Wiosna coraz bliżej, dlatego wielu inwestorów, którzy są w trakcie budowy domu lub planuje termomodernizację, przygotowuje się powoli do prac ociepleniowych. W takiej sytuacji warto pamiętać, że skuteczność izolacji cieplnej zależy od odpowiednio zaprojektowanego projektu dostosowanego do potrzeb budynku, jakości wykorzystywanych materiałów oraz prawidłowego wykonania. Kluczowe znaczenie ma także wybór właściwej metody. Jak zamontować materiał ociepleniowy i czy zawsze musimy kołkować styropian? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Obecnie ocieplenie domu styropianem najczęściej realizuje się metodą lekką mokrą, znaną jako ETICS. Jest to najpopularniejszy sposób izolacji budynku na polskim rynku. Drugą metodą jest tzw. metoda lekka sucha, w której izolacja montowana jest mechanicznie przy użyciu specjalnego stelaża. Różnica polega na tym, że nie używa się zaprawy, a do montażu wykorzystuje się gwoździe i kołki. Zazwyczaj w tej metodzie stosowana jest wełna mineralna. Natomiast w przypadku styropianu znacznie lepszym rozwiązaniem jest ocieplenie ścian metodą lekką mokrą i właśnie na tej metodzie skupimy się w tym artykule i wskażemy jak kołkować styropian, na co zwrócić uwagę i o czym nie zapominać w trakcie prac ociepleniowych.
Metoda lekka mokra, znana jako ETICS, to najczęściej wybierana metoda ocieplenia ścian zewnętrznych domu. Nazwa „lekka” wywodzi się z tego, że ocieplenie nadmiernie nie obciąża ściany, ciężar warstwy docieplenia z tynkiem wynosi od 10 do 30 kilogramów na metr kwadratowy. Z kolei określenie „mokra” odnosi się do stosowania zaprawy, którą rozrabia się wodą. Proces montażu obejmuje przyklejenie płyt styropianowych, nałożenie warstwy zaprawy, wtopienie siatki wzmacniającej całość oraz finalne nałożenie tynku. Poniżej, przedstawiamy poszczególne etapy prac ocieplenia ścian metodą ETICS oraz wskażemy ja prawidłowo kołkować styropian.
- Przygotowanie materiałów – przed rozpoczęciem prac należy przygotować odpowiednią ilość materiałów i narzędzia potrzebne do ocieplenia. Parametry styropianu powinny znaleźć się w projekcie budowlanym lub termomodernizacyjnym. Prace należy zaplanować w temperaturze od +5 do +25°C, unikając pełnego słońca i deszczu.
- Przygotowanie podłoża – przed montażem ocieplenia należy sprawdzić podłoże, na którym będzie montowana izolacja. Powinno zostać odpowiednio przygotowane – być równe, czyste i suche. Warto także zagruntować podłoże przed montażem ocieplenia, ponieważ gruntowanie poprawia przyczepność i ogranicza pylenie. Preparat gruntujący nakłada się szerokim pędzlem, a następnie pozostawia ścianę do wyschnięcia na minimum 24 godziny.
- Montaż listwy startowej – to specjalny profil startowy wykonany z aluminium lub ocynkowanej stali. Szerokość listwy powinna odpowiadać grubości ocieplenia. Głównym zadaniem tego profilu jest stabilizacja i ochrona dolnej krawędzi styropianu, która zapewnia równomierny montaż. Płyty układa się rzędami, zaczynając od dołu i stopniowo przesuwając się ku górze.
- Przygotowanie zaprawy – dokładne proporcje wody do rozrobienia zaprawy należy sprawdzić na opakowaniu produktu. Najlepiej wymieszać składniki za pomocą specjalnego mieszadła, aby uzyskać właściwą konsystencję.
- Nakładanie zaprawy – na tym etapie należy pamiętać, że zaprawę zawsze nakładamy na płyty styropianowe, nie na ścianę. Najpierw po obwodzie płyty (szerokość ok. 5cm), a potem nakładamy tzw. placki zaprawy na środku płyty. Zaprawa powinna być nałożona na minimum 40% powierzchni płyt styropianowych.
- Montaż płyt styropianowych na ścianie – płytę należy docisnąć do ściany, np. używając długiej pacy. Po kilkunastu minutach od montażu warto sprawdzić czy styropian dobrze przylega do ściany. Im szybciej wprowadzimy ewentualne poprawki, tym lepiej. Jeśli mocowanie jest nieprawidłowe, płytę trzeba od razu odkleić, oczyścić z zaprawy i ponownie przykleić. Kolejne rzędy płyt styropianowych układamy na tzw. mijankę.
- Wypełnienie szpar i ubytków – do tego celu można wykorzystać np. piankę poliuretanową, a gdy stężeje i stwardnieje nadmiar usunąć nożem.
- Dodatkowe wzmocnienie z kołków – takie rozwiązanie stosuje się w przypadku ocieplenia starych ścian, a konieczność ich zastosowania powinna być opisana w projekcie. W przypadku nowych domów, dobrej jakości styropianu i zapraw, kołkowanie nie jest konieczne. Jeśli się jednak na to zdecydujemy to pozostaje pytanie ile kołków na styropian użyć? Zazwyczaj wystarczy ok. 4-8 kołków na 1 metr kwadratowy powierzchni. Ich montaż może nastąpić dopiero po co najmniej dwóch dniach od przyklejenia styropianu. Inaczej jest jeśli do montażu styropianu wybraliśmy piankę, wtedy kołki można mocowań już po ok. 2 godzinach.
- Wyrównanie i szlifowanie – po montażu płyt w kolejnym kroku należy wyrównać i zeszlifować płyty za pomocą np. gruboziarnistego papieru ściernego.
- Montaż siatki – na zamontowane i wyrównane płyty styropianowe nakładamy ponownie zaprawę klejącą, w której zatapiamy siatkę z włókna szklanego. Grubość tej warstwy zaprawy powinna wynosić ok. 2-3 mm. Siatka dodatkowo wzmacnia izolację, chroniąc ją przed uszkodzeniami. Po jej zatopieniu nakładamy ponownie cienką warstwę zaprawy o grubości około 1 mm, aby przykryć siatkę.
- Wykończenie ścian – ostatnim etapem prac jest zagruntowanie ściany po ok. 2-3 dniach od zakończenia montażu. Po tym etapie możemy przystąpić do ostatniej warstwy ocieplenia, czyli nałożenia tynków.