Ciepła podłoga
Na rynku dostępny jest szeroki wybór materiałów ociepleniowych gwarantujących zmniejszenie strat ciepła w domu, dedykowanych ścianom, fundamentom, dachom, balkonom lub stropom. Warto zapoznać się z ofertą renomowanych producentów takich jak firma Styropmin, która prowadzi specjalne badania i ma w swojej ofercie produkty dedykowane specjalnie do poszczególnych elementów domu. Nowością w ofercie są jednak unikalne na rynku styropiany Instal Panel, opracowane z myślą o ogrzewaniu podłogowym. Ciepła podłoga w domu daje nie tylko przyjemne uczucie ciepła, ale również zwiększa komfort użytkowników w chłodniejsze dni. Ogrzewanie podłogowe inaczej nazywane jest ogrzewaniem niskotemperaturowym. Co to oznacza? Woda, która jest zasilana w rurkach w takiej podłodze, może bez problemów być chłodniejsza niż ta wykorzystywana w tradycyjnych kaloryferach. Rozkład temperatury w pomieszczeniu dzięki takiemu rozwiązaniu jest przyjemny dla użytkowników – nie trzeba dodatkowo dogrzewać pomieszczeń. Wynosi ona ok. 1-2 stopnie C mniej niż przy tradycyjnym ogrzewanie. A co z tego wynika, potrzeba mniej energii do wyprodukowania ciepła niż w standardowych rozwiązaniach. A jeśli do jej izolacji zastosujemy sprawdzone i skuteczne materiały zmniejszymy dodatkowo rachunki za ogrzewanie, co wynika z mniejszego zapotrzebowania na energię w budynku.
Jakie są dodatkowe sposoby
- Odpowiednie i skuteczne uszczelnienie i zamontowanie okien oraz drzwi
- Dostosowywanie temperatury w domu – nie schładzanie i nie nagrzewanie nadmiernie
- Cykliczne przeglądy urządzeń w domu zgodnie z zaleceniami producentów
- Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni w domu
- Wykorzystanie innowacyjnych i energooszczędnych rozwiązań
- Wietrząc nie wychładzanie pomieszczeń
- Sprawdzony system ogrzewania
- Korzystanie z energii słonecznej w ciągu dnia
Każdy może zostać
Najprostszym rozwiązaniem na oszczędność energii jest… ekologiczny i oszczędny tryb życia. Musimy jednak pamiętać o podstawach, szczególnie na etapie budowy lub remontu domu. Inwestorzy powinni zwrócić szczególną uwagę na termomodernizację budynku zgodnie z najnowszymi normami oraz regulacjami budowlanymi. Warto w tym celu wybierać jak najbardziej energooszczędne materiały budowlane, które często „zwracają się” już w pierwszym sezonie ze względu na znacznie niższe koszty ogrzewania.
Podstawowym elementem, który ma niebagatelny i kluczowy wpływ na zmniejszenie straty energii jest odpowiednie ocieplenie domu „od stóp do głów”. Podstawowym celem tej warstwy jest izolacja termiczna, czyli zatrzymanie ciepła wewnątrz domu i nie przepuszczanie chłodnego powietrza z zewnątrz. Zarówno obowiązujące przepisy budowlane, normy, jak i troska o środowisko naturalne sprawiają, że coraz więcej osób wybiera energooszczędne materiały budowlane dostępne na rynku. Najbardziej popularnym rozwiązaniem do wykonania ocieplenia jest styropian, który składa się aż z ok. 98 procent z powietrza i jest doskonałym izolatorem. Warstwa izolacji powinna znaleźć się nie tylko na zewnętrznych elementach domu takich jak fundamenty, ściany czy dach płaski, ale także być częścią podłóg, czyli stropów – poziomych konstrukcji, które oddzielają kondygnacje. W ofercie firmy Styropmin – renomowanego producenta styropianu znajdziemy szeroką gamę produktów dostosowanych do konkretnych zastosowań. Różnią się między sobą m.in. właściwościami oraz parametrami, dzięki czemu odpowiedni styropian dopasujemy do elementu domu.
Jak obliczyć ile mogę zaoszczędzić pieniędzy na energii
- Kalkulator śladu węglowego, który dostępny jest tutaj pozwala na jego inwentaryzację i zminimalizowanie. Ślad węglowy to suma gazów cieplarnianych jakie wprowadza do środowiska bezpośrednio lub pośrednio dana osoba, produkt, firma czy wydarzenie. Niższy ślad węglowy to niższe koszty życia – a zatem mniejsze codzienne wydatki.
Kalkulator pokazuje możliwości ulepszenia życia oraz zmiany jakie mogą prowadzić do zmniejszenia indywidualnego śladu węglowego.
Kalkulator został opracowany przez zespół Carbon Footprint Foundation. - Kalkulator zużycia ciepła – dostępny pod tym linkiem – jest rozbudowanym i zaawansowanym obliczeniowo kalkulatorem. Pozwala na wizualizację kosztów i zużycia energii w budynku zarówno już istniejącym, jak i nowo wybudowanym. Na podstawie izolacji, sposobów wentylacji, konstrukcji domu oraz ogrzewania jest możliwość sprawdzenia w jaki sposób te elementy wpływają na zużycie energii oraz co można zmienić lub zmodyfikować, aby zminimalizować to zużycie i jednocześnie koszty.
Kalkulator zużycia ciepła w budynku został przygotowany przez zespół działający w ramach polskiego oddziału ASPO (Association for the Study of Peak Oil and Gas)