Komfort cieplny to idealny stan, kiedy nasz organizm nie odczuwa chłodu ani zbytniego ciepła – czujemy się dobrze w otaczającej nas temperaturze powietrza. Na zewnątrz nie zawsze udaje się go uzyskać, najczęściej trzeba się po prostu dostosować. Łatwiej go osiągnąć w domu. Nie tylko za pomocą ogrzewania – zimą i klimatyzacji – latem. Niezwykle ważna jest właściwa termoizolacja budynku.
Przyjmuje się, że latem komfort cieplny mieści się w granicach 24-28°C, zaś zimą 20-23°C. Czy jest to ścisły wyznacznik i taki sam dla wszystkich? Nie, jest to kwestia bardzo subiektywna – każda osoba ma inną tolerancję na zimno i ciepło. Na komfort termiczny wpływa także m.in. aktualny stan zdrowia, wiek, aktywność fizyczna, ubranie. Przebywając w zamkniętych pomieszczeniach jednym z najważniejszych czynników, mających wpływ na komfort termiczny, jest odczuwalna temperatura podłóg, sufitu czy ścian. Dlatego tak istotne jest odpowiednie zaizolowanie ścian budynku, które ułatwia uzyskanie i utrzymanie najlepszej dla nas temperatury.
Ocieplenie – zimą i… latem
Słaba izolacja termiczna sprawia, że w okresie zimowym temperatura ścian może spaść nawet do zaledwie 10°C. To wpływa nie tylko na subiektywne poczucie komfortu, ale i utrudnia utrzymanie właściwej temperatury w pomieszczeniu, prowadząc do zwiększenia wydatków przeznaczonych na ogrzewanie. Ma ona także niebagatelne znaczenie gdy nadchodzą upały. Nie w każdym domu jest bowiem klimatyzator, wiatraki także nie zawsze są w stanie spełnić nasze oczekiwania. Jak zatem rozwiązać ten problem?
Najlepiej zawczasu (wiosną lub wczesną jesienią) zadbać o odpowiednie ocieplenie budynku. – W kontekście termomodernizacji najczęściej mówimy o ociepleniu domu. Może to być mylące, bo sugeruje, że chronimy dom przed zimnem lub utratą ciepła. Tymczasem, prawidłowo wykonana izolacja budynku ma znaczenie zarówno zimą, jak i latem. Ta sama warstwa izolacyjna, która zimą chroni przed odpływem ciepła, latem zabezpieczy wnętrze przed napływem gorącego powietrza – tłumaczy Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w Styropmin.
Odpowiednia termoizolacja nie tylko spowalnia wychładzanie się budynku, ale też proces jego nagrzewania. Materiałem, który znacznie ułatwi nam utrzymanie komfortu termicznego w domu jest styropian. Przy wyborze płyt izolacyjnych warto zwrócić uwagę szczególnie na wartość współczynnika przewodzenia ciepła, czyli lambdę – im niższa, tym lepsze właściwości izolacyjne materiału. – To najważniejszy parametr styropianu. Informację o jego wysokości znajdziemy w opisie technicznym płyt, które kupujemy. Im niższa, tym styropian ma lepsze właściwości izolacyjne. Styropiany, produkowane w Styropminie, mają współczynnik od λ ≤ 0,040 (wyższy współczynnik, mniejsza izolacyjność) do λ ≤ 0,030 (bardzo dobry współczynnik, lepsza izolacyjność) – dodaje Dariusz Pruszkowski.
Wykonanie izolacji z płyt styropianowych sprawia, że dom zachowuje się jak termos – zimą trzyma wewnątrz ogrzane powietrze, latem zaś – chłodniejsze. Gdy na zewnątrz panują upały, warstwa izolacyjna nie dopuszcza bowiem do nadmiernego nagrzewania się powietrza w środku. Termomodernizacja jest więc całorocznym stabilizatorem temperatury.
Rozkład optymalny
Aby komfort cieplny był jak najbardziej optymalny dla zdrowia, ale i dla budżetu zaleca się również stosowanie zasady „ciepłe stopy zimna głowa”. Ciepło w tak ogrzewanym pomieszczeniu odczuwamy w sposób bardziej komfortowy – jest nam cieplej w stopy, a chłodniej w okolicach głowy. Ten efekt osiągniemy za pomocą ogrzewania podłogowego. Dzięki temu średnia temperatura może być nawet o 2 st. C niższa niż wtedy, gdy mamy zwykłe grzejniki. Taki rozkład ciepła jest korzystny dla ludzi. Dzięki temu, że temperatura jest niższa, lepsza jest też wilgotność powietrza. Ponadto ogrzewanie podłogowe jest polecane dla alergików. Ciepło oddawane jest tu przez promieniowanie, nie powstaje zatem ruch powietrza i kurz unosi się w znacznie mniejszym stopniu. – Przy tego rodzaju ogrzewaniu należy zwrócić dużą uwagę na jego właściwą termoizolację. Aby zapewnić jak największy komfort cieplny, ale i skutecznie ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem, nasi eksperci stworzyli innowacyjną linię płyt styropianowych Instal Panel. Są szczególnie przez nas polecane przy izolacji wodnego ogrzewania podłogowego – podkreśla Dariusz Pruszkowski.
Oszczędności przez cały rok
Komfort cieplny osiągnięty za pomocą właściwej izolacji to nie tylko lepsza jakość życia. To także realne oszczędności. W zimnych miesiącach potrzebujemy mniej ciepła – nie wytracamy go, a tym samym zużywamy mniej energii do jego wyprodukowania. A to oznacza niższe rachunki. A latem? Nieprzegrzane pomieszczenia nie wymagają dodatkowego chłodzenia za pomocą wiatraków czy wentylatorów, czyli urządzeń, które pobierają prąd. Koszt działania klimatyzacji, jeśli ją mamy, będzie też niższy, gdy celem będzie obniżenie temperatury o kilka stopni, a nie o kilkanaście.