Płyty styropianowe są najpopularniejszym materiałem izolacyjnym, który sprawdza się w różnych warunkach i przy różnorodnych inwestycjach. Wybór styropianu powinien być jednak przemyślany, by uzyskać optymalne efekty termoizolacji. Warto zatem wiedzieć, czym się kierować.

Rodzaj styropianu powinien być określony już na etapie projektu inwestycji, którego częścią jest projekt termoizolacji. Różne części domu wymagają zazwyczaj płyt o odmiennych właściwościach. Przykładem popularnego, białego styropianu jest Fasada λ PRO 70 albo Fasada λ PRO 40 (produkowane przez Styropmin), które świetnie sprawdzają się jako ocieplenie ścian. W przypadku podłóg i stropów lepiej sięgnąć po styropiany podkładowe (seria DP CS Styropminu). Dostępne są także styropiany specjalistyczne, które stosuje się w bardziej wymagających warunkach – przy podwyższonej wilgotności (np. Fundamin albo Hydromin polecane do izolacji fundamentów, piwnic) albo gdy zależy nam na dodatkowym wyciszeniu (styropian akustyczny – Stropomin EPS T).

Zatem jednym z pierwszych kryteriów wyboru styropianu powinno być jego zastosowanie. Od projektanta mamy prawo oczekiwać, że w projekcie określi jakiego styropianu potrzebujemy i w jakiej ilości.

Trzeba także pamiętać, że styropian jest częścią systemu, który składa się na termoizolację budynku. Wybierając go należy zwrócić uwagę na jego jak najlepszą jakość, nie kierując się np. ceną styropianu, bo ostatecznie niekorzystnie odbije się to na skuteczności termoizolacji, a straty ciepła znajdą bardzo rzeczywiste odbicie w wyższych rachunkach.

Współczynnik przewodzenia ciepła – kluczowy parametr

Współczynnik ten jest nazywany lambdą. W opisie styropianu wartość współczynnika przewodzenia ciepła może być podana tak: λ ≤ 0,030. To akurat jest bardzo niska lambda, co oznacza lepsze właściwości izolacyjne. Ogólna zasada mówi, że im niższy jest współczynnik przewodzenia ciepła, tym mniejsza jest utrata ciepła.

Trzeba jednak pamiętać, że o izolacji cieplnej budynku decyduje opór cieplny. Do jego obliczenia potrzebujemy wartość współczynnika przewodzenia ciepła danego styropianu oraz jego grubość. Należy również pamiętać, że im niższa jest lambda tym mniejsza grubość płyt styropianowych jest potrzebna, aby spełnić wymagania stawiane w przepisach budowlanych. To właśnie one już na wstępie determinują wybór styropianu.

Styropian grafitowy a współczynnik przewodzenia ciepła

Lambdę na poziomie λ ≤ 0,030 czy λ ≤ 0,031 mają styropiany grafitowe, nazywane także pasywnymi. Łatwo je poznać, nie czytając nawet etykiety czy karty technicznej, bo jest to styropian o szarej, czy też grafitowej barwie. Kolor jest bezpośrednio związany z właściwościami izolacyjnymi styropianu. Podnosi je bowiem dodatek grafitu, który sprawia, że styropian zyskuje charakterystyczny kolor.

Dla porównania uniwersalne białe styropiany takie, jak z serii Fasada Styropminu, mają współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie λ ≤ 0,038 (Fasada λ PRO 70 ) czy λ ≤ 0,040 (Fasada λ PRO 40).

Odpowiedź, który styropian wybrać również w tym przypadku powinien dać projekt. Ważniejsza od jednostkowej ceny styropianu jest bowiem przyszła efektywność termoizolacji budynku. Izolacja musi spełnić parametry określone w przepisach budowlanych. Chodzi przede wszystkim o oszczędność energii. Cały budynek musi zatem osiągnąć określony współczynnik przenikania ciepła (U), od którego zależy ile ciepła pozostanie wewnątrz, a ile będzie uciekać na zewnątrz.

Aby skorzystać z KALKULATORA WSPÓŁCZYNNIKA PRZENIKANIA CIEPŁA – kliknij tutaj

Czytaj i wybieraj

Parametry styropianu są określone w karcie technicznej, gdzie opisane jest jego zastosowanie oraz cechy. Jest to nie tylko współczynnik przewodzenia ciepła (lambda), ale także wytrzymałość na zginanie czy wytrzymałość na rozciąganie. W karcie jest także informacja o klasie reakcji na ogień (styropian jest materiałem samogasnącym), o dopuszczalnym obciążeniu czy dopuszczalnym naprężeniu ściskającym. Właściwości styropianu muszą odpowiadać polskim normom. W karcie materiału są one również wskazane.