Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów ociepleniowych wykorzystywany w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. I nie bez powodu – posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne, niską nasiąkliwość, jest lekki i łatwy w montażu. Jednak, podobnie jak inne materiały budowlane, styropian może być narażony na działanie czynników zewnętrznych, np. szkodników takich jak gryzonie, owady czy ptaki, które mogą go uszkodzić. To z kolei prowadzi do naruszenia warstwy izolacyjnej, co zmniejsza jej skuteczność. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie jak zabezpieczyć styropian przed szkodnikami?

Celem termomodernizacji domu jest zwiększenie jego efektywności energetycznej, co niesie ze sobą liczne zalety – takie jak redukcja zużycia energii, poprawa komfortu życia mieszkańców oraz obniżenie kosztów ogrzewania. Do tego celu bardzo często wykorzystywany jest styropian, który w wyjątkowych sytuacjach może zostać „zaatakowany” przez szkodniki. Owady, gryzonie czy ptaki chętnie wykorzystują ten materiał do np. budowy swoich gniazd. Jak zabezpieczyć styropian przed gryzoniami i innymi szkodnikami, a także jak zabezpieczyć styropian przed myszami, które szukają schronienia jesienią?  Jest na to kilka sposobów. Należy przy tym pamiętać, że zabezpieczenie styropianu to wieloetapowy proces. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

Zacznijmy od podstaw – porządek na budowie

Odpowiedni porządek ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o pojawienie się gryzoni na placu budowy, co jest podstawą podczas montażu styropianu. W poszukiwaniu pożywienia i miejsca do schronienia przyciągane są np. przez resztki jedzenia pozostawione ekipy budowlane. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się gryzoni, ważne jest regularne sprzątanie placu budowy, właściwe składowanie odpadów oraz zabezpieczenie materiałów budowlanych.

Po zakończeniu wszystkich prac budowlanych i remontowych warto pamiętać o regularnej kontroli stanu izolacji i elewacji. Szybkie i wczesne wykrycie problemów, takich jak uszkodzenia mechaniczne elewacji czy wykrycie obecności szkodników i podjęcie szybkich działań, skutecznie zapobiegnie większym uszkodzeniom i stratom. Takie kontrole warto przeprowadzać regularnie co najmniej raz na kwartał, ponieważ im szybciej zwrócimy uwagę na problem, tym łatwiej go rozwiążemy.

Bariera mechaniczna z siatki ochronnej

Bariery mechaniczne (siatki ochronne lub blachy) to jedne z najbardziej podstawowych i skutecznych metod chroniących styropian przed gryzoniami, które mogą przegryźć styropian, co w konsekwencji mogłoby spowodować uszkodzenie warstwy izolacyjnej. Dlatego w miejscach, gdzie materiał jest  narażony na działanie szkodników, warto zastosować siatki ochronne. Są one skuteczną barierą chroniącą przed atakiem gryzoni. Zazwyczaj montuje się je w miejscach, gdzie izolacja jest najbardziej narażona na uszkodzenia – przy fundamentach, narożnikach budynku czy listwach cokołowych.

Dodatkowo montaż listwy startowej w strefie cokołowej zabezpieczy termoizolację przed niechcianymi gośćmi.

Odpowiednia aplikacja zapraw klejowych i tynku

Podczas montażu styropianu na ścianach budynku nie można także zapomnieć o pokryciu go warstwą kleju z siatką i tynku, co nie tylko skutecznie zabezpieczy materiał przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, ale także przed działaniem gryzoni i innych szkodników. Warto pamiętać o tym, aby warstwy  były równomiernie nałożone.

Uszczelnianie zakamarków

Wszelkie szczeliny i otwory na styku różnych materiałów budowlanych, jak np. połączenie okien ze ścianami, to potencjalnie najbardziej newralgiczne miejsca,  które mogą wykorzystać gryzonie. Dlatego warto je odpowiednio uszczelnić specjalnymi piankami dostępnymi w każdym sklepie budowlanym. Nie tylko uszczelnią miejsca narażone na inwazję szkodników, ale dodatkową wzmocnią izolację.