Mówi się, że to ocieplenie fasad i dachu jest najważniejsze, ponieważ są to przegrody zewnętrze o największej powierzchni i właśnie przez nie ucieka najwięcej ciepła. Jednak nawet przy najlepszym ociepleniu ścian zewnętrznych i dachu, termoizolacja całego budynku nie będzie w pełni skuteczna, jeśli nie zadbamy o wyeliminowanie mostków termicznych w innych częściach domu. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest prosta – dom jest jak jeden organizm i aby odpowiednio funkcjonował, powinniśmy zadbać o wszystkie jego elementy, w tym o właściwą izolację podłogi na gruncie.

Izolację podłogi na gruncie możemy wykonać za pomocą różnych materiałów, ale tym wypadku szczególnie dobrze sprawdzi się styropian. Dlaczego? Wyróżnia go imponująca trwałość, a jego montaż nie jest skomplikowany czy problematyczny. Jednak zanim przystąpimy do prac, powinniśmy wybrać produkt, który jak najlepiej sprosta wymaganiom tej części domu. „Styropmin DP CS PRO 80 to materiał dedykowany między innymi podłogom na gruncie, tarasom i balkonom czy dachom płaskim. Posiada on nie tylko odpowiednią odporność na obciążenia, ale też naprawdę dobre właściwości termoizolacyjne – jego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi zaledwie (λD) ≤ 0,037, a – jak wiemy – w tym przypadku im niższa wartość, tym lepiej.” – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin. Termoizolacja podłogi na gruncie to jednak nie tylko styropian. Jak powinien wyglądać układ poszczególnych warstw?

Termoizolacja podłogi – krok po kroku
Mimo, że do ocieplenia podłogi rzadko przykładamy największą wagę, zdecydowanie nie powinniśmy o niej zapominać podczas budowy domu. Prawidłowo wykonana izolacja skutecznie hamuje napływ zimna od gruntu, dzięki czemu łatwiej jest nam utrzymać w budynku komfortową temperaturę – bez zwiększenia wydatków na ogrzewanie. „Warto zwrócić uwagę na wykonanie prac z dbałością o każdy szczegół i w odpowiedniej kolejności – właściwa termoizolacja po prostu się opłaca!” – podsumowuje Dariusz Pruszkowski. Poniżej przedstawiamy „przepis” na prawidłową termoizolację podłogi na gruncie:

  1. Na początku należy zadbać o to, by podłoże było czyste, suche i równe – może to być na przykład piasek ubity warstwowo.
  2. Na podłożu musi znaleźć się wylewka betonowa o grubości ok. 10-15 cm.
  3. Następnie przystępujemy do wyłożenia materiału przeciwwilgociowego – folii budowlanej lub papy termozgrzewalnej. Papa wykazuje lepsze właściwości hydroizolacyjne.
  4. Kolejnym krokiem jest ułożenie izolacji termicznej ze styropianu – np. z wykorzystaniem płyt Styropmin DP CS PRO 80.
  5. Bardzo istotne jest zastosowanie taśm dylatacyjnych (dylatacji obwodowej), aby oddzielić wylewkę od ściany.
  6. Powierzchnię ponownie przykrywamy folią budowlaną.
  7. Jeżeli interesuje nas takie rozwiązanie, w tym miejscu powinno znaleźć się ogrzewanie podłogowe.
  8. Na koniec przystępujemy do wykonania wylewki betonowej.
  9. Podłogę pokrywamy dowolnym materiałem wykończeniowym.

Jak widać wykonanie efektywnej izolacji podłogi nie jest trudne – pod warunkiem, że zadbamy o wybór odpowiedniego materiału termoizolacyjnego oraz odpowiednią kolejność działań. Powodzenia!