Sezon budowlany lada moment wystartuje z pełną mocą. Dla osób budujących lub modernizujących dom jedną z ważniejszych kwestii do rozstrzygnięcia pozostaje wybór materiałów do termoizolacji budynku. Czym się kierować przy podejmowaniu tych decyzji?
Biały styropian jest nadal podstawowym materiałem termoizolacyjnym. Przez długi czas był jedynym rodzajem płyt stosowanym do dociepleń budynków. Obecnie jednak na rynku dostępne są różne linie styropianów. – Alternatywą dla klasycznych, białych styropianów jest linia płyt pasywnych. Kojarzone są one jako „szare”. W porównaniu do białego „klasyka” wypadają zdecydowanie korzystniej, dzięki wartości współczynnika przewodzenia ciepła wyrażanego lambdą (λ). Im jest on niższy, tym materiał zapewnia lepszą izolacyjność cieplną. Parametry styropianów białych wynoszą od λ ≤ 0,045 W/mK do maksymalnie λ ≤ 0,036 W/mK. Porównując, współczynnik przewodzenia ciepła płyty pasywnej to nawet λ ≤ 0,030 W/mK – wyjaśnia Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin. Produkty pasywne – chociaż nieco droższe od płyt tradycyjnych – pozwalają w dłuższej perspektywie czasowej na znaczne oszczędności ciepła i pieniędzy. Produkty z linii Styropmin Passive λ Pro charakteryzują się nie tylko znakomitymi parametrami izolacyjnymi, ale również dostępne są w różnych grubościach. Płyty te doskonale sprawdzą się, gdy z różnych względów nie możemy nałożyć zbyt grubej warstwy izolatora na ścianę i chcemy to zrekompensować, używając jak najcieplejszego materiału – płyta pasywna, w porównaniu do tradycyjnego styropianu fasadowego, może być aż o 6-7 cm cieńsza.
STOP wilgoci
Ściany to jednak nie jedyne miejsca wymagające izolacji termicznej. Niezwykle istotna dla przyszłej energooszczędności całego budynku jest także izolacja obszarów, narażonych na dużą wilgotność – m.in. piwnice, fundamenty czy balkony. Do ich izolacji wybieramy specjalistyczne styropiany– takie jak Styropmin Hydromin, Hydromin Super czy Fundamin. – Są one niezwykle skuteczne dzięki specjalnej technologii wytwarzania. Każda płyta produkowana jest osobno, a nie wycinana z bloku. Posiadają system drenów, który sprawia, że woda zostaje na bieżąco odprowadzana, a płyta pozostaje sucha. Dlatego też, mimo wilgotnego środowiska tego rodzaju styropian wciąż jest bardzo dobrym termoizolatorem. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła Hydrominu Super to tylko λ ≤ 0,033 W/mK – dodaje Dariusz Pruszkowski.
Coraz bardziej popularne zielone tarasy na dachu także ze względu na bardzo dużą styczność z wodą wymagają szczególnej uwagi. Tu rozwiązaniem są płyty Hydromin Super, wyróżniające się wysoką wytrzymałością mechaniczną oraz niską nasiąkliwością wodą przy długotrwałym całkowitym zanurzeniu – WL(T) mniejszą niż 3 % oraz absorpcją wody przy długotrwałej dyfuzji WD(V) również poniżej 3 %. – W przypadku płyt, które mają bezpośredni kontakt z gruntem, wilgocią, oraz w przypadku dachów płaskich, które mogą być narażone na zaleganie wody, te wartości są kluczowe. W praktyce oznacza to, że tego rodzaju płyty nie nasiąkają wodą i zapewniają dobrą izolacyjność – podkreśla Dariusz Pruszkowski.
Styropian do podłóg
Wiemy już na czym się skupić przy izolacji ścian, piwnic, fundamentów i balkonów. Pozostaje odpowiedź na jeszcze jedno pytanie. Czy styropian stosujemy także przy przegrodach poziomych? – Zdecydowanie tak. Płyty styropianowe do izolacji podłóg muszą spełniać inne wymagania niż w przypadku termoizolacji pozostałych części budynku. Przede wszystkim powinny charakteryzować się lepszą wytrzymałością na obciążenia – sprawdzą się tu styropiany Styropmin z serii DP CS PRO. Takie płyty mogą przenosić obciążenia użytkowe aż do 3,0 t/m2 – dodaje Dariusz Pruszkowski. Jeśli natomiast zależy nam na izolacji zarówno termicznej, jak i akustycznej warto wykorzystać styropian Stropomin EPS T. Wyciszy on między innymi odgłosy biegania, obcasów czy upadku przedmiotów. Nowością, którą oferuję Styropmin są innowacyjne płyty styropianowe Instal Panel dedykowane pod wodne ogrzewanie podłogowe. Posiadają wysoką wytrzymałość mechaniczną, nie pękają podczas montażu, a dzięki specjalnej konstrukcji – dużym formatom (także w rozmiarze XL), zakładkom montażowym oraz siatce z nadrukiem prace przebiegają sprawnie i komfortowo. Charakteryzują się bardzo wysoką izolacyjnością termiczną, a ich współczynnik przewodzenia ciepła osiąga nawet λ ≤ 0,031 W/mK.
Zastosowanie dedykowanych styropianów Styropmin sprawi, że zaoszczędzimy energię, zmniejszymy wydatki na ogrzewanie oraz zwiększymy komfort cieplny w domu nie tylko zimą, ale także latem.