Dom w stanie surowym stoi. Powoli zaczynamy zaglądać już do wnętrza. A tam? Też ważne są prace dociepleniowe, przy czym, co istotne, izolacja podłogi może mieć wpływ i na to, jak jest ciepło, i na to jak jest cicho.

Termoizolacja stropów, czyli wewnętrznych poziomych przegród, na szczęście jest już standardem. Z jednej strony wymagają tego przepisy budowlane, z drugiej – zdrowy rozsądek to podpowiada. Izolacja podłogi ma bowiem niebagatelne znaczenie dla szczelności całego ocieplenia, a zatem dla zużycia ciepła i energii potrzebnej do jego wyprodukowania.

Lepsza ochrona ciepłej podłogi
Co do zasady do termoizolacji podłóg stosuje się styropiany podkładowe, o większej wytrzymałości na nacisk. Mogą one jednak pełnić dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest „wsparcie” wodnego ogrzewania podłogowego.

Podłogówka jest dla mieszkańców komfortowym rozwiązaniem (także pod względem zdrowotnym). Od dawna już układa się ten rodzaj ogrzewania nie tylko w łazienkach. Stąd też pomysł zaprojektowania takiej izolacji cieplnej, która by „współpracowała” z tego rodzaju ogrzewaniem. Tak powstał system styropianów Instal Panel.

Płyty z jednej strony są pokryte srebrną tkaniną polipropylenową lub folią metalizowaną. To sprawia, że są doskonałym izolatorem, a ponadto znacząco ułatwia montaż wodnego ogrzewania podłogowego – roboty przebiegają szybciej, a ryzyko błędów wykonawczych jest mniejsze. Skoro bowiem folia jest częścią płyty styropianowej wykorzystywanej do izolacji podłogi, nie trzeba jej układać oddzielnie, poprawić, docinać itd.

Warto wiedzieć o montażu
Płyty układamy od narożnika, tak żeby się mijały – jak przy każdym dociepleniu krawędzie płyt nie powinny tworzyć długich szpar. Łączy się je zakładami folii za pomocą samoprzylepnej taśmy (jest umocowana wzdłuż dłuższej krawędzi płyty). Warto też wiedzieć, że w przypadku ocieplania podłogi płytami Instal Panel tzw. zakotwienie rur grzewczych jest trwalsze niż w innych rozwiązaniach – spinki mocujące nie wysuwają się z folii ani styropianu.

 

Może być ciszej
Do izolacji podłogi można też wykorzystać styropian akustyczny . Izolacja akustyczna podłóg ma znaczenie przede wszystkim w domach piętrowych lub w ogóle tam, gdzie korzystamy z kilku kondygnacji – może to być zatem piętro, ale i użytkowe poddasze. Co to znaczy, że styropian jest akustyczny? Wycisza dźwięki uderzeniowe – takie jak: kroki, tupanie, bieganie, stukot obcasów, trzaśnięcia drzwiami, odgłos upadających przedmiotów czy choćby dźwięki dziecięcych zabaw (rozsypujące się klocki itd.).

Zaprojektowane do akustycznej izolacji podłóg płyty styropianowe Stropomin EPS T mają oprócz cechy związanej z wyciszaniem wszystkie parametry potrzebne wspominanym styropianom podkładowym, czyli odpowiednią wytrzymałość na nacisk. Nie musimy wybierać między jakością docieplenia podłogi, a cichszym domem. Idzie to bowiem w parze.

Warto wiedzieć o montażu
W przypadku izolacji podłóg, także akustycznej, sprawdzi się technologia podłogi pływającej. Stosuje się ją, gdy mamy do czynienia z warstwami izolacyjnymi. Chodzi bowiem o to, by warstwy nie przylegały do ścian pomieszczenia, ale miały margines na przemieszczanie się, co jest nieuniknione. Pod wpływem ciepła czy wilgoci będą się kurczyć i rozszerzać. Zostawia się zatem przy ścianie szczelinę, którą wypełnia się materiałem izolacyjnym np. styropianem.

Podłoga pływająca to nie jest to samo, co posadzka pływająca – tutaj tylko najbardziej zewnętrzna warstwa nie jest przyklejona do podłoża. Przykładem mogą być panele podłogowe mocowane do siebie krawędziami.