Inteligentny dom to pojemne określenie na wszelkie rozwiązania, które usprawniają i automatyzują różne domowe czynności takie jak np.: monitoring, zarządzanie oświetleniem czy ustawianie temperatury i klimatyzacji. Oprócz wielofunkcyjnych systemów w domu można też mieć pojedyncze rozwiązania dedykowane określonej czynności.
W tym wpisie wyjaśnimy co to jest tzw. inteligentne ogrzewanie.
Właściwie każdy nowoczesny piec z możliwością ustawiania temperatury na określonym poziomie w różnych porach doby to już zalążek inteligentnego ogrzewania. Pierwszym warunkiem bowiem jest automatyzacja całego procesu. Jeśli zatem programujemy ogrzewanie według naszych potrzeb raz, by następnie korzystać z niego bez zbędnych, dodatkowych czynności, to już jest element inteligentnego domu.
SMART HOME, CZYLI INTELIGENTY DOM
Rozwiązania inteligentnego domu nie tylko są zautomatyzowane (np. raz zaprogramowane), ale również dzięki temu, że komunikują się między sobą za pośrednictwem internetu, reagują na bieżąco na zmiany np. system wykrywa brak ruchu przez określony czas i wyłącza światło. Podłączenie rozwiązań sterujących domem do internetu (to się nazywa INTERNET RZECZY) umożliwia także zdalne sterowanie nimi (np. za pośrednictwem aplikacji w smartfonie) oraz przesyłanie informacji do mieszkańców domu. Chodzi np. o alarmowanie o anomaliach, takich jak wykryty ruch.
Drugim warunkiem inteligentnych rozwiązań jest ich podłączenie do internetu, dzięki czemu możliwa jest komunikacja zarówno niejako między różnymi systemami w domu, jak i z właścicielem/mieszkańcem. Na czym taka komunikacja polega?
Najprostszą jej formą w przypadku inteligentnego ogrzewania jest sterowanie ustawianiem temperatury zdalnie np. za pomocą smartfona. Może to być wykorzystane, gdy np. wracamy z urlopu i zdalnie programujemy podniesienie temperatury, by wrócić do ciepłego domu.
Są jednak i takie inteligentne systemy, które mają znacznie większe możliwości. Na przykład potrafią „wykryć” otwarte okna i wówczas nie dopuszczają do nadmiernego grzania lub wyłączają klimatyzację. W innym wariancie systemy wręcz uczą się zachowania domowników np. tego, w jakich godzinach i jakich dniach tygodnia dom zazwyczaj jest pusty i do tego dopasowują temperaturę czy oświetlenie.
Automatyka to oszczędność
W rozwiązaniach inteligentnych chodzi oczywiście o wygodę, ale także o realne oszczędności. I to nie tylko czasu (skoro inteligentne ogrzewanie zarządza temperaturą, to my się już tym nie zajmujemy), ale przede wszystkim pieniędzy. Rozwiązania, które np. pilnują, by światło za długo się nie paliło w pustych pomieszczeniach, będą prowadzić do mniejszego zużycia prądu, a tym samym do niższych rachunków.
Taka sama korzyść jest także z inteligentnego ogrzewania, które prowadzi do najbardziej optymalnego ustawienia temperatury, a tym samym do racjonalnego wykorzystania ciepła. Niemniej w przypadku oszczędzania ciepła nie da się mówić o realnych oszczędnościach bez zastosowania technologii, które to ciepło zatrzymają wewnątrz domu. Tutaj właśnie termoizolacja domu spotka się z domem inteligentnym.
Nowo budowane domy zazwyczaj od początku, w projekcie, mają przewidziany cały system izolacji cieplnej, najczęściej z wykorzystaniem płyt styropianowych – uniwersalnych lub pasywnych. W przypadku budynków już istniejących zalecana jest termomodernizacja.
Jest to kilkuetapowy proces, ale efekty w postaci większego komfortu mieszkania zarówno zimą, jak i latem oraz widocznie niższych rachunków są warte zachodu. Pierwszym krokiem, niezwykle ważnym, jest audyt energetyczny. Termomodernizacja domu to nie jest praca według jednego wzorca z wykorzystaniem jakiś ustandaryzowanych płyt styropianowych. Audyt energetyczny pokaże, gdzie w konkretnym domu są słabe punkty, czyli gdzie i jak ucieka najwięcej ciepła. Dopiero na jego podstawie może powstać dobry, czyli odpowiadający potrzebom danego domu, projekt izolacji cieplnej.
Dopiero, gdy konstrukcja budynku zapewnia właściwe, czyli oszczędne, utrzymanie ciepła w domu, można zacząć planować inteligentne rozwiązania, które tym ciepłem będą zarządzać.
INTELIGENTNE OGRZEWANIE
Służy do sterowania temperaturą i wilgotnością powietrza. W tym celu wykorzystuje czujniki temperatury umieszczone w każdym pomieszczeniu, stację pogodową na zewnątrz oraz czujniki wilgotności powietrza. Np. gdy domowników nie ma, system obniża temperaturę, zamyka okna, oszczędniej zarządza klimatyzacją. Gdy „spodziewa się” ich powrotu, przywraca komfortowe ustawienia. Specjalne ustawienia można zaprogramować na porę nocną, na czas urlopu czy nawet w zależności od pomieszczeń (w rzadko używanych inne parametry, a w częściej używanych inne).