Każdy element domu niezależnie od jego usytuowania i materiałów budowlanych potrzebuje prawidłowego i skutecznego ocieplenia. Nie zawsze trzeba wybierać specjalistyczne styropiany – czasami najprostsze i standardowe rozwiązanie, takie jak styropian fasadowy sprawdzi się najlepiej. Kiedy wybierać specjalistyczne, dedykowane ocieplenie? A w jakim przypadku wystarczy standardowy, dobrej jakości styropian fasadowy – na te pytania odpowiadają eksperci firmy Styropmin.

Styropian składa się z ok. 98% z powietrza, a jak powszechnie wiadomo jest ono najlepszym izolatorem. W ofercie producentów materiałów termoizolacyjnych znajdziemy wiele rodzajów tego popularnego materiału. W zależności od parametrów i właściwości wykorzystywane są one w budownictwie do ocieplenia różnych elementów konstrukcji. W ofercie marki Styropmin znajdziemy m.in. styropian fasadowy – zarówno biały i szary. Dodatkowo mamy do wyboru pasywny, podkładowy styropian przeznaczony głównie do podłóg i dachów, styropiany specjalistyczne o zwiększonych parametrach i cechach, tj. o większej wodoodporności lub właściwościach wyciszających dźwięki uderzeniowe czy innowacyjne płyty izolacje pod wodne ogrzewanie podłogowe. W tym artykule skupimy się na styropianie fasadowym. Jest to jeden z najpopularniejszych styropianów wykorzystywanych głównie do ocieplenia ścian zewnętrznych, czyli największych powierzchni w domu. Możemy go znaleźć w dwóch odmianach kolorystycznych:

  • Biały styropian – najbardziej popularny i standardowy rodzaj styropianu fasadowego, którego deklarowany współpczynnik przewodzenia ciepła (λ) sięga nawet ≤ 0,038 [W/(m•K)].
  • Pasywny styropian – jest to styropiane z dodatkiem grafitu, dzięki któremu nie tylko ma inny kolor, ale także lepsze parametry izolacyjne. Ten sam styropian o tych samych parapetrach będzie cieńszy od standardowego styropianu fasadowego. W przypadku firmy Styropmin deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła (λ) sięga aż ≤ 0,030 [W/(m•K)].

Gdzie kłaść styropian fasadowy i na co zwrócić uwagę?
Styropian Fasada λ PRO jest wykorzystywany do izolacji ścian zewnętrznych zarówno metodą ETICS (inaczej zwaną lekką-mokrą, w której wykorzystuje się kleje i zaprawy), jak i metodą lekką-suchą. W drugim przypadku płyty izolacyjne mocowane są mechanicznie za pomocą kołków, wkrętów i np. gwoździ. Styropian fasadowy doskonale sprawdzi się więc do izolacji ścian niezależnie od wyboru metody klejenia. A na co zwrócić uwagę dokonując wyboru wariantu płyt? Najważniejszym parametrem styropianu jest współczynnik przewodzenia ciepła – inaczej lambda. Im jest niższa, tym mniejsza jest utrata ciepła z domu. Co jednak istotne, na ostateczną efektywność termoizolacji budynku ma dodatkowo znaczenie grubość warstwy izolacji. Warto kierować się wskazaniami zawartymi w projekcie ocieplenia budynku, który zawiera niezbędne informacje w tym te dwa najważniejsze parametry – wymagany współczynnik przewodzenia ciepła styropianu oraz jego grubość. Jeżeli nie mamy takich danych, warto zainwestować w profesjonalny projekt, który uwzględniać będzie także informacje dotyczące opłacalności ekonomicznej oraz aspektu estetycznego, w taki sposób, aby warstwy ocieplenia wraz z całym systemem i innymi elementami nie były ani zbyt grube, ani za cienkie.

Warto wiedzieć
Jakość płyt styropianowych zależy również od prawidłowego przechowywania i transporotowania materiałów. Styropian nie może być wystawiony na długotrwałe działanie promieni słonecznych, a w przypadku transportu i magazynowania płyt musimy zwrócić uwagę na oryginalne, nieszukodzone opakowania producenta. Jeśli zdecydujemy się na styropian fasadowy o ciemniejszej barwie, warto podczas montażu zadbać o jego odpowiednią ochronę przed słońcem za pomocą siatki ochronnej, ponieważ ciemniejszy kolor bardziej przyciąga promienie słoneczne.

Sposób postępowania z materiałem, jego przeznaczenie i paramentry techniczne zawsze są podane i opisane przez producenta na opakowaniu.