Poprawa efektywności energetycznej budynków pozostaje jednym z głównych zadań zarówno unijnej, jak i polskiej polityki klimatycznej. W praktyce oznacza to m.in. mniejsze zużycie ciepła, a tym samym energii potrzebnej do jego wyprodukowania. Problem energooszczędności nowych domów znika wraz z sukcesywnym podnoszeniem wymagań wobec tych inwestycji. Palące pozostaje jednak wyzwania termomodernizacji domów już istniejących.

Ocieplenie domu ma realne przełożenie na niższe rachunki. W obecnej sytuacji widać to coraz wyraźniej. Nadal zdecydowana większość energii – nawet 80 proc. jak szacuje się w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku – przeznaczana jest na ogrzewanie pomieszczeń oraz wody w gospodarstwach domowych. Jednocześnie ceny energii rosną szybciej (14,3 proc. w grudniu 2021 roku w porównaniu do grudnia poprzedniego roku) niż inflacja ogółem (8,6 proc. w grudniu roku do roku). Do tego jeszcze dochodzą podwyżki taryf za prąd czy gaz.

Ocenia się, że średnio i w uproszczeniu termomodernizacja obniża rachunki domowe o ok. 30 proc. Jest się zatem o co postarać. Jedną z jej kluczowych składowych jest ocieplenie domu (obok m.in. wymiany okien, drzwi, zmiany systemów grzewczych, instalacji systemów zarządzania ciepłem itd.). Podstawą sukcesu całego przedsięwzięcia jest zaprojektowanie termoizolacji pod potrzeby konkretnego domu. Jest to możliwe po przeprowadzeniu audytu energetycznego.

Co to jest audyt energetyczny?
To sposób na sprawdzenie, w jakim stopniu i którędy ciepło “ucieka” z domu. Badanie wykonuje specjalista przy użyciu kamery termowizyjnej. Z rozkładu kolorów na zdjęciach termowizyjnych odczytuje, jak ciepło przedostaje się przez konkretne elementy. Audyt trzeba przeprowadzić przy możliwie wysokiej różnicy temperatur wewnątrz pomieszczeń oraz na zewnątrz. Minimalna różnica to ok. 10-15 st. C.

minimalizacja mostkow termicznych


Zminimalizowanie ryzyka powstawania mostków termicznych

Miejsca obarczone największym ryzykiem, jeśli chodzi o nieszczelność, to tzw. mostki termiczne. Po pierwsze mogą to być wszelkie „przerwy” w bryle budynku (zobacz ramkę poniżej), po drugie – błędy wykonania ocieplenia – np. nieprawidłowe łączenie płyt styropianu na zewnątrz domu – również mogą prowadzić do powstawania nieszczelności.

Mostki termiczne – przykładowe miejsca:

  • połączenie dachu i ściany zewnętrznej
  • połączenie balkonu ze stropem
  • połączenie ściany fundamentowej z podłogą na gruncie
  • ściany piwnic
  • miejsca montażu okien/drzwi
  • nadproża
  • szczyt dachu skośnego (kalenica)

Styropian jest najpopularniejszym materiałem ociepleniowym. W zależności od rodzaju (fasadowy, podkładowy, o zwiększonej odporności na wilgoć, przeznaczony do systemów ocieplania dachów płaskich) powinien być stosowany w każdej części domu. Izolacja musi być bowiem kompleksowa, to znaczy zamykać budynek niczym w termosie, który trzyma temperaturę.

Skuteczna izolacja
Ocieplenie wykonane ze styropianu jest trwałe, wytrzymałe i bezpieczne dla środowiska. Jak w przypadku każdego materiału budowlanego trzeba przestrzegać zaleceń producenta. Płyty powinny być transportowane i przechowywane w fabrycznych i nieuszkodzonych opakowaniach, by nie były narażone na oddziaływanie warunków atmosferycznych – przede wszystkim promieni słonecznych. Styropian na zewnątrz domu powinien być położony sprawnie (przy dużym nasłonecznieniu pod specjalnymi osłonami), a elewacje niezwłocznie wykończone. Najlepszy moment na wykonanie ocieplanie domu to wczesna wiosna.