Ciepła podłoga to nie tylko przyjemność i komfort w chłodny dzień. Ogrzewanie podłogowe przyczynia się również do większej oszczędności ciepła, a tym samym energii w domu. Jeśli zatem powiedziało się „A”, dobrze dodać też „B” i zastosować najlepszą izolację termiczną pod podłogą.

Co do zasady każdy element domu musi być ocieplony. Dzięki temu termoizolacja w ogóle ma sens, musi być bowiem szczelna, żeby działała. Dodatkowo mamy do wyboru specjalistyczne płyty styropianowe przeznaczone dla zadań specjalnych. Jednym z takich rozwiązań jest system zaprojektowany z myślą o izolacji pod wodne ogrzewanie podłogowe” – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Energooszczędność a podłogówka
Na czym polega różnica między ogrzewaniem podłogowym a tradycyjnym, jeśli chodzi o zapotrzebowanie energii? To pierwsze to tzw. ogrzewanie niskotemperaturowe, a to oznacza dwie rzeczy. Przede wszystkim woda, która je zasila, może być chłodniejsza niż w przypadku zwykłych kaloryferów, a efekt grzewczy będzie ten sam. Ponadto w praktyce temperatura w pomieszczeniach ogrzewanych podłogówką jest o 1-2 stopnie C niższa niż przy tradycyjnym ogrzewaniu, dlatego, że rozkład temperatury jest bardziej komfortowy dla człowieka (cieplej przy nogach, chłodniej przy głowie) i nie ma potrzeby nadmiernego grzania.

Obie te cechy sprawiają, że ogrzewanie podłogowe potrzebuje mniej energii do wyprodukowania wystarczającej ilości ciepła. W sytuacji, w której energooszczędności wymagają i przepisy budowlane i coraz powszechniejsza troska o środowisko, wybór sposobu ogrzewania jest niezwykle istotny. Co ważne to, ile nasz domu zużywa energii, ma też bezpośrednie przełożenie na rachunki – warto zatem brać w rachubę również kwestie oszczędności wyprodukowanego już ciepła. A to wymaga odpowiedzi na jedno proste pytanie – co zrobić, żeby to ciepło w jak największym stopniu zostało w domu?

Innowacyjna termoizolacja
Zatrzymanie ciepła w pomieszczeniach to zadanie izolacji termicznej, którą najczęściej wykonuje się ze styropianu. Warstwa płyt styropianowych musi się znaleźć nie tylko na zewnętrznych elementach domu (takich jak ściany, fundamenty czy dach płaski), ale też powinna być częścią stropów, czyli wewnętrznych, poziomych konstrukcji oddzielających kondygnacje, w uproszczeniu – podłóg.

Do ocieplenia podłóg stosuje się styropian podkładowy, to znaczy taki, który wytrzymuje duże obciążenia. System Instal Panel, w którym płyty styropianowe są z jednej strony pokryte dodatkową warstwą srebrnej tkaniny polipropylenowej lub folii metalizowanej, ma tę właśnie cechę oraz specjalne przeznaczenie pod ogrzewanie podłogowe” – wyjaśnia Dariusz Pruszkowski.

Dodatkowe metaliczne pokrycie sprawia, że płyty z systemu Instal Panel są doskonałym izolatorem. Równie ważna jest też łatwość montażu, bo to oznacza minimalizowanie błędów przy układaniu płyt, które mogłyby skutkować nieszczelnością izolacji. Folia w tym systemie jest częścią płyt styropianowych, nie trzeba jej zatem dodatkowo rozkładać pod ogrzewanie podłogowe. Tym samym nie trzeba jej poprawiać, pilnować, czy się nie poprzesuwała, ani dopasowywać. Płyty zostały ponadto tak zaprojektowane, by zakotwienie rur grzewczych było trwalsze niż w przypadku innych rozwiązań. Dzięki paskom kleju łączenie płyt również jest proste i skuteczne.

Projektujemy ekonomiczne rozwiązania w tym szerokim znaczeniu, czyli takie, które oszczędzają pieniądze, środowisko, czas i wysiłek. Tego wymagają od nas nie tylko realia rynkowe, wymagania budowlane, ale i odpowiedzialność za środowisko” – podkreśla doradca techniczny w Styropminie.

Kontakt dla mediów:
Martyna Andziak, Best Brands PR
tel. 505 993 003, e-mail: m.andziak@bestbrandspr.pl