprzyjają inwestorom, którzy rozpoczynają prace budowlane. Co jest w takim przypadku najważniejsze? Na początku należy zacząć od wyboru technologii i odpowiednich materiałów. Ważnymi czynnikami mającymi największy wpływ na decyzję jest oszczędność energii oraz komfort przyszłego mieszkania. Dlatego coraz więcej inwestorów decyduje się na zamontowanie w domu wodnego ogrzewania podłogowego. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego rozwiązania, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Podłogowe ogrzewanie wodne ma wiele zalet. Przede wszystkim to oszczędność energii i optymalny dla naszego samopoczucia rozkład temperatury w pomieszczeniu. I to, że kurz nie unosi się, co zdecydowanie sprzyja alergikom. Także fakt, że odczuwamy cieplej na dole, a chłodniej wyżej sprzyja naszemu dobremu samopoczuciu, a nawet zdrowiu. Sama instalacja ogrzewania podłogowego jest także bardzo ekonomiczna w użytkowaniu. Wykorzystując takie rozwiązanie można obniżyć temperaturę powietrza w pomieszczeniach ogrzewanych nawet do 2 stopni Celsjusza, co przekłada się na kilkunastoprocentowe oszczędności dotyczące zużycia energii. Dlatego jeśli inwestorom zależy na energooszczędnym i komfortowym domu warto z pewnością sięgnąć po to rozwiązanie.
Przed montażem – najważniejsze kwestie techniczne
Wodne ogrzewanie podłogowe inaczej zwane jest ogrzewaniem niskotemperaturowym. Oznacza to, że do ocieplenia domu stosowana jest niska temperatura czynnika grzewczego. A czy wybierając takie rozwiązanie można osiągnąć jeszcze większą oszczędność energetyczną? Odpowiedź brzmi: TAK! Musimy wiedzieć, że wodne ogrzewanie podłogowe przyniesie szereg korzyści tylko w sytuacji kiedy dom zostanie dobrze ocieplony – od fundamentów, przez ściany, podłogi aż po dach. Jest to możliwe jeśli wykorzystamy specjalistyczny materiał ociepleniowy. Podczas izolacji podłogi grzejnej warto sięgnąć po dedykowane i specjalistyczne płyty styropianowe – na przykład Instal Panel marki Styropmin, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zwiększyć efektywność rozwiązania i zminimalizować ryzyko błędów wykonawczych. W skład serii wchodzą trzy rodzaje płyt – Instal Panel Alu, Instal Panel PP, Instal Panel Passive PP. Mają one nie tylko bardzo dobre parametry cieplne, ale dodatkowo są pokryte srebrną tkaniną polipropylenową lub folią metalizowaną, która jest doskonałym izolatorem. Dodatkowo ich wytrzymałość mechaniczna została wzmocniona przez producenta, dlatego nie pękają i nie ulegają uszkodzeniom podczas montażu. Płyty Instal Panel PP oraz Instal Panel Passive PP są zaprojektowane tak, aby sprawdzały się w sytuacji kiedy występuje konieczność mocniejszego zakotwienia rur w izolacji. Ale to nie wszystko! Płyty Instal Panel mają duży format oraz specjalną siatkę z nadrukiem, dzięki którym montaż jest łatwy, szybki i skuteczny. Dodatkowo specjalna konstrukcja zakładek na klej gwarantuje precyzyjne łączenie płyt ze sobą.
Odpowiedni montaż
Po wyborze odpowiedniej ekipy montażowej warto – nawet tylko informacyjnie – zapoznać się z kilkoma dodatkowymi kwestiami. Między innymi – jak układać ogrzewanie podłogowe wodne oraz jakie są najważniejsze warstwy czy elementy. W ten sposób inwestor w trakcie prac będzie miał pewność, że prace przebiegają zgodnie ze sztuką, a wodne ogrzewanie podłogowe w naszym domu będzie efektywne i energooszczędne. Co ważne, przed włączeniem ogrzewania, warto także zapoznać się z instrukcją sterującego zestawu ogrzewania podłogowego wodnego.
O tym jak prawidłowo układać ogrzewanie podłogowe i na co zwrócić uwagę przy montażu dowiesz się z tego artykułu.