Eksperci budowlani mówią jasno, że im mniej złożona konstrukcja budynku tym lepiej. Dlaczego? Powstaje wtedy mniej mostków termicznych, czyli miejsc przez które nadmiernie ucieka ciepło. Im prostszy dom tym także mniej jest łączeń, styków np. podłogi balkonu ze ścianą. W takich miejscach izolacja może być bardziej narażona na ewentualne nieszczelności. Dlatego coraz więcej inwestorów decyduje się na proste konstrukcje z płaskim dachem. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, które zapewni nie tylko większy komfort, ale będzie również bardziej energooszczędne.

Dachy płaskie to często spotykane rozwiązanie nie tylko w projektach budowlanych hal czy magazynów przemysłowych, ale także w budownictwie jedno- i wielorodzinnym. Prosta konstrukcja budynku minimalizuje oraz usuwa mostki termiczne. A dach płaski daje dużo dodatkowych możliwości dla inwestora – może on zagospodarować całą powierzchnię górnej kondygnacji, np. tworząc ogród na dachu, miejsce dla wypoczynku lub taras widokowy.

Technologicznie rzecz ujmując dach płaski nie jest tak naprawdę idealnie płaski. Powinien mieć on lekki spadek wynoszący od 2 do 20 procent, zarówno na zewnątrz, jak i do wewnątrz budynku. Niezależnie od konstrukcji należy jednak pamiętać, aby wybrać odpowiedni system i materiał do izolacji dachu. Do tego celu doskonale sprawdzą się styropianowe systemy spadkowe Styropmin, które doskonale izolują i profilują dach. Dzięki specjalnie zaprojektowanym płytom, dostosowanym do indywidualnego projektu, zalegająca woda opadowa szybko i skutecznie zostaje odprowadzona z powierzchni do wpustów i rynien. Zapobiega to powstawaniu zastoin wodnych, które mogą uszkodzić powierzchnię dachu. Co ważne mamy także możliwości wyboru rozwiązania, ponieważ system spadkowy Styropmin może zostać wykonany z różnych rodzajów styropianu – zarówno białego, jak i pasywnego w ciemniejszym odcieniu.

Izolacja dachu spadki dachowe

Dodatkowo w ofercie producenta znajdziemy specjalistyczne płyty Styrolamin NRO oraz Dachomin RE 15 i RE 30. Jeżeli dach nie posiada spadku, można wykorzystać je do jego wyprofilowania, aby woda bezpiecznie z niego spływała. Płyty mogą występować w postaci klinów spadkowych o zmiennym nachyleniu powierzchni do 15 stopni. Firma Styropmin posiada klasyfikację bezpieczeństwa pożarowego w zakresie klasy reakcji na ogień dla wyrobów dachowych BROOF(t1) oraz dla całego przekrycia na poziomie RE 15 lub RE 30.

Projektowanie systemu spadkowego
Każdy dach jest inny i wymaga odpowiedniego projektu systemu ocieplenia. Dlatego warto wybrać producenta, który jest w stanie dostarczyć odpowiednią specyfikację i dokumentację, dzięki której będziemy mieli pewność wykonania prawidłowej izolacji. Na przykład eksperci firmy Styropmin mogą przygotować projekt systemu spadków dachowych na indywidualne potrzeby inwestora. Wystarczy przekazać kilka niezbędnych informacji do działu technicznego – takich jak:

  • rzut dachu (dwg, pdf lub dokładny scan)
  • przekrój budynku
  • minimalna wysokość termoizolacji
  • kąt nachylenia dachu

Na podstawie otrzymanych informacji eksperci Styropmin przygotowują profesjonalny projekt dedykowany konkretnemu dachowi. Po akceptacji inwestor otrzymuje specjalnie wycięte, oznakowane i gotowe do wykorzystania płyty spadkowe. Do projektu zostaje dołączona także szczegółowa specyfikacja, która przedstawia rozmieszczenie poszczególnych elementów na dachu. Dzięki temu montaż jest bardzo prosty, intuicyjny i bezproblemowy, co eliminuje ryzyko błędów i… późniejsze poważne problemy związane z przeciekaniem dachu czy nawet uszkodzeniem elementów konstrukcyjnych.