Ceny materiałów budowlanych, w tym w dużej mierze do izolacji termicznej, zdrożały w znacznym stopniu. Planując i szacując koszt przeprowadzenia termoizolacji budynku może paść pytanie – czy warto aż tyle wydawać…? Może można taniej? Można, ale nie rezygnując z jakości.
Głównym zadaniem izolacji termicznej jest zapewnienie użytkownikom budynku całorocznego komfortu cieplnego. Istotne jest także osiągnięcie długofalowych oszczędności związanych z opłatami za ciepło i energię. Standardowe opłaty za ogrzanie nieocieplonego domu stanowić mogą nawet 70 procent pełnych kosztów jego eksploatacji. Natomiast jeśli budynek jest nieodpowiednio, bądź wcale nieocieplony, wówczas notuje się nawet 40-procentowe straty ciepła. Aby znacząco zaoszczędzić na energii w sezonie grzewczym i na klimatyzacji podczas letnich upałów, należy zainwestować w odpowiednie ocieplenie ścian zewnętrznych.
– Aby osiągnąć taki efekt niezwykle istotne jest użycie do termoizolacji dobrych, rekomendowanych materiałów. To co może początkowo wydawać się atrakcyjną – tańszą – opcją, niekoniecznie się sprawdzi w przyszłości. Nieprawidłowo przeprowadzona izolacja cieplna nie będzie skutkowała ani całorocznym komfortem termicznym, ani tak oczekiwanymi oszczędnościami – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.
Mostki nie lubią bylejakości
Tańsze materiały to nie tylko niższa jakość, mająca wpływ na wieloletnie użytkowanie budynku. To także zwiększone ryzyko powstania mostków cieplnych. Nie da się ich całkowicie uniknąć, ale można i należy dążyć do maksymalnego ich ograniczenia. Wszelkie miejsca łączeń to miejsca podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o ucieczkę ciepła, dlatego na etapie projektu trzeba to przewidzieć i zaproponować odpowiednie rozwiązania. – Mostki cieplne, miejsca, gdzie została przerwana izolacja, powstają w wyniku błędów na etapie projektowania lub błędów podczas budowy domu. Dlatego tak ważny jest nie tylko profesjonalny projekt budowlany uwzględniający odpowiednią izolację, ale także użycie dobrych jakościowo materiałów – dodaje Dariusz Pruszkowski.
Gwarancja jakości
Niezwykle istotne jest więc wybieranie markowych produktów, których parametry są regularnie badane w laboratorium. – Zapewnieniem zachowania właściwych parametrów technicznych styropianów jest Certyfikat Zgodności Zakładowej Kontroli Produkcji. Potwierdza on fakt, że firma prowadzi badania próbek wyrobu zgodnie z planem badań. Wszystkie wyroby poddawane są stale restrykcyjnym kontrolom, które są dobrowolne a firma Styropmin jest jedną z nielicznych firm, która się tego podjęła – wyjaśnia Dariusz Pruszkowski.
Taniej – jednak jest to możliwe
Tak jak wspominaliśmy na materiałach do ocieplania budynku zdecydowanie nie warto oszczędzać. Można jednak mniej wydać na ich zakup. Sprzyja temu rządowy program Czyste Powietrze. Wystarczy w tym celu wybrać energooszczędne płyty styropianowe, które generują znacznie niższe koszty ogrzewania oraz zwrócić się o dofinansowanie na ich zakup. Jakie są zasady przyznawania benefitów – sprawdź tutaj.