Czas, gdy włączamy ogrzewanie, to jednocześnie test dla efektywności termoizolacji budynku. Ciepło, które produkujemy, jest bowiem cennym dobrem – zarówno w przenośni, bo zależy od niego komfort domowników, a nawet ich zdrowie, ale i dosłownie, może bowiem kosztować nas mniej lub więcej.

Żaden nowy dom nie powstaje już bez termoizolacji. Rośnie też liczba starszych domów, które przeszły termomodernizację. Takie są wymagania budowlane? Oczywiście tak, ale przede wszystkim korzyści są bezdyskusyjne, ponieważ izolacja cieplna domu oznacza:

  • Wygodę i przyjemne warunki mieszkania;
  • Zdrowie;
  • Niższe rachunki;
  • Korzyść dla środowiska.

Oszczędzanie ciepła, w przeciwieństwie np. do oszczędzania wody, nie ma żadnych wad. Dla kogoś, kto lubi długie kąpiele w pełnej wannie, zamiana na szybki prysznic może być decyzją słuszną, ale niekoniecznie najprzyjemniejszą. W przypadku ciepła jest zupełnie odwrotnie – jeśli oszczędzamy ciepło, a temu służy termoizolacja domu, to znaczy, że mamy go więcej.
Jak to się dzieje?

Dzięki warstwie izolacji więcej ciepła zostaje wewnątrz budynku. Mniej zatem potrzebujemy energii do wyprodukowania ciepła. I stąd właśnie wynikają dwie ważne korzyści. Skoro wykorzystujemy mniej energii, to mniej płacimy za ogrzewanie (w przypadku termomodernizacji rachunki mogą być nawet o 30 proc. niższe). To po pierwsze. A po drugie jeśli energia, którą wykorzystujemy, pochodzi z paliw kopalnych, a tak jest w większości domów, mimo rosnącej popularności odnawialnych źródeł energii, to mniejsze ich zużycie oznacza czystsze środowisko.

Ciepły i suchy dom ma znaczenie także dla szeroko pojętego dobrostanu. Wygoda życia w prawidłowo dogrzanych, przytulnych pomieszczeniach jest niepodważalna. Podobnie, jak wpływ na zdrowie. I co ważne nie chodzi tylko o to, że mniej się przeziębiamy. Izolacja cieplna w połączeniu z prawidłową wentylacją zapobiega wilgoci w domu, a tym samym niweluje ryzyko rozwoju grzybów i pleśni, które mogą być przyczyną wielu przewlekłych schorzeń.

Termoizolacja na piątkę
Najpopularniejszym materiałem izolacyjnym jest styropian taki, jak na przykład standardowa Fasada λ PRO 42, polecana przede wszystkim do izolacji ścian zewnętrznych. Warto przy tym pamiętać, że dostępne są też specjalistyczne styropiany przeznaczone do izolacji cieplnej poszczególnych elementów domu np. o zwiększonej odporności na wilgoć, których używa się na fundamentach, cokołach, czy w przypadku piwnic. Innym przykładem są specjalne płyty dachowe.

Dobry wybór styropianu, a w zasadzie kilku rodzajów styropianów do jednej inwestycji, to ważna decyzja. Niemniej dla efektywności termoizolacji domu kluczowe jest także jej wykonanie. Budynek musi być szczelnie otulony warstwą płyt styropianowych tak, by nie było „słabych punktów” przez które ciepło może uciekać. Dodatkowo trzeba przeanalizować, gdzie mogą wystąpić tzw. mostki termiczne, czyli miejsca, gdzie z powodów konstrukcyjnych izolacja może być słabsza. Chodzi przede wszystkim o miejsca łączeń takie, jak styk podłogi balkonu ze ścianą, a także okna czy drzwi. Prawidłowo położoną warstwą termoizolacyjną można jednak zminimalizować ich skutki.

Parametry, które musi spełniać izolacja cieplna domu, określają przepisy budowlane. Ostatnio zostały zmienione na początku 2021 roku, dlatego najczęściej stosuje się określenie „warunki techniczne 2021”.