Macie projekt domu, pora na wybór materiałów. Albo podjęliście decyzję o termomodernizacji i teraz zastanawiacie się, co najlepiej sprawdzi się jako izolacja termiczna. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest położenie płyt styropianowych. Zalety styropianu są bezsprzeczne, ale pokutuje też kilka mitów na temat tego materiału.
Pora zatem przyjrzeć się, co jest prawdą, a co fałszem.
FAKT: Styropian jest nowoczesnym materiałem
Białe styropianowe płyty znamy wszyscy i to od dawna, ale nie znaczy to, że styropian pozostał tym samym materiałem co kilkadziesiąt lat temu. Dwa podstawowe rodzaje to uniwersalny i pasywny. Ten drugi rodzaj ma lepsze parametry, jeśli chodzi o zatrzymywanie ciepła i jest dedykowany budownictwu energooszczędnemu, ale tak naprawdę nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o jego stosowanie. Istnieją też styropiany specjalistyczne. Innymi płytami ociepla się dach, a innymi np. fundamenty. Dostępny jest nawet styropian akustyczny, który pochłania dźwięki uderzeniowe (czyli takie jak kroki, stukanie, odgłosy upadających czy upuszczonych przedmiotów).
MIT: Styropian jest drogi
Choć styropian tak bardzo się zmienił i technologicznie stał się zaansowanym materiałem, nadal nie ma lepszej opcji, jeśli szukamy oszczędnego ocieplania. Styropian oznacza trwałą, efektywny izolację termiczną budynku za rozsądną cenę. Jest tańszy niż np. wełna mineralna.
FAKT: Styropian jest idealnym izolatorem
Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że najlepszym izololatorem jest powietrze. Za przykład weźmy choćby kurtkę puchową. Styropian składa się w ok. 98 proc. z powietrza, wniosek zatem jest prosty: jego właściwości izolacyjne są bardzo dobre. Podstawową informacją o skuteczności termoizolacyjnej płyt styropianowych jest współczynnik przewodzenia ciepła – czyli lambda (na etykiecie oznaczenie wygląda np. tak λ ≤ 0,031, λ ≤ 0,038, λ ≤ 0,042). Im niższa wartość tego parametru, tym lepsze właściwości, czyli tym więcej ciepła zostanie wewnątrz ocieplanego budynku.
MIT: Styropian znika
Styropian jest niezwykle trwały. Powiedzmy nawet więcej – jego główny składnik, polistyren (EPS), to materiał syntetyczny, który się nie starzeje. Nawet w długim okresie czasu płyty styropianowe pozostają na swoim miejscu i efektywnie izolują dom. Prawidłowo położony i zabezpieczony styropian (musi być „przykryty” wykończeniową warstwą elewacji) nie kruszy się. Może się oczywiście zdarzyć, że elewacja i znajdujący się pod nią styropian zostaną uszkodzone, ale mowa wtedy o wypadku, mechnicznym działaniu. Ryzyko tego rodzaju uszkodzenia nie powinno wpływać na ocenę zalet styropianu, nie ma bowiem nic wspólnego z właściwościami tego materiału.
FAKT: Styropian jest odporny na wodę i ogień
Styropian co do zasady nie chłonie wody, jego nasiąkliwość jest bliska zeru. Właściwości związane z odpornością na wilgoć można też zwiększyć i tak się dzieje w przypadku płyt wodoodpornych, które stosuje się np. do ocieplenia fundamentów lub tzw. dachów zielonych (na których sadzi się rośliny).
Styropian jest materiałem samogasnącym, to znaczy, że po zabraniu źródła ognia od razu przestaje się topić. Nie zapali się od przysłowiowej iskry, czy niedopałka papierosa.
MIT: Styropian jest delikatny
Płytom nie zaszkodzi kontakt ze zdecydowaną większością materiałów budowlanych. Nie są mu straszne np. kwas solny, siarkowy i azotowy, a także olej silikonowy i alkohole. Oczywiście są substancje, które mogą wejść w reakcje ze styropianem m.in. olej jadalny, rozpuszczalniki organiczne, benzyna oczyszczona, benzyna lakowa. Nie ma zresztą materiału odpornego na wszystko. Układając styropian, trzeba zachować ostrożność i postępować zgodnie z zaleceniami producenta.
FAKT: Styropian jest wrażliwy na słońce
To akurat prawda. Płyty styropianowane należy przechowywać w orygialnym, nieuszkodzonym opakowaniu. Montaż także nie może odbywać się w pełnym słońcu. Jeśli prace odbywają się w pełni lata, trzeba rozłożyć specjalne osłony. Na działanie słońca bardziej wrażliwy jest styropian pasywny. Z powodu dodatku grafitu, który poprawia jego właściwości izolacyjne, jest ciemnoszary i bardziej „ściąga” promieniowanie. Uniwersalny styropian jest biały, ale też lepiej go nie narażać na słońce. Nadmierne oddziaływanie promieni słonecznych może prowadzić np. do kruszenia się płyt.
MIT: Styropian „nie oddycha” i upośledza wentylację
Takie postawienie sprawy to przede wszystkim pomylenie pojęć. Styropian nie jest i nigdy nie był odpowiedzialny za wentylację powietrza w budynku. Za prawidłową cyrkulację powietrza odpowiada instalacja wentylacyjna. To od jej jakości zależy obieg powietrza. Rolą izolacji termicznej, czyli w uproszczeniu płyt styropianowych, jest ochrona domu przed utratą ciepła. Musi zatem być szczelna.