Dachy płaskie to rozwiązanie coraz częściej spotykane w naszym kraju. Pokazują to jednoznacznie dane firmy Styropmin, która co roku zwiększa sprzedaż dedykowanych ociepleń. Dachy płaskie cieszą się coraz większą popularnością w przypadku nie tylko dużych inwestycji, ale także domów jednorodzinnych. Z jednej strony doskonale współgrają one z prostymi, nowoczesnymi formami, a z drugiej – dają bardzo wiele możliwości zaaranżowania i stworzenia dodatkowej przestrzeni. W Polsce coraz bardziej popularne stają się mieszkania typu „penthouse” czy galerie handlowe z ogrodami na dachu. Takie rozwiązania wymagają jednak nie tylko odpowiedniego ocieplenia dachu płaskiego, ale przede wszystkim skutecznego systemu, który umożliwi odprowadzanie wody.

Kto nie chciałby korzystać na co dzień z tarasu na dachu, w dodatku z imponującym widokiem? To idealne miejsce, aby ustawić leżaki oraz ulubione rośliny i podziwiać wyjątkowe zachody słońca w ciepłe wieczory. Takie miejsce zapewnia relaks na najwyższym poziomie! Dlatego tarasy na dachach są coraz częstszym rozwiązaniem proponowanym przez projektantów domów jedno- i wielorodzinnych. Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na aspekty wizualne, ale przede wszystkim na istotny element, jakim jest odpowiednia izolacja dachu płaskiego. Pozwoli to na cieszenie się „zielonym” tarasem przez długie lata. Poniżej przedstawiamy najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę na etapie projektowania.

Podstawowa kwestia – dach płaski nigdy nie powinien być położony idealnie poziomo, optymalny spadek wynosi od 2 do 20 procent. W zależności od konstrukcji, najlepiej zastosować odpowiedni styropianowy system spadkowy. Niektórzy producenci dla ułatwienia pracy wykonawcom i wyeliminowania ryzyka pomyłek wprowadzili specjalne rozwiązania. W przypadku budownictwa pasywnego i energooszczędnego doskonale sprawdzą się specjalnie zaprojektowane spadki spośród styropianów Styropmin Passive. Zastosowanie tego systemu pozwala na takie wyprofilowanie dachu, aby wyeliminować ryzyko zalegania wody opadowej na powierzchni, czyli tworzenia się tzw. zastoin. W tym celu na dachu umieszcza się odpowiednio zaprojektowane wpusty i rynny. Przygotowanie systemu spadkowego dostosowanego do projektu składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest dostarczenie dokumentacji technicznej producentowi, który wycina kliny styropianowe na podstawie rzutów dachu z zaznaczonym sposobem odwodnienia oraz projektowanym spadkiem. Klient otrzymuje gotowe i oznakowane elementy oraz wszelkie wskazówki umożliwiające łatwe i sprawne złożenie elementów na miejscu budowy. W przypadku firmy Styropmin płyty spadkowe mogą zostać przygotowane z każdego rodzaju styropianu przeznaczonego do izolacji dachów. Zastosowanie takiego rozwiązania niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim montaż jest możliwy do wykonania w bardzo krótkim czasie – oznacza to więc, że szybciej będziemy mogli cieszyć się odpoczynkiem na wymarzonym tarasie! Jest to także system pozwalający na niezmiernie dużą elastyczność realizacji – dlatego instalacja może odbywać się o dowolnej porze roku. W dłuższej perspektywie czasowej takie rozwiązanie oznacza ograniczenie kosztów. Dzięki odciążeniu konstrukcji dachu uzyskujemy znacznie większą trwałość i wyeliminowanie potencjalnych napraw.

Dachy płaskie co prawda zyskały bardzo dużą popularność w ostatnich latach, ale jest to rozwiązanie znane i wykorzystywane od dawna. Dlatego styropianowe systemy spadkowe sprawdzą się bez zarzutu także przy ocieplaniu starego dachu płaskiego, którego termoizolacja wymaga modernizacji. Firma Syropmin posiada wieloletnie doświadczenie na rynku – specjalne dedykowane styropiany tej marki pokrywają już ponad 100 000 metrów kwadratowych powierzchni dachów w całej Polsce!