Nowoczesne biura to duże przestrzenie, tzw. open space, w których szybciej możemy się skomunikować czy bardziej poczuć atmosferę pracy zespołowej. Nadal jednak przede wszystkim jest to miejsce pracy, które wymaga odpowiednich warunków. Na pierwszy plan wysuwa się eliminacja hałasu.

Im mniej jest pokoi, w których możemy się zaszyć, tym większe znaczenie nabiera podłoga z izolacją akustyczną. Podłoga, czyli inaczej przegroda pozioma albo strop, staje się kluczowym elementem wewnątrz budynku. Oddziela od siebie piętra i po prostu musi sprawdzić się jako warstwa wygłuszająca między kondygnacjami.

Dzięki specjalistycznemu styropianowi, takiemu jak Styropmin EPS T, można wykonać izolację akustyczną podłogi razem z ociepleniem. Styropmin EPS T jest bowiem materiałem akustycznym, który wygłusza tzw. dźwięki uderzeniowe.

Krok, stuk, puk
Dźwięki uderzeniowe to np. odgłosy obcasów, kroki, tupanie, stukanie, odgłosy upadku przedmiotów. Powstają i przenoszą się wewnątrz budynku. Chociaż nie jest to jednostajny lub stały hałas, który wprowadza permanentny dyskomfort aż do rozdrażnienia, takie pojedyncze dźwięki również mogą denerwować, czy – co w przypadku biura jest istotne – rozpraszać uwagę.
Pojedynczy hałas może też stać się hałasem stałym albo powtarzającym się. Tak może się zdarzyć w dużych biurach, które zatrudniają dużo osób lub w miejscach, w których przewija się sporo klientów. Hałas nie tylko sprzyja dekoncentracji, ale i na dłuższą metę ma negatywny wpływ na zdrowie. Izolacja akustyczna podłogi jest zatem niezbędna.

Metoda
Najskuteczniejszym sposobem wyciszenia dźwięków uderzeniowych jest położenie podłogi pływającej z warstwą izolacji akustycznej. To właśnie wtedy, gdy mamy do czynienia z warstwami izolacyjnymi, stosuje się technologię o nazwie „podłoga pływająca”.
W przeciwieństwie do zwykłej podłogi nie jest ona na stałe połączona ze ścianami lub innymi elementami konstrukcyjnymi. Dzięki temu warstwy nie przylegają do ścian pomieszczenia. Oddziałują na nie takie czynniki jak ciepło czy wilgoć, a to powoduje, że będą cały czas „pracować” – kurczyć i rozszerzać się. Z tego powodu trzeba zapewnić warstwom odpowiedni luz, czyli możliwość przemieszczania się. Zostawia się zatem przy ścianie szczelinę, którą wypełnia się materiałem izolacyjnym np. styropianem.
Przy wykorzystaniu styropianu akustycznego warstwa ocieplenia uzyskuje dodatkową cechę. Staje się również elementem izolacji chroniącej przed dźwiękami uderzeniowymi. Co ważne prawidłowe ułożenie płyt Styropminu EPS T chroni przed uciążliwymi dźwiękami, które mogą się rozprzestrzeniać po wszystkich przegrodach budynku.

Warstwy podłogi pływającej od góry to:

  • wykończenie
  • izolacja akustyczna, z wykorzystaniem materiału ociepleniowego – styropianu
  • izolacja przeciwwilgociowa – folia budowlana
  • wylewka podłogowa

PAMIĘTAJ, ŻE:
Podłoga pływająca to nie jest to samo, co posadzka pływająca – tutaj tylko najbardziej zewnętrzna warstwa nie jest przyklejona do podłoża. Przykładem mogą być panele podłogowe mocowane do siebie krawędziami.

Wróg: hałas
Z analiz Centralnego Instytutu Ochrony Pracy wynika, że hałas jest najczęstszym czynnikiem szkodliwym w pracy. Główny Urząd Statystyczny podaje, że w warunkach zagrożenia hałasem pracuje niemal co drugi pracownik. Nawet przy zastrzeżeniu, że zapewne większość osób zagrożonych hałasem wykonuje inną pracę niż biurowa, ta liczba robi wrażenie, tym bardziej że – jak wskazuje GUS – żyjemy w coraz głośniejszych czasach i poziom hałasu wzrasta.