Nie jest tajemnicą, że izolacja termiczna ścian zewnętrznych czy podłóg jest niezbędna dla uzyskania komfortu cieplnego w budynku. Jest to szczególnie ważne jeśli w przyszłości nie chcemy wydać fortuny na ogrzewanie. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że pewne mniej oczywiste części domu także wymagają ocieplenia. Szczególną uwagę należy zwrócić na balkony, tarasy oraz dachy, gdzie coraz częściej spotykamy ciekawe projekty związane z wykorzystaniem dodatkowej przestrzeni.

Kiedy decydujemy się na budowę domu zależy nam, aby był on jak najbardziej funkcjonalny i… ciepły. To podstawowe wymaganie każdego inwestora. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na każdą “newralgiczną” część budynku, od fundamentów aż po dach. Na przykład pozornie nieistotna termoizolacja balkonu czy tarasu na dłuższą metę może okazać się kluczowa, ponieważ przy nieodpowiednim ociepleniu przez te miejsca będzie “uciekać” ciepło. Należy pamiętać także o izolacji dachu, który w nowoczesnych budynkach coraz częściej przybiera płaską formę. To ciekawe rozwiązanie, które pozwala na stworzenie dodatkowej przestrzeni domu. Wymaga jednak odpowiednich technologii i rozwiązań, które zabezpieczą powierzchnię np. przed przeciekaniem. Jakie są więc najważniejsze elementy, o których nie możemy zapomnieć przy planowaniu izolacji domu?

Zielona oaza na dachu
Dachy płaskie od lat cieszą się rosnącą popularnością. Są nie tylko bardzo estetycznym, nowoczesnym rozwiązaniem, ale także pozwalają na praktyczne wykorzystanie dodatkowej powierzchni. W biurowcach, galeriach handlowych, a nawet prywatnych domach coraz częściej pojawiają się ciekawie zaaranżowane ogrody na dachu, dzięki którym na chwilę możemy oderwać się od obowiązków czy wszechogarniającego zgiełku miasta. Bardzo ważne jest jednak, aby projekt takiego ogrodu zrealizować w oparciu o wiedzę fachowców i z wykorzystaniem materiałów najwyższej jakości – w przeciwnym razie może dojść do zalegania wody, co może powodować poważne uszkodzenia powierzchni. Nie wszyscy wiedzą o tym, że nawet dachy płaskie w rzeczywistości charakteryzują się niewielkim spadkiem (do 20 procent), który pozwala na skuteczne odprowadzanie wody. Zadbanie o właściwy spadek jest niezmiernie istotne, ale nie gwarantuje jeszcze pełnej ochrony dachu przed przeciekaniem. Inną kluczową kwestią jest zastosowanie odpowiedniego materiału do izolacji. Idealnie sprawdzi się tutaj specjalny styropian ze względu na swoje doskonałe właściwości hydrofobowe. Dużym ułatwieniem przy montażu izolacji jest fakt, że firma Styropmin wprowadziła do swojej oferty specjalne systemy spadkowe, które odpowiednio kształtują zlewnie wody na dachu kierując wodę do rynien lub wpustów.

Po co ocieplać balkony i tarasy?
Jeżeli zależy nam na tym, żeby termoizolacja była skuteczna, warto zadbać o ocieplenie każdego newralgicznego punktu domu, nie tylko fasady i podłóg. Balkony i tarasy, choć znajdują się z zewnętrznej strony budynku, nadal pozostają jego częścią – ich izolacja cieplna nie jest więc bez znaczenia. Balkon w pewien sposób przecina płaszczyznę ściany, czego wynikiem jest przerwanie ciągłości izolacji. Stwarza to ryzyko powstawania mostków termicznych, czyli miejsc, przez które następuje nadmierna, niekontrolowana ucieczka ciepła. Dlatego ocieplenie płyty balkonu jest bardzo istotne – może mieć duży wpływ na ochronę wnętrza domu przed nadmiernym wychładzaniem. W takich “trudnych” miejscach narażonych na działanie wilgoci doskonale sprawdzi się odporny na wodę styropian Styropmin taki jak Hydromin. Jest to materiał nie tylko bardzo trwały, ale także chroni przed zawilgoceniem konstrukcji i zapobiega powstawaniu pleśni czy grzybów. Te cechy pozwalają na wykorzystanie styropianu Hydromin do izolacji niemal wszystkich miejsc narażonych na długotrwały kontakt z wilgocią. Najlepsze efekty osiągniemy izolując płytę balkonu zarówno od góry, jak i od dołu. To krok, którego nie należy bagatelizować podczas budowy domu, ponieważ przełoży się on nie tylko na komfort mieszkania, ale także na znacznie niższe rachunki za ogrzewanie.