Idealnie ciche mieszkanie – tak, to możliwe!

Cicho, ciszej… styropian akustyczny!

Duża część z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważnym elementem każdego budynku jest izolacja akustyczna. Bez niej słyszelibyśmy każdy krok sąsiada w mieszkaniu nad nami, wszystkie rozmowy oraz odgłosy upadających obok przedmiotów. Ciekawym rozwiązaniem jest tzw. podłoga pływająca, która nie posiada stałego połączenia ze stropem i ścianami, a dzięki temu zapobiega rozchodzeniu się dźwięków uderzeniowych. Dodajmy do tego warstwę izolacyjną ze styropianu, a otrzymamy nie tylko ciepłe, ale także ciche mieszkanie!

Styropian kojarzony jest w pierwszej kolejności z izolacją termiczną, jednak warto zwrócić uwagę także na jego bardzo dobre właściwości akustyczne. Zaawansowane metody produkcji pozwalają na wytwarzanie płyt o specjalnych właściwościach pozwalających na skuteczne wytłumienie dźwięków. Styropiany akustyczne doskonale sprawdzą się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej, gdzie są częścią tak zwanych podłóg pływających na stropach międzykondygnacyjnych. Jak to wszystko działa?

Trzy warstwy – klucz do sukcesu
Podstawowa zasada – żadna część podłogi pływającej nie łączy się ze ścianami i stropem, dzięki czemu nie przenosi ona dźwięków uderzeniowych – takich jak kroki, stukanie obcasów czy przesuwanie mebli. Jednak aby stworzyć naprawdę solidną warstwę izolacyjną, musimy pamiętać o trzech podstawowych elementach, z których składa się taka podłoga. Na odpowiednio wyrównanym stropie układana jest pierwsza warstwa – właściwie dobrana izolacja akustyczna. Doskonale sprawdzi się w tym miejscu styropian akustyczny. Płyty z tego materiału powinniśmy układać tak, aby ściśle do siebie przylegały. Przy ścianach i innych elementach pionowych (takich jak rury czy ościeżnice drzwiowe) należy ułożyć pionowe pasy brzegowe o grubości co najmniej 10 mm, które powinny sięgać od podłoża (stropu) do górnej powierzchni posadzki. Kolejnym krokiem jest ułożenie izolacji przeciw wilgoci, najczęściej folii budowlanej, z wywinięciem na pasy brzegowe. Na sam koniec na tak przygotowaną powierzchnię wylewamy posadzkę cementową o grubości minimum 4-5 cm z jastrychu cementowego, anhydrytowego lub innego. Należy pamiętać, że podłoże, przed ułożeniem warstwy izolacji akustycznej z płyt styropianowych, powinno być suche, czyste i równe, a ściany otynkowane.

Przepis na błogą ciszę
Styropian akustyczny to materiał do „zadań specjalnych”. Niezwykle skutecznie wygłusza on dźwięki uderzeniowe, nie tracąc przy tym właściwości termoizolacyjnych. Czym charakteryzują się te odgłosy, które potrafią wyraźnie uprzykrzyć życie lokatorom? Są to między innymi kroki czy upadek przedmiotu, ale także hałas instalacji wodnej, kanalizacyjnej i grzewczej. Prawidłowo ułożone styropianowe płyty podłogowe zapobiegają rozprzestrzenianiu się uciążliwych odgłosów po wszystkich przegrodach budynku. Materiał ten jest niezastąpiony nie tylko w budynkach mieszkalnych. Na szeroką skalę korzysta się z niego także w obiektach takich jak galerie handlowe, szkoły, a nawet szpitale. Dzięki zastosowaniu styropianu akustycznego eliminujemy hałas, zapewniając komfort użytkowników. Co bardzo ważne – pamiętajmy, że odpowiednią izolację akustyczną możemy prawidłowo wykonać na etapie budowania czy remontu, w trakcie użytkowania może być to bardzo trudne…