Ocieplenie podłóg, stropów czy poddasza powinno być częścią całościowej termoizolacji budynku. Czasem jednak tak się zdarza, że tego typu prace są prowadzone oddzielnie, np. w starych budynkach, albo gdy zależy nam na rozłożeniu robót na etapy ze względu na koszty. Warto pamiętać, że prace ociepleniowe, które dotyczą wnętrza domu, można wykonywać zimą.

Co do zasady termomodernizacja budynku powinna być przeprowadzona w określonych warunkach atmosferycznych. Temperatura nie powinna być niższa niż 5 stopni Celsjusza i wyższa niż 25 stopni Celsjusza. Dotyczy to jednak prac prowadzonych na zewnątrz. Z powodzeniem możemy zaplanować na okres zimowy ocieplenie przegród poziomych wewnątrz domu. Do tego celu przeznaczone są specjalne styropiany, które nie tylko mają odpowiednie parametry izolacyjne, ale także wytrzymują duże obciążenia użytkowe.

Dodatkowa zaleta
Izolacja podłogi (tej w potocznym rozumieniu) ma więcej zalet niż tylko ocieplenie budynku, choć samo to jest już praktycznie odczuwalne i jeśli chodzi o komfort cieplny w domu, i jeśli chodzi o wysokość rachunków za ogrzewanie.

Można ją jednak dodatkowo wykorzystać także do wyciszenia pomieszczeń. Efekt ten zapewnia styropian akustyczny np. produkowany przez Styropmin EPS T. Wykonanie warstwy izolacyjnej z tego styropianu pozwoli wyciszyć dźwięki uderzeniowe takie jak: kroki, stukanie czy odgłos upadającego przedmiotu.

Izolację podłogi wykonuje się w technologii podłogi pływającej. Chodzi o ułożenie warstw składających się na podłogę tak, by nie dotykały do ścian pomieszczenia. Pod wpływem wilgoci czy ciepła będą się kurczyć i rozszerzać, muszą zatem mieć do tego przestrzeń. Przy ścianie zostaje szczelina, wypełniona materiałem izolacyjnym np. styropianem.
Przeprowadzenie tego typu robót remontowych możliwe jest nie tylko w nowo powstających domach, ale także w już istniejących. W starym domu należy usunąć podłogę, a w jej miejsce położyć nową z dodatkową warstwą izolacyjną. Trzeba tylko pamiętać o prawidłowym policzeniu jej grubości. Warstwa styropianu nie powinna doprowadzić do zbyt dużego podniesienia się całej podłogi.
Przy wyborze styropianu trzeba zatem uwzględnić jego parametry izolacyjne, czyli współczynnik przewodzenia ciepła (lambdę) oraz grubość warstwy. Grubsza warstwa styropianu o wyższym współczynnik przewodzenia ciepła (np. λ ≤ 0,040) da ten dam efekt, co cieńsza warstwa materiału o niższym współczynniku przewodzenia ciepła (np. λ ≤ 0,034). W przypadku wykonywania izolacji wewnątrz domu każde 2 czy 3 cm mają znaczenie. „Zmniejszenie“ powierzchni użytkowej może nie być widoczne, ale konieczność poprawiania drzwi będzie już dotkliwa.

Ocieplenie domu a poddasze
Innym przykładem prac ociepleniowych, które można przeprowadzić zimą wewnątrz domu, jest izolacja stropu, który oddziela przestrzeń mieszkalną od nieużytkowanego poddasza. Chodzi tu zatem o położenie warstwy izolacyjnej między pomieszczeniem ogrzewanym, a tym, które jest nieogrzewane. Bez takiej warstwy ciepło wydostaje się z domu niczym przez otwarte drzwi. Dodatkowo prawidłowo ocieplone poddasze, nawet najmniejsze, może zyskać funkcję użytkową np. jako magazyn albo spiżarnia.