Klimatolodzy alarmują: temperatury na Ziemi będą rosnąć. Upały będą już nie tylko chwilowym, uciążliwym epizodem a długotrwałym efektem szybko postępujących zmian klimatycznych. Specjaliści zalecają, żeby podczas ekstremalnych temperatur jak najmniej przebywać w pełnym słońcu, a w miarę możliwości pozostać w domu. Jednak nie wszystkie budynki są wyposażone w klimatyzację i często temperatura w pomieszczeniach jest niewiele niższa niż na zewnątrz… Jak zatem przetrwać kolejny gorący sezon? Paradoksalnie – ocieplić dom.

Statystyki pokazują, że liczba montowanych klimatyzatorów z roku na rok rośnie. Wydaje się to być jedyną alternatywą na bardzo wysokie temperatury panujące na zewnątrz. Oczywiście, sprawnie działający klimatyzator potrafi obniżyć temperaturę w domu, jednak nie jest to jedyne rozwiązanie „gorącego problemu”.

Alternatywa dla klimatyzacji
Chcąc osiągnąć odpowiedni komfort cieplny wewnątrz budynku – nie wydając majątku na klimatyzację – warto zabezpieczyć dom termicznie. – Przepływ ciepła w budynku następuje zawsze od strony cieplejszej do zimniejszej. Dlatego zimą termoizolacja chroni nas przed zimnem, a latem stanowi barierę dla przenikania gorącego powietrza. Dzięki temu w pomieszczeniach można utrzymać odpowiednią temperaturę. Materiałem, który znacznie ułatwi nam utrzymanie komfortu termicznego w domu jest styropian – tłumaczy Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Odpowiednia termoizolacja działa jak filtr ochronny przed gorącymi promieniami słońca – nawet przy upałach sięgających powyżej 35°C, w pomieszczeniach można utrzymywać stabilną temperaturę 25°C. – Przy wyborze styropianu warto zwrócić uwagę szczególnie na wartość współczynnika przewodzenia ciepła, czyli lambdę – im niższa, tym lepsze właściwości izolacyjne materiału. Styropiany pasywne o charakterystycznym szarym kolorze wyróżniają się bardzo niską wartością współczynnika przewodzenia ciepła, co pozwala na zmniejszenie grubości warstwy izolacyjnej – dodaje Dariusz Pruszkowski.

Niższe rachunki
Izolacja termiczna nawet o połowę obniża zapotrzebowanie budynku na energię. Jeśli nie „ucieka” ona przez ściany czy dach, zimą mniejsze są koszty ogrzewania, a latem – chłodzenia. W ocieplonym budynku system grzewczy oraz klimatyzacja są wydajniejsze i tańsze w eksploatacji – rzadziej używamy klimatyzatorów czy wentylatorów, co wymiernie przekłada się na zużycie energii, a więc i na rachunki za prąd.

Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że termoizolacja będzie na tyle skuteczna, że montaż klimatyzacji czy ochładzanie powietrza wentylatorami staną się w ogóle niepotrzebne. Tym samym, będzie można zaoszczędzić i na opłatach, ale i na kosztach zakupu tych urządzeń.

Zyskuje środowisko
Skuteczna izolacja cieplna to nie tylko całoroczny zysk dla naszego portfela. Ograniczenie zużycia energii elektrycznej to ważny element dbania o środowisko. – Dom z odpowiednią termoizolacją to dom nowoczesny, oszczędzający energię i tym samym przyjazny naturze. A dodatkowo ograniczenie zużycia energii dzięki termoizolacji budynku ma podstawowe znaczenie dla ochrony zasobów oraz środowiska naturalnego – podkreśla Dariusz Pruszkowski.