Kiedy myślimy o ociepleniu domu to pierwsze z czym nam się to kojarzy są ściany zewnętrzne. Jednak powinniśmy pamiętać, że nie tylko ten element domu potrzebuje odpowiedniej izolacji. Równie ważnym elementem budynku, dzięki któremu możemy oszczędzić na ogrzewaniu, jest strop. Podpowiadamy jak prawidłowo ocieplić podłogę na gruncie, na co zwrócić uwagę i co jest istotne w wyborze materiałów.
Podłoga – zgodnie z określeniem fachowców to przegroda pozioma, która stanowi istotny element konstrukcyjny domu. Oddziela ona kondygnacje w budynkach – piwnicę od parteru, parter od piętra czy piętro od strychu. Często możemy spotkać się także z nazwą strop, co z punktu widzenia konstrukcyjnego dotyczy tego samego elementu. W artykule skupimy się przede wszystkim na ociepleniu podłogi na gruncie. Na co trzeba zwrócić uwagę? „Izolacja podłogi na gruncie to bardzo ważny element. To dzięki niej dom będzie komfortowy i ciepły. Istotne jest, aby zwracać uwagę na wybór odpowiednich materiałów, w jaki sposób są wykonywane prace i czy poszczególne ich etapy wykonywane są w odpowiedniej kolejności. Obecnie najpopularniejszym materiałem ociepleniowym stosowanym na rynku polskim jest styropian. Doskonale sprawdzi się on także do izolacji podłogi zarówno termicznie, jak i akustycznie. Ale… pamiętajmy, że nie każdy materiał będzie odpowiedni, należy wybrać taki, który spełni wymagania związane z ociepleniem stropu. W portfolio firmy Styropmin mamy specjalne, dedykowane styropiany do podłóg, które charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami – są one trwałe, odporne na ściskanie i co najważniejsze – przenoszą duże obciążenia użytkowe. Wybór odpowiedniego materiału przyniesie nam w przyszłości wiele korzyści, dlatego warto poświęcić czas na porównanie ofert rynkowych” – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.
Odpowiednie ocieplenie podłogi ma wpływ na komfort użytkowania budynku, jak i na zmniejszenie zużycia ciepła, co bezpośrednio przekłada się na… niższe rachunki za ogrzewanie. Najważniejszą kwestią, o której musimy wiedzieć jest fakt, że podłogę w domu należy zaizolować styropianem w całości, a prace wykonać starannie i solidnie. Ocieplanie podłogi na gruncie składa się z kilku etapów i elementów na które przede wszystkim musimy zwrócić uwagę. Przedstawiamy najważniejsze z nich:
1. „Czysty” grunt
Dlaczego podłoże jest takie ważne? Ponieważ stanowi podstawę, fundament domu, który ma stać przez wiele lat. Dlatego musimy zadbać o to, aby pod nim znalazła się odpowiednia ziemia. Co to dokładnie znaczy? Najlepiej wykorzystać np. piasek stabilizowany cementem, dzięki któremu warstwa na gruncie będzie mocna. Jeśli podłoże będzie nieodpowiednie – może skutkować dużymi problemami już w ciągu pierwszych kilku lat. Na przykład humus nie jest odpowiednim gruntem pod dom, należy go usunąć, ponieważ jest to ziemia bogata w substancje organiczne i mniej zagęszczona. W trakcie późniejszej eksploatacji domu może powodować nieprawidłowe osadzanie się budynku, a w konsekwencji prowadzić do pęknięć płyt betonowych. Dodatkowo w humusie znajdują się zarodniki grzyba, które mogą pojawić się pod podłogą. Najlepszym rozwiązaniem na podłoże polecanym przez fachowców jest piasek stabilizowany cementem, ewentualnie suchy beton.
2. Szczelnie, ciepło i przeciwwilgociowo
Jak wygląda izolacja podłogi w praktyce? Na wylewkę betonową o grubości ok. 10-15 cm nakłada się materiał przeciwwilgociowy, na przykład folię budowlaną lub papę termozgrzewalną. Kolejnym krokiem jest ułożenie izolacji termicznej z płyt styropianowych. Na nich powinien znaleźć się ponownie materiał przeciwwilgociowy. W ten sposób wilgoć z gruntu nie będzie przenikała do elementów konstrukcyjnych. Musimy pamiętać także, że stropy muszą wytrzymać ogromny ciężar – całą konstrukcję domu, ściany, dach, a także elementy wyposażenia wnętrz. Dlatego doskonale sprawdzi się do tego zadania dedykowany styropian podkładowy – np. Styropmin DP SC PRO 100, który przenosi duże obciążenia użytkowe, aż 3 tony na m2! Dzięki temu nie musimy się martwić, że pod wpływem ciężaru strop ulegnie zniekształceniu.
3. Pamiętajmy o dylatacji
Warto wiedzieć, że na strop oddziałują w negatywny sposób warunki zewnętrzne – zmiany temperatury, wilgoć itp. Sprawia to, że cały czas „pracuje”, tzn. rozszerza się i kurczy. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie wykonanie dylatacji obwodowej. Jej zadaniem jest oddzielenie podłogi od ścian, aby podkład nie napierał na ściany i nie powodował pęknięć. Zastosowanie taśmy dylatacyjnej dodatkowo pozwoli na eliminację pęknięć czy rys na ścianie w przyszłości.
Jeśli zadbamy o wszystkie elementy konstrukcyjne, pozostaje nam jedynie wykonanie wylewki betonowej, a na koniec… wykończenie podłogi wybranym przez siebie materiałem wykończeniowym!
Szczegółowe etapy termoizolacji podłogi na gruncie w postaci listy znajdziesz TUTAJ.