Styropian to przede wszystkim materiał izolacyjny. Ale ze względu na swoje właściwości ma on również inne zastosowania – np. jako opakowania do żywności czy opakowanie urządzeń AGD chroniące przed uszkodzeniami. W tym artykule skupimy się na utylizacji styropianu, wskażemy gdzie wyrzucić styropian budowlany i jego odmiany.

Płyty do ocieplenia budynków to nie jest oczywiście to samo co opakowanie do przechowania ciepłego jedzenia. Dlatego część klientów zastanawiania się gdzie wyrzucić styropian budowlany? Odpowiedź jest tak naprawdę jedna – obydwa styropiany nie są takie same. Musimy znać różnice, aby wiedzieć, jak traktować odpady i jak się ich pozbywać. A odpowiednia segregacja przyczynia się do ochrony środowiska.

Styropian dzieli się na dwie podstawowe kategorie – budowlany i opakowaniowy. Przy czym segregacja tego drugiego w głównej mierze zależy od tego czy został on pobrudzony (np. po jedzeniu) czy jest czysty (opakowanie po urządzeniach AGD czy meblach). Oto jak możemy pozbyć się odpadów i utylizować styropiany w zależności od ich rodzaju:

  • Styropian opakowaniowy czysty – będziemy mieli z nim do czynienia wtedy, kiedy zakupimy jakiś sprzęt AGD, meble, elektronikę lub inne materiały i produkty, które potrzebują dodatkowej ochrony podczas transportu. Taki styropian podlega recyklingowi. Należy go po prostu wyrzucać do żółtych worków lub pojemników przeznaczonych na metale i plastik.
  • Styropian opakowaniowy brudny – np. w przypadku zamawiania jedzenia z restauracji na wynos. Te dania pakowane są zazwyczaj w pudełka styropianowe. Takiego rodzaju brudne opakowania ze styropianu nie są odzwyskiwane, dlatego należy wyrzucić je do czarnych pojemników i worków na odpady zmieszane.
  • Styropian budowlany – który pozostał po ociepleniu budynku to materiał, którego nie można wyrzucać do przydomowych śmietników. Gdzie wyrzucić styropian budowlany? Resztki płyt styropianowych to odpady budowlane, a co się z tym wiąże, musimy wyrzucić go do odpowiedniego kontenera od wyspecjalizowanej firmy, w którym gromadzi się odpady budowlane. Jeśli takich odpadów nie jest dużo – możemy samodzielnie odwieźć je do tzw. PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych).

Jeśli na budowę zamówimy specjalny kontener – co możemy do niego jeszcze wyrzucać? Oczywiście wszelkie pozostałości po remoncie, budowie czy wykończeniu. Na przykład cement, skuty tynk, resztki płytek czy cegieł, rury, a nawet urządzenia sanitarne po remoncie – wanna, umywalka. Dodatkowo do kontenera mogą trafić także stare okna, drzwi, meble, które również są odpadami budowlanymi. Co ważne – obok wymienionych produktów, materiałów, do kontenera mogą trafić także pozostałości po farbach, silikonach, klejach czy innych produktach chemicznych.

Osoby, które mają wątpliwości i nie do końca wiedzą gdzie wyrzucić dany odpad, mogą to bez problemu sprawdzić to w internecie. Wiele gmin, urzędów a także firmy, które odbierają odpady czy serwisy informacyjne udostępniają specjalną wyszukiwarkę internetową. Ważne, aby sprawdzać informacje na zaufanych stronach internetowych. Oczywiście jest także możliwość skontaktowania się z firmą, która bezpośrednio odbiera odpady z naszego domu czy osiedla lub PSZOK-iem – pracownicy pomogą nam rozstrzygnąć wątpliwości.