Styropian to najbardziej popularny materiał do ocieplania budynków. Pełni on nie tylko funkcję izolacyjną, ale ma wpływ na komfort cieplny w domu i niższe rachunki za jego ogrzewanie. Często inwestorzy zastanawiają się czy ekipa budowlana prawidłowo przykleja styropian do ściany? Poniżej kilka naszych wskazówek na co warto zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy i jak powinien wyglądać prawidłowy montaż.

Większość inwestorów, którzy budują dom, chcą wykonać termoizolację przed zimą. I to nic dziwnego, jest to zazwyczaj ostatni etap zamykający tzw. „stan surowy”. A przy okazji – jeden z najważniejszych! Prawidłowo wykonana izolacja zapewni nam nie tylko komfort cieplny, ale także niższe rachunki za ogrzewanie. Nieprawidłowo wykonana – duże problemy w przyszłości dla użytkowników. Dlatego warto wybrać sprawdzoną, poleconą ekipę budowlaną, która zapewni odpowiednie wykonawstwo i zminimalizuje ryzyko błędów. Aby to zrobić, musimy sami poznać podstawy – jaki jest sposób klejenia styropianu i jakie są etapy prac krok po kroku.

1. Niezbędnik przed rozpoczęciem prac
Przed rozpoczęciem i zakupem materiałów należy zapoznać się z projektem budowlanym i/lub projektem termomodernizacji. Wybór powinien zależeć właśnie od tego co zostało zawarte w dokumencie – m.in. rodzaj płyt styropianowych, ich parametry oraz ilość, a także sposób montażu i klejenia styropianu. Do montażu możemy wykorzystać zaprawę klejącą lub szybki klej do styropianu. Warto zaopatrzyć się także w listwy startowe, kołki mocujące (jeśli są one zawarte w projekcie) oraz piankę do wypełnienia szczelin pomiędzy płytami styropianowymi. Przed podjęciem prac należy zwrócić także uwagę na temperaturę panującą na zewnętrz. Izolacja ścian powinna być wykonywana w temperaturze na zewnątrz pomiędzy +5 a +25 stopni Celsjusza. Ważna jest także logistyka – płyty styropianowe przechowywać powinniśmy w fabrycznych opakowaniach, a jeśli na zewnątrz świeci słońce lub pada deszcz – warto na ten czas zaopatrzyć się w siatki osłonowe, które ochronią styropian przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

2. Przygotowanie podłoża
Aby trwale i skutecznie przykleić styropian do ściany musimy zadbać o podstawy czyli odpowiednie przygotowanie podłoża, które powinno być równe, czyste i suche. Jeśli pojawiają się nierówności, należy je oczyścić i/lub wyrównać. Zazwyczaj stosuje się także gruntowanie, które pozwala na zwiększenie przyczepności płyt oraz zmniejsza to ryzyko związane z przyczepianiem się do powierzchni pyłu, który powstaje przy cięciu styropianu. Preparat gruntujący nakłada się na ścianę wałkiem lub dużym pędzlem. Należy zwrócić uwagę, aby nanosić go równomiernie bez pozostawiania zacieków. Co istotne – po aplikacji ściana musi wyschnąć.

3. Montaż listwy startowej i przygotowanie kleju
Prace zaczynamy od prawidłowego montażu listwy startowej, która ułatwia klejenie styropianu do ściany, chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz pozwala na uzyskanie prostej linii elewacji. Listwę startową montuje się zazwyczaj ok. 20 cm powyżej gruntu i nad cokołem. Następnym krokiem będzie klejenie – możemy użyć zarówno zaprawę klejącą, jak i szybki klej do styropianu. Na co musimy zwrócić uwagę w przypadku wyboru tych materiałów?

  • Zaprawa klejąca – przed przygotowaniem zaprawy należy zapoznać się z intrukcją, w której znajdzie się informacja dotycząca proporcji wody a ilości zaprawy z opakowania. Mieszankę trzeba dokładnie wymieszać, pozostawić na 5 minut i ponownie zamieszać. Warto pamiętać, że tak przygotowana zaprawa jest przydatna do użycia przez ok. 2 godziny. Co ciekawe, najczęściej stosowaną metodą jej nakładania jest metoda obwodowo-punktowa. Co to oznacza? Na płytę styropianową nakłada się zaprawę wokół obwodu płyty, a także w środku na tzw. „placki“. Nie powinna ona jedna zajmować więcej niż 40% powierzchni płyty.
  • Szybki klej do styropianu – w sklepach budowlanych dostępny jest w takim pojemniku, który od razu pozwala na aplikację. Jego nakładanie różni się od nakładania zaprawy klejącej. Z jego pomocą tworzymy na płycie kształt „M“, gdzie „nóżki“ litery muszą zostać ułożone wzdłuż krótszych krawędziach.

4. Klejenie styropianu do ściany
Klejenie płyt styropianowych rozpoczynamy od dołu (pasami, jeden obok drugiego), czyli od miejsca, w którym zamontowano listwy startowe. Kolejny pas układamy na tzw. „mijankę“. Po wykonaniu każdej linii, należy sprawdzić czy izolacja została równo ułożona – w tym pomoże poziomica. Kolejny etap to mocowanie kołków. Jeśli wcześniej zastosowaliśmy zaprawę klejową kołkowanie można wykonać dopiero po ok. 3-4 dniach, natomiast w przypadku użycia szybkiego kleju do styropianu kołki można mocować już po 2 godzinach. Następnie sprawdzamy czy w izolacji nie ma szczelin lub wolnych przestrzeni pomiędzy płytami. Te większe niż 2 mm należy wypełnić niskoprężną pianką poliuretanową. Po wyschnięciu jej nadmiar wystarczy usunąć zwykłym nożykiem do styropianu i zeszlifować nierówną warstwę. Ostatnim etapem przed położeniem tynku jest wzmocnienie płyt styropianowych za pomocą warstwy kleju z zatopioną siatką z włókna szklanego.

WAŻNE:
Przed rozpoczęciem prac termoizolacyjnych płytami styropianowymi musimy zwrócić uwagę na:

  • Ekipę budowlaną – najlepiej sprawdzoną, poleconą, z rekomendacjami;
  • Zapisy w projekcie budowlanym – jaki wybrać styropian, jakiej grubości, o jakich właściwościach i o jakim deklarowanym współczynniku przewodzenia ciepła;
  • Czas robót budowlanych oraz temperaturę na zewnątrz – styropian należy nakładać w określonych warunkach pogodowych;
  • Kolejność prac i wybór odpowiedniego kleju do styropianu – warto w tym przypadku skonsultować się z ekspertem lub sprawdzić zalecenia producenta materiału.