Styropian to materiał ociepleniowy, pełni funkcję izolacyjną, od której zależy i komfort cieplny w domu i rachunki za jego ogrzewanie. Zarówno termomodernizacja, jak i ocieplenie budynku nowo budowanego wymagają zatem nie tylko wysokiej jakości materiałów, ale i prawidłowego wykonania prac.
Klejenie styropianu nie jest skomplikowane, ale jak inne prace budowlane wymaga przestrzegania kilku reguł oraz dokładności. W tym przewodniku pokazujemy kolejne etapy montażu izolacji cieplnej na ścianie zewnętrznej (z wyłączeniem ścian drewnianych).
1. Przygotowanie materiałów
Zaczynamy od zgromadzenia materiałów i narzędzi. „Zestaw“ będzie się różnił w zależności od wybranej metody montażu styropianu. Rodzaj płyt styropianowych – ich parametry i ilość – powinien określać projekt budowlany lub projekt termomodernizacji. Z kolei do klejenia możemy wybrać np. zaprawę klejącą lub tzw. szybki klej do styropianu. Na pewno będą nam potrzebne także listwa startowa, kołki mocujące, jeśli ich użycie przewiduje projekt, czy pianka do wypełnienia szczelin.
Na tym etapie należy też zaplanować czas wykonywania prac. Powinny się one odbywać w temperaturze między +5 a +25 stopni Celsjusza. Nie mogą również przebiegać w pełnym słońcu, czy deszczu (chyba, że zadbamy o siatki osłonowe).
2. Przygotowanie podłoża
Podłoże, na którym będziemy kleić styropian, musi być równe, czyste i suche. Aby zwiększyć jego przyczepność i jednocześnie zmniejszyć ryzyko pylenia, stosuje się gruntowanie. Preparat gruntujący nakłada się dużym pędzlem, po aplikacji ściana musi schnąć – co najmniej przez 24 godziny.
3. Montaż listwy startowej
Listwę startową montuje się na wysokości, na której kończy się cokół. Jest to aluminiowy profil, który ułatwia dokładne ułożenie pierwszej warstwy płyt styropianowych oraz chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi.
4. Przygotowanie i użycie kleju
a. ZAPRAWA KLEJĄCA
Do wiadra z odmierzoną ilością wody należy wsypać cały worek zaprawy. Instrukcja co do proporcji wody znajduje się na opakowaniu – nie róbmy tego na oko, ani na pamięć. Zaprawę trzeba dokładnie wymieszać, do uzyskania jednorodnej konsystencji. Przez 5 minut zaprawa „odpoczywa“, po tym czasie mieszamy ją ponownie. Tak przygotowana zaprawa jest przydatna do użycia przez ok. 2 godziny.
Najczęściej stosowaną metodą nakładania zaprawy klejącej jest metoda obwodowo-punktowa. Na płytę styropianową nakłada się pas zaprawy wokół całego obwodu płyty. Pas powinien mieć szerokość 3-4 cm. W środku rozmieszczamy 6 do 8 tzw. placków zaprawy. Łącznie zaprawa powinna zajmować ok. 40 proc. powierzchni płyty.
b. SZYBKI KLEJ DO STYROPIANU
Szybki klej do styropianu można stosować do wszystkich rodzajów płyt styropianowych. Sprzedawany jest w pojemnikach, które służą od razu jako aplikator. Z jego pomocą wyciska się pas kleju (szerokość ok. 3 cm) na płytę, tak by „warkocz“ kleju utworzył kształt przypominający drukowane M. Brzegowe „nóżki“ litery M muszą być ułożone przy krótszych krawędziach płyty.
5. Klejenie styropianu do ściany
Płyty styropianowe przyklejamy pasami od dołu, od miejsca, które wyznacza listwa startowa. Kolejne pasy należy układać na zasadzie mijanki. Płyty nie powinny być łączone przy krawędziach okien i drzwi. Po ułożeniu każdego pasa sprawdzamy przy użyciu poziomicy, czy izolacja jest układana równo.
Dodatkowe mocowanie kołków, tzw. kołkowanie, można wykonywać po 3-4 dniach w przypadku stosowania zaprawy klejowej. Z kolei szybki klej do styropianu niemal od razu się utwardza – kołki można mocować po 2 godzinach.
Jeśli szczeliny między płytami są większe niż 2 mm, należy je wypełnić niskorozprężną pianką poliuretanową. Po wyschnięciu jej nadmiar usuwamy ostrym nożykiem. Ostatnie zadanie na tym etapie to szlifowanie styropianowej izolacji.
Przed położeniem tynku należy jeszcze wzmocnić płyty styropianowe warstwą kleju z zatopioną siatką z włókna szklanego. Tę warstwę również należy zagruntować.