Instal Panel to płyty styropianowe zaprojektowane specjalnie do izolacji podłóg na gruncie oraz stropów w sposób, który ułatwia montaż zarówno płyt, jak i instalacji grzewczej. Dodatkowo to jedyny produkt, który idealnie sprawdza się jako warstwa ocieplenia w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego.

Zastosowany w tym rozwiązaniu styropian ma bardzo dobre parametry, jeśli chodzi o izolacyjność (to wskaźnik, ile ciepła zatrzymuje) oraz odporność na ściskanie, co ma kluczowe znaczenie przy izolacji podłóg i stropów, czyli przegród poziomych, które przenoszą duże obciążenia. Płyty Instal Panel z jednej strony pokryte są srebrną tkaniną polipropylenową lub folią metalizowaną. To dodatkowy czynnik, który sprawia, że Instal Panel to doskonały izolator, idealny do energooszczędnego budownictwa.

Na serię składają się trzy produkty:

  • Instal Panel Alu
  • Instal Panel PP
  • Instal Panel Passive PP

Wybór warto przedyskutować ze sprzedawcą lub projektantem, do których mamy zaufanie, bo dostępnych jest kilka wariantów, m.in. płyty ze styropianu białego lub szarego (pasywnego).

Warstwa ocieplenia w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego


Izolacja podłóg – montaż

Komfortowy montaż jest możliwy dzięki trzem zaletom – chodzi o:

  • Duży format płyt
  • Specjalną konstrukcję
  • Nadruk siatki

Montaż płyt należy zacząć od narożnika, trzeba układać je mijankowo (z przesunięciem względem siebie). Płyty łączy się zakładami folii za pomocą samoprzylepnej taśmy, która jest umocowana wzdłuż dłuższej krawędzi płyty. Tyle jeśli chodzi o ocieplenie podłogi. Tyle też wystarczy, by można było układać instalację ogrzewania podłogowego.

Nie trzeba dodatkowo rozkładać folii, bo jest częścią płyt styropianowych. To oznacza też, że folia się nie przesuwa, nie trzeba jej poprawiać, a konieczność jej docinania jest ograniczona do minimum. Ponadto w przypadku ocieplania podłogi płytami Instal Panel tzw. zakotwienie rur grzewczych jest trwalsze niż w przypadku innych rozwiązań. A to dzięki temu, że spinki mocujące nie wysuwają się z folii ani styropianu

O czym warto pamiętać?
Popularne ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym. Po pierwsze chodzi o to, że czynnik grzewczy (woda) ma niższą temperaturę niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania, po drugie – dzięki bardziej komfortowemu rozkładowi ciepła w pomieszczeniu (cieplej na dole, chłodniej w okolicach głowy) średnia temperatura może być nawet o 2 st. C niższa niż wtedy, gdy mamy zwykłe grzejniki, a i tak wystarczy, by czuć się w takim pomieszaniu dobrze.

To wszystko sprawia, że potrzebujemy mniej energii do wyprodukowania ciepła, ale maksymalnego efektu energooszczędności nie da się osiągnąć bez efektywnej izolacji. Ocieplenie podłóg w przypadku ogrzewania podłogowego powinno zatem być wykonane z najlepszych i przeznaczonych do tego celu płyt styropianowych. Izolacja podłóg musi także być przemyślaną częścią izolacji całego domu, a to powinien zapewnić prawidłowy projekt.