Niestety żadna izolacja nie jest w 100% szczelna. Ważne jest więc aby już na etapie projektu odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakie miejsca należy zwrócić szczególną uwagą? Określenie takich potencjalnych nieszczelności i zapewnienie specjalnej termoizolacji daje szansę na eliminację wielu błędów. Dzięki temu izolacja cieplna spełni wymagania związane z efektywnością, zgodnie z oczekiwaniami inwestorów.
Najczęściej ciepło ucieka z wnętrza budynku poprzez tzw. mostki termiczne, zwane także mostkami cieplnymi. To miejsca na ocieplonej powierzchni, w których została przerwana ciągłość izolacji termicznej. Jednak zazwyczaj nie widać ich na pierwszy „rzut oka”, do znalezienie miejsc ucieczki ciepła z domu już na etapie eksploatacji często niezbędne są specjalne kamery termowizyjne. Dlatego najlepszym i najbardziej efektywnym sposobem jest zadbanie o ich eliminację na etapie planowania i prac wykonawczych.
Najczęściej mostki termiczne występują przy łączeniu elementów przegród, np. balkonu ze stropem, przy oknach, drzwiach czy wieńcach i nadprożach. A dlaczego powstają? Przede wszystkim w wyniku błędów na etapie projektowania lub błędów podczas budowy domu. Istotne jest więc, aby projektant przygotował projekt uwzględniający odpowiednią izolację, z dobrym jakościowo styropianem, a ekipę budowlaną do jej wykonania wybrać najlepiej z polecenia lub upewnić się, że zadba ona o tak ważne detale.
Prosto znaczy praktycznie
Profesjonalny projekt domu to podstawa. Jeżeli chcemy ograniczyć ilość mostków to powinien on zawierać jak najmniejszą ilość załamań czy krzywizn. Dlaczego? Z punktu widzenia efektywnego ocieplenia im bardziej skomplikowana bryła budynku, tym więcej pracy trzeba włożyć w dopasowanie warstwy izolacyjnej. I odwrotnie – im więcej prostych powierzchni, tym mniej manewrowania. Dlatego wybór domu nowoczesnego, o prostej, oszczędnej formie to wybór domu praktycznego. – Już na etapie projektu domu, warto skonsultować go z ekspertami specjalizującymi się w termoizolacji czy przeprowadzającymi audyt energetyczny budynków. Taka osoba będzie w stanie wskazać miejsca podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o ucieczkę ciepła. W zależności od tego co wskaże, warto jeszcze skorygować projekt i np. uprościć całą konstrukcję – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny firmy Styropmin.
Prosta forma budynku to także ograniczenie ilości balkonów, tarasów czy wybór takiego dachu, który nie będzie zbyt skomplikowany. Wszelkie miejsca łączeń to miejsca podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o ucieczkę ciepła, dlatego na etapie projektu trzeba to przewidzieć i zaproponować odpowiednie rozwiązania. Tym bardziej, że domy zarówno nowo budowane, jak i modernizowane muszą spełniać określone normy budowlane w kontekście wymagań dotyczących energooszczędności.
W sytuacji, kiedy przeprowadzamy termomodernizację starszych budynków niezbędna może okazać się analiza wykonana za pomocą kamery termowizyjnej. Zdjęcia pokażą wszystkie słabe punkty domu, przez które ucieka ciepło. Na tej podstawie powinien powstać projekt izolacji odpowiadający na indywidualne potrzeby konkretnego domu, co zmniejszy lub wręcz wyeliminuje ryzyko powstawania mostków termicznych.
Fachowe wykonanie
Drugim ważnym czynnikiem, który decyduje o efektywności termoizolacji, jest wybór jak najlepszej jakości materiałów do izolacji. Doskonale sprawdzi się styropian, który możemy wykorzystać zarówno do ocieplenia ścian, podłóg, dachów, jak i fundamentów. Płyty styropianowe z oferty renomowanych producentów jak Styropmin zostały specjalnie zaprojektowane do ocieplenia różnych części domu i odpowiadają na bardzo specyficzne potrzeby danego elementu . W sytuacji, kiedy mierzymy się z koniecznością dopasowywania warstwy izolacyjnej, warto wziąć pod uwagę także taki aspekt jak jej grubość. – W takiej sytuacji sprawdzi się styropian pasywny. Passive Pro 33 Styropmin, który ma bardzo dobre parametry, jeśli chodzi o izolacyjność (to, ile ciepła zatrzymuje) – deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła to (λD) ≤ 0,033. Do ocieplania wystarczy mniejsza grubość styropianu grafitowego niż w przypadku styropianu uniwersalnego co pozwala wprowadzić oszczędności, jeśli chodzi o termoizolację, już na etapie budowy – radzi Dariusz Pruszkowski.
Na koniec pozostaje wybrać fachową, najlepiej poleconą, sprawdzoną i doświadczoną ekipę, która prawidłowo wykona izolację cieplną. Na pewno też nie zaszkodzi wiedza, jak się takie prace przeprowadza.
Prezentujemy kilka najważniejszych kwestii, które powinien znać każdy inwestor decydujący się na realizację izolacji termicznej domu.
- Przede wszystkim warstwa ocieplenia musi być montowana na czystej, równej i suchej powierzchni.
- Płyty powinny być docinane starannie i układane na tzw. mijankę – w ten sposób nie tworzą się długie szczeliny w miejscu łączenia płyt biegnące np. przez całą ścianę.
- Istotne jest także stosowanie materiałów budowlanych wysokiej jakości i takich, które współpracują ze sobą. Istotne jest również stosowanie się do zaleceń producenta co do postępowania z danym produktem. Jeżeli zdecydujemy się na styropian, ważne, aby był on chroniony przed nadmiernym oddziaływaniem słońca – musi być więc przewożony i przechowywany w nieuszkodzonych, fabrycznych opakowaniach.