Ciepły dom zimą to przede wszystkim komfort dla mieszkańców. Obecnie na rynku dużą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe, które jest energooszczędne i zapewnia komfort cieplny mieszkańcom. Do izolacji takiej podłogi doskonale sprawdzą się nowe, innowacyjne płyty styropianowe z serii Instal Panel.

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie stosowane coraz częściej w budownictwie energooszczędnym. Jego podstawowym zadaniem jest zapewnienie wysokiego komfortu cieplnego przy jak najniższym zużyciu energii. Ogrzewanie podłogowe najczęściej wykonuje się w całym domu – doskonale sprawdzi się zarówno w łazience, salonie, pokojach, jak i w kuchni. To rozwiązanie zapewnia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach i co ważne dla inwestorów – możemy na nie położyć każdy rodzaj wykończenia – np. płytki, drewno czy panele (oczywiście wcześniej weryfikując to na karcie technicznej danego produktu). Na rynku dostępne są trzy rodzaje ogrzewania podłogowego – elektryczne, powietrzne oraz wodne. W pierwszym rozwiązaniu na podłodze umieszczane są specjalne przewody grzewcze, folie lub maty, które za pomocą prądu elektrycznego nagrzewają się. Drugi rodzaj – powietrzne ogrzewanie – jak sama nazwa wskazuje ogrzewa pomieszczenia ciepłym powietrzem, które napływa do specjalnych kanałów zatopionych np. w płycie fundamentowej. Ogrzewanie wodne to najpopularniejsze obecnie rozwiązanie na polskim rynku. Charakteryzuje się tym, że w jastrychu zatopiony zostaje system rurek, przez które przepływa ciepła woda. To właśnie na potrzeby tej popularnej technologii zostały opracowane nowe płyty styropianowe Instal Panel, które układane są zarówno w przypadku podłóg na gruncie, jak i między kondygnacjami.Specjalistyczne płyty izolacyjne pod ogrzewanie podłogowe
W skład serii styropianów do ogrzewania podłogowego wchodzą płyty Instal Panel Alu, Instal Panel PP oraz Instal Panel Passive PP. Charakteryzują się one bardzo dobrymi parametrami i właściwościami izolacyjnymi. Pokryte są jednostronnie warstwą srebrnej tkaniny polipropylenowej lub folii metalizowanej, które podczas montażu nie dopuszczają do zawilgocenia oraz zabezpieczają wylewkę. Posiadają także doskonałą wytrzymałość mechaniczną, dzięki czemu nie pękają podczas montażu. Dodatkowo gdy potrzebne jest mocniejsze zakotwienie rur w izolacji, można użyć płyty Instal Panel PP lub Instal Panel Passive PP, które zostały specjalnie zaprojektowane do tego celu. Przy minusowych temperaturach gdy dochodzi do naprężeń w rurkach, spinki mocujące pozostają wtedy na miejscu.

Układanie styropianu pod ogrzewanie podłogowe – krok po kroku
Dotychczas położenie warstwy ocieplenia pod ogrzewanie podłogowe było dosyć skomplikowanym procesem, wykonawca musiał nałożyć odpowiednią folię, przygotować, dociąć i skleić ze sobą płyty izolacyjne za pomocą specjalnej taśmy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku eksperci firmy Styropmin opracowali rozwiązanie, które znacznie ułatwia i skraca czas pracy. Płyty Instal Panel posiadają duży format oraz siatkę z nadrukiem, dzięki którym montaż jest łatwy, szybki i bezproblemowy. Dodatkowo specjalna konstrukcja zakładek na klej gwarantuje precyzyjne łączenie płyt ze sobą. Jak wygląda wykonanie ocieplenia za pomocą innowacyjnych płyt Instal Panel? Poniżej przedstawiamy krok po kroku instrukcję na co należy zwrócić uwagę.

1. Przed rozpoczęciem prac upewniamy się czy podłoże jest suche, równe i czyste, a wszystkie widoczne nierówności oraz wystające elementy szlifujemy lub wyrównujemy.
2. W przypadku podłogi na gruncie – stosujemy izolację przeciwwilgociową, np. w postaci grubej folii PE lub papy podkładowej, natomiast przy stropie międzykondygnacyjnym – układamy warstwę rozdzielającą np. w postaci folii PE.
3. W miejscu łączenia się podłogi i stropu ze ścianą wykorzystujemy dylatacyjną taśmę PE. W przypadku podłogi na gruncie układamy dodatkową warstwę termoizolacji w postaci płyt podkładowych, aby zapewnić wartość współczynnika przenikania ciepła dla odpowiednich przegród (płyty Instal Panel układamy na powierzchni płyt podkładowych).
4. Montaż rozpoczynamy od narożnika i układamy na tzw. mijankę, czyli z przesunięciem pojedynczych płyt względem siebie.
5. Zakłady z folii podklejamy za pomocą warstwy samoprzylepnej biegnącej wzdłuż dłuższej krawędzi płyty.
6. Przystępujemy do montażu instalacji do ogrzewania podłogowego. Rozkładanie rur grzewczych i ich zakotwienie w izolacji jest zdecydowanie szybsze, prostsze i trwalsze niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Spinki mocujące nie wysuwają się z folii ani styropianu, co zdarza się w przypadku tradycyjnej formy aplikacji opartej na rozwiązaniach niesystemowych.

Nowe rozwiązanie opracowane przez ekspertów firmy Styropmin – płyty Instal Panel – zostało stworzone w celu ułatwienia procesu profesjonalnego montażu ogrzewania podłogowego. Dodatkowo system znacznie minimalizuje ryzyko błędów w trakcie realizacji, a dzięki temu zapewnia bezpieczeństwo użytkowania oraz najwyższą efektywność działania ogrzewania podłogowego.