Ocieplenie piwnicy, mimo, iż często pomijane i bagatelizowane, jest tak samo ważne jak innych elementów domu. Jest to bardzo istotne, aby poprawić efektywność energetyczną budynku. Prawidłowo zaizolowana piwnica zmniejsza straty ciepła, chroni przed wilgocią i pozwala zyskać dodatkową przestrzeń użytkową, którą można przeznaczyć np. na pokój relaksu czy siłownię. Jednym z najczęściej stosowanych materiałów do ocieplenia piwnic jest styropian. O czym warto pamiętać i jak ocieplić piwnicę od środka i od zewnątrz?

Piwnicę można wykorzystać na wiele różnych sposobów, nie musi pełnić wyłącznie funkcji pralni, suszarni czy spiżarni. To przestrzeń, którą z powodzeniem można przekształcić w domowe kino, siłownię albo pokój do gier i relaksu. Często jednak zdarza się, że w trakcie budowy inwestor nie ma pewności czym ta piwnica będzie, a potrzeba jej adaptacji pojawia się dopiero w trakcie użytkowania. Dlatego już na etapie budowy warto odpowiednio przygotować przestrzeń, aby w przyszłości bez problemu dostosować pomieszczenie do nowych funkcji i potrzeb. Warto także wiedzieć, że nieocieplona piwnica lub błędnie wykonana izolacja może prowadzić w przyszłości do dużych strat ciepła. Także przez poprzez powstałe mostki termiczne, czyli miejsca przez które może uciekać nadmiernie dużo ciepła. Aby temu zapobiec powinniśmy ocieplić piwnicę od zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Do ocieplenia piwnicy należy zastosować materiały, które są odporne na działanie wilgoci i rozwój pleśni. Ważne jest także, aby charakteryzowały się one wysoką wytrzymałością mechaniczną, ponieważ w przyszłości izolacja musi wytrzymać nacisk i napór gruntu. Warstwa termoizolacyjna zazwyczaj układana jest na izolacji przeciwwodnej i chroni ją właśnie od strony gruntu. Do tego zadania doskonale sprawdzi się styropian, a w szczególności dedykowany takim miejscom, np. Fundamin marki Styropmin. To specjalnie zaprojektowane płyty styropianowe odporne  na działanie wilgoci, które posiadają wyżłobienia na powierzchni w kształcie kropel wody, tworzące kanaliki drenażowe i umożliwiające swobodny odpływ wody.

„Zaleca się, aby zewnętrzne ściany piwnicy były ocieplone na całej swojej wysokości, a nie jedynie do głębokości przemarzania gruntu. Szczególną uwagę należy poświęcić miejscom najbardziej narażonym na wychłodzenie, takim jak np. drzwi czy okna. Te elementy powinny być szczególnie starannie zaizolowane, aby uniknąć powstania mostków termicznych i dzięki temu zminimalizować straty ciepła. W przypadku piwnicy bliskość gruntu oznacza zimno i wilgoć. Wpływ tych czynników należy ograniczyć, ponieważ ma to kluczowe znaczenie zarówno dla ograniczenia strat ciepła, zachowania trwałości konstrukcji budynku, jak i zapewnienia komfortowych warunków życia domownikom” – podpowiada Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Ocieplenie piwnicy od wewnątrz

Aby izolacja cieplna spełniała swoją rolę musi szczelnie otulać dom, nie może mieć żadnych przerw. Dlatego istotna jest nie tylko izolacja pionowa, ale również pozioma – np. ocieplenie podłogi piwnicy lub ocieplenie stropu piwnicy czyli podłogi na parterze. Obie izolacje powinny łączyć się ze sobą po to, aby nie powstały mostki termiczne, które mogą spowodować niekontrolowaną ucieczkę ciepła z budynku. Prawidłowo przylegające do siebie płyty także poprawiają szczelność warstwy izolacyjnej.

Warstwa pozioma ocieplenia powinna być układana na czystej, równej i suchej powierzchni,  płyty styropianowe należy układać starannie na tzw. mijankę czyli z przesunięciem. Zapobiega to powstawaniu szczelin pomiędzy płytami. Kluczowe znaczenie ma również zastosowanie materiałów budowlanych wysokiej jakości i przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących ich montażu oraz użytkowania. Co do zasady do izolacji elementów poziomych takich jak podłogi czy strop przeznaczony jest styropian, który posiada w swojej nazwie słowo „podkładowy”.  Posiada on większą wytrzymałość na obciążenia od tradycyjnego, białego styropianu oraz charakteryzuje się dodatkową cechą – wycisza dźwięki uderzeniowe takie jak tupanie,  upadek przedmiotów lub odgłosy biegania. Te dźwięki mogą przedostawać się między kondygnacjami, dlatego jeśli zależy nam, aby je ograniczyć – warto wtedy sięgnąć po płyty akustyczne.

Odpowiednia izolacja termiczna piwnicy wpływa nie tylko na komfort termiczny i niższe koszty ogrzewania, ale również na trwałość konstrukcji całego budynku. Niska temperatura i wilgoć mogą prowadzić do uszkodzenia ścian czy rozwoju pleśni i grzybów, które są także szkodliwe dla zdrowia użytkowników. Dlatego przy planowaniu ocieplenia piwnicy (zarówno zewnątrz, jak i wewnątrz) warto postawić na materiały o wysokiej jakości, które są odporne na wilgoć i mają odpowiednią wytrzymałość.