Ocieplenie domu to kluczowy element, który ma ogromny wpływ na komfort życia oraz koszty utrzymania budynku. Odpowiednia izolacja sprawia, że ciepło podczas zimy nie ucieka na zewnątrz, a w ciepłe dni wnętrze domu nadmiernie się nie nagrzewa. Dzięki temu rachunki za ogrzewanie i klimatyzację są o wiele niższe. Powszechnie uważa się, że izolację ze styropianu stosujemy głównie w domach wybudowanych metodą tradycyjną, ale materiał ten sprawdzi się także do ocieplenia domu drewnianego. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach, o których dowiesz się z poniższego artykułu.
Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych wykorzystywanych do ocieplenia domu. Wielu inwestorów decyduje się właśnie na ten rodzaj izolacji. Jest to dokonały izolator, który składa się aż w ok. 98 procent z powietrza i dzięki temu właściwości styropianu są tak dobre. Obecnie na polskim rynku znajdziemy różne odmiany tego materiału termoizolacyjnego, również wersje specjalistyczne dedykowane np. fundamentom, izolacji podłóg pod wodne ogrzewanie podłogowe czy dachom. Inwestorzy powinni wiedzieć, że styropianem możemy zaizolować zarówno dom wybudowany metodą tradycyjną, jak i ocieplić dom drewniany. Drewno samo w sobie jest dobrym izolatorem, ale jedynie ocieplanie drewnem może nie być wystarczające gdy zależy nam na niskich rachunkach za ogrzewanie. Dlatego dom drewniany warto zaizolować odpowiednim materiałem termoizolacyjnym. A doskonale w tym celu sprawdzi się styropian.
O czym warto pamiętać przed ociepleniem drewnianego domu?
Jedną z podstawowych czynności przed rozpoczęciem prac ociepleniowych jest kontakt z projektantem, który wykona indywidualny projekt izolacji. Zawierać on może zarówno izolację pionową budynku (fundamenty, ściany), jak i poziomą (podłogi). Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej i najlepiej sprawdzonej ekipy. O czym jeszcze warto pamiętać?
- O przeprowadzeniu inspekcji domu zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz i sprawdzeniu stanu technicznego drewnianych ścian. Wszystkie zanieczyszczenia, odstające elementy, braki czy uszkodzenia, należy naprawić lub usunąć przed podjęciem prac izolacyjnych. Dodatkowo warto upewnić się czy drewno jest suche oraz wolne od pleśni i grzybów.
- Wybór odpowiednich materiałów. Na rynku znajdziemy szeroki wybór różnego rodzaju styropianu – począwszy od tradycyjnych, do dedykowanych poszczególnym elementom domu. Firma Styropmin produkująca styropian od ponad 30 lat ma w swojej ofercie bardzo szeroki wybór produktów opracowanych przez ekspertów z myślą o jak najwyższych parametrach w przypadku konkretnych zastosowań – ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się tutaj.
Wybór materiału izolacyjnego do izolacji ścian drewnianego domu
Do izolacji ścian zewnętrznych doskonale sprawdzi się styropian fasadowy marki Styropmin – Fasada. Materiał posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne, deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła wynosi od ≤ 0,038 do ≤ 0,042. Drugim produktem, który można wybrać do izolacji ścian drewnianych jest wariant pasywny czyli styropian z dodatkiem grafitu o ciemniejszym zabarwieniu. W przypadku tego materiału warstwa izolacji będzie cieńsza niż ze styropianu standardowego. Jest to istotne rozwiązanie dla tych inwestorów, którym zależy na ociepleniu domu już wybudowanego, który stoi już wiele lat. Ma to szczególnie ważne znaczenie w takich miejscach jak okna, drzwi – wszędzie tam, gdzie jednak izolacja nie powinna być zbyt gruba.
Prawidłowego wykonanie ocieplenia domu drewnianego styropianem nie tylko poprawi efektywność energetyczną budynku, ale także wpłynie na komfort użytkowania, koszty utrzymania domu, a także… ochroni drewnianą konstrukcję przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.