Kiedy należy wykonać ocieplenie budynku? Na co zwrócić uwagę? Jak wybrać najlepsze materiały? Na te pytania wielu inwestorów poszukuje informacji już na etapie projektu. Wszystko zależy od wymagań danego budynku i zastosowanych rozwiązań. Ale jedno jest pewne – termomodernizację styropianem należy wykonać w określonych warunkach. Jakich?
Przed rozpoczęciem prac ociepleniowych budynku należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze – na pogodę. Temperatura na zewnątrz nie powinna wynosić mniej niż 5 i nie więcej niż 25 stopni Celsjusza. Jeśli jednak okaże się, że w trakcie prac warunki atmosferyczne będą niesprzyjające – warto sięgnąć po specjalne kurtyny. Ich zamontowanie pozwoli na ochronę elewacji, a także wpłyną na podwyższenie lub obniżenie temperatury. Dodatkowo należy pamiętać, aby zadbać o odpowiednie przechowywanie płyt styropianowych i unikać ekspozycji na promienie słoneczne. Dlatego jesień i wczesna, ciepła zima to zazwyczaj najlepszy czas na przeprowadzanie termomodernizacji. Temperatura na zewnątrz nie jest ani za wysoka, ani za niska, a co ważne – zmniejsza się ryzyko wystąpienia uszkodzeń spowodowanych przez intensywne działanie promieni słonecznych.
Po drugie – sposób ocieplenia domu. Najpopularniejszą metodą termoizolacji budynku jest tzw. metoda lekka mokra, znana również jako ETICS. Na czym polega i o co chodzi w określeniu „lekka” i „mokra”? Odpowiadamy. Lekka – odnosi się do ciężaru ocieplenia z tynkiem, nie obciąża ona nadmiernie ściany, a mokra oznacza, że do montażu wykorzystuje się specjalną zaprawę, którą należy połączyć z wodą. Poszczególne etapy wykonywane w takiej metodzie to kolejno:
- mocowanie listwy startowej,
- nałożenie zaprawy,
- przyklejenie styropianu do ścian zewnętrznych,
- kołkowanie,
- wtopienie siatki z włókna szklanego,
- i na końcu – położenie tynku.
Należy pamiętać, że przed przyklejeniem styropianu powinniśmy oczyścić ścianę z nierówności i brudu, aby zwiększyć przyczepność materiału do podłoża. Dodatkowo montaż płyt powinien być wykonywany na tzw. mijankę, a gdyby powstały przestrzenie pomiędzy płytami należy jest uzupełnić np. pianką poliuretanową.
Jeśli chcemy, aby ocieplenie domu było trwałe i skuteczne ogromne znaczenie ma także… odpowiedni i sprawdzony materiał izolacyjny. Warto zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ to przez ściany (i dach) ucieka najwięcej ciepła z wnętrza domu. Jaki materiał izolacyjny sprawdzi się do izolacji fasad? Płyty styropianowe o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych. Ich najważniejszą cechą jest współczynnik przewodzenia ciepła λ, tzw. lambda. Im jest mniejszy, tym materiał jest lepszym izolatorem. Określa on właściwości izolacyjne produktu. Dlatego warto do ocieplenia ścian wykorzystać styropian Fasada λ Pro 40, gdzie wartość lambda wynosi (λD) ≤ 0,040. Dzięki temu termoizolacja domu z pewnością będzie skuteczna, czyli efektywna pod względem energetycznym. Co ciekawe, płyty styropianowe fasadowe Styropmin sprawdzą się nie tylko do izolacji ścian zewnętrznych, ale znajdą także zastosowanie przy ocieplaniu dachów krokwiowych, podłóg na legarach czy loggii balkonowych.
Dlaczego ocieplenie jest tak ważne? Odpowiednia termoizolacja nie tylko podniesienie komfort naszego życia, komfort cieplny, ale także wpłynie na zmniejszenie kosztów za ogrzewanie. Pozwoli także na ograniczenie ucieczki ciepła z wnętrza domu. Jest to również inwestycja na długie lata, dlatego warto wybrać wysokiej jakości materiały do izolacji. Nie zapominajmy także o doświadczonej i sprawdzonej ekipie budowlanej.